هدفمندی یارانه ها و سیاست های اقتصادی

دانلود پایان نامه

عوامل موثر بر عرضه و تقاضای مسکن ضروری است:بطور خلاصه، مهمترین عوامل موثر بر “افزایش” تقاضای مسکن در یکی دو سال اخیر و ماه‌های آینده را می توان چنین برشمرد:
1- ابتلای اقتصاد ایران به بیماری هلندی و حرکت نقدینگی اضافی ایجاد شده بطرف «کالاهای
غیرقابل واردات» به ویژه مسکن و تبدیل شدن زمین و واحدهای مسکونی به ابزار ذخیره و حفظ ارزش پول
2- تداوم وجود موانع متعدد ضد تولید و سرمایه‌گذاری، ایجاد بی‌ثباتی در اقتصاد، غیرقابل پیش‌بینی تر شدن اقتصاد ایران بر اثر تصمیم‌های ناگهانی دولت و افزایش ریسک سرمایه‌گذاری‌های تولیدی که
به کم شدن (یا کم ماندن) نسبی بازدهی در تولید نسبت به بازدهی بورس بازی در املاک و مستغلات منجر شده است.
3- ایجاد جو روانی و انتظار در بازار مسکن مبنی بر افزایش مداوم قیمتها که به جلو انداختن تقاضا از سوی متقاضیان خرید و همچنین ورود بیشتر نقدینگی سرگردان به بخش زمین و مسکن منجر شده است.
4- اوج‌گیری تقاضای مسکن از سوی جوانان متولد شده در جهش جمعیتی سالهای 1358 تا 1368 که در این سالها به سن ازدواج رسیده و به عنوان متقاضی وارد بازار مسکن شده‌ و می شوند.
5- رکود و افت شاخص قیمت‌ها در بورس سهام به دلایل مختلف و ناتوانی این بازار در جذب نقدینگی اضافی ایجاد شده.
6- انحراف بخشی از تسهیلات بانکی که به عنوان تسهیلات زود بازده اختصاص یافت ولی سر از بازار مسکن درآورد
7- تداوم جذابیت‌های نسبی زندگی در شهرهای بزرگ و تمایل به زندگی دایم در این شهرها از سوی دانشجوها، سربازان و گروه‌های مختلفی از هموطنان که به دلایل مختلف به شهرهای بزرگ می‌آیند و ماندگار می‌شوند.
8- حمایت‌های بانکی از خریداران مسکن  
مورگان (2010) در پژوهشی به بررسی عوامل موثر بر قیمت مسکن در شهر لندن پرداخته است. در این پژوهش وی معتقد است که  در این ارتباط زمین، جزء اصلی و لاینفک مسکن است، اگر زمین با کاربری مسکونی نباشد و یا کم باشد و یا پیدا کردن آن مشکل باشد طبیعی است که قیمت آن گران و گران تر می شود. از سوی دیگر چنانچه قیمت انواع مصالح ساختمانی به خصوص آهن و سیمان گران باشد، گران تر هم می شود و قیمت مسکن را بالا می برد.
دیویدسون (2012) در مقاله ای به آنالیز و تحلیل تاثیر قیمت نفت بر افزایش مسکن در شهرهای کانادا پرداخته است. در این پژوهش وی معتقد است که قیمت نفت سبب افزایش قیمت حامل های انرژی و حتی سطح دستمزدها در شهرهای مختلف کانادا و به ویژه در تورنتو شده است و باعث افزایش رشد 15درصدی قیمت مسکن طی سالهای 2008 تا 2012 شده است.
مدل پیشنهادی تحقیق:
پیش فروش مسکن
نوسان قیمت طلا
نوسان قیمت ارز
رشد نقدینگی
سیاست های اقتصادی ومالی(اعطای تسهیلات-هدفمندی یارانه ها)
تقاضای خرید مسکن
رشد اجاره بها یا رهن