بخور صورت و پاکسازی پوست با دو روش موثر خونگی 

دانلود پایان نامه

 

همه ما دوست داریم پوستی سالم و قشنگ داشته باشیم. اما فعالیتای روزانه و آلودگیایی که در محیط زندگی مون هست، می تونه به طور مستقیم روی پوست صورت ما اثر بدی بزاره. در آخر یک روز طولانی و پرمشغله، استفاده از بخور صورت راه مناسبی واسه از بین بردن آلودگیا و آروم کردن صورته. بخور باعث بازشدن منافذ و سرحالی پوست می شه و پوست تون رو لطیف تر و تمیزتر می کنه. در این مطلب دو روش واسه انجام بخور صورت آورده شده، واسه آشنایی با این روش ها با ما همراه باشین.

 

روش اول: بخور صورت با استفاده از روغنا و گیاهان معطر

۱. یک ظرف رو پر از آب کنین و بجوشونین. فقط چند لیوان آب واسه تهیه یک بخور مناسب کافیه.

۲. قبل از استفاده از بخور، خوب صورت خود رو با صابونای مناسب و آب گرم بشورید تا آلودگی و آرایش از صورت تون پاک شه. بخار باعث بازشدن منافذ پوست تون می شه. پس آرایش یا آلودگی روی صورت خیلی آسون می تونه با ورود به این منافذ پوستی، به یکی از علل ایجاد جوش و جوش تبدیل شه.

  • پس از شست وشوی صورت، با یک حوله ی نرم به آرامی پوست تون رو خشک کنین.

۳. آب رو درون یک کاسه بریزین. توجه همیشگی به پوست صورت می تونه شما رو قشنگ تر کنه (جلوه بده). می تونین مقداری آب رو درون یک لیوان یا کاسه ی سفالی بریزین و درصورتی که عجله داشید، از آب جوشیده ی درون کاسه واسه تمیزکردن صورت تون استفاده کنین.

۴. در صورت تمایل مقداری گیاه تازه یا خشک شده یا روغنای مناسب رو به آب اضافه کنین. این کار می تونه عطر خوبی به بخور شما بده و خاصیت اونو بیشتر کنه. مثلا می تونین از گیاهانی که در زیر گفته شده استفاده کنین.

  • اضافه کردن مقداری چای سبز یا نعناع به بخور باعث انرژی بخشی اون می شه.
  • اضافه کردن مقداری بابونه یا اسطوخدوس به بخور، به شما احساس آرامش میده.
  • اضافه کردن مقداری نعناع یا اکالیپتوس به بخور، حس خنکی رو ایجاد می کنه.
  • اضافه کردن مقداری ترنج به بخور موجب کاهش استرس می شه.

۵. صورت خود رو مقابل بخار آب بذارین. واسه اثر بیشتر بخار آب می تونین یک حوله هم روی سر خود بندازین. حدود ده دقیقه در این حالت بمونین. چشمان خود رو ببندید و نفس عمیق بکشین. اجازه بدین تا گرما، صورت تون رو تازه کنه و منافذ پوست تون باز شه.

  • به مدت زمان طولانی از بخور استفاده نکنین یا صورت تون رو خیلی به آب داغ نزدیک نکنین. این کار می تونه باعث نا آرومی پوست شما شه.

۶. از یک ماسک مناسب واسه پوست خود استفاده کنین. حال که منافذ پوست تون باز شده، می تونین واسه ازبین بردن کامل آلودگیای روی منافذ از ماسک صورت استفاده کنین. استفاده از ماسک خاک رس خیلی مناسبه. خاک رس رو با آب مخلوط کنین و به آرامی روی پوست خود بمالید و ۱۵ دقیقه صبر کنین، بعد صورت تون رو با آب گرم بشویید.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   میزان استفاده و طبقه اجتماعی

  • به جای استفاده از ماسک خاک رس می تونین از عسل طبیعی هم استفاده کنین و همون نتیجه رو به دست آورید. (فواید عسل واسه پوست خیلی زیادند.)
  • درصورتی که به استفاده از ماسک تمایلی ندارین، فقط کافیه بعد از استفاده از بخور، صورت خود رو بشویید.

۷. از پاک کنندها (تونر) واسه بستن منافذ استفاده کنین. بستن دوباره منافذ باعث می شه که آلودگی وارد پوست صورت تون نشه. واسه این کار از تونری استفاده کنین تا علاوه بر بسته شدن منافذ، پوست قشنگ تر و تازه تری داشته باشین. واسه این کار مقداری پنبه رو به تونر آغشته کنین و اونو به بینی، پیشانی، چانه و گونه های خود بزنین.

  • سرکه سیب تونری طبیعیه؛ می تونین اونو امتحان کنین و نتیجه رو ببینین.
  • می تونین از آب لیمو به عنوان تونر استفاده کنین. حتما اول آب لیمو رو روی قسمتی از پوست صورت تون امتحان کنین. پوست یه سری از آدما ممکنه نسبت به آب لیمو حساسیت داشته باشه.

۸. از مرطوب کننده واسه حفظ رطوبت پوست استفاده کنین. مرطوب کننده موجب جلوگیری از خشکی پوست می شه واسه همین استفاده از اون خیلی مهمه. واسه این کار از مرطوب کننده ی دلخواه خود یا از روغن نارگیل، روغن جوجوبا یا روغن آرگان استفاده کنین. دقت کنین که حتما از روغنای طبیعی استفاده کنین و هیچ ماده شیمیایی مضری در اون وجود نداشته باشه.

روش دوم: بخور صورت و بدن با تولید سریع بخار

۱. از بخار حموم استفاده کنین. شیر آب داغ حموم رو باز کرده و اجازه بدین تا محیط پر از بخار شه. این روش نه فقط واسه پوست صورت، بلکه واسه بخور کل بدن مناسبه.

۲. قبل از استفاده از بخار بهتره که آلودگی و آرایش روی صورت تون رو پاک کنین.

۳. به مدت ۵ دقیقه در محیط بخار قرار بگیرین. اینجا دیگر احتیاجی نیس که حوله ای روی سرتون بذارین، چون بخار در تموم محیط حموم هست. به مدت ۵ دقیقه در محیط بخار قرار بگیرین و بعد دوش رو ببندید.

۴. بعد از تموم شدن دوش از یک ماسک واسه صورت خود استفاده کنین. واسه این کار می تونین از ماسکای موجود در داروخونها یا عسل طبیعی استفاده کنین و منافذ پوست تون رو تمیز کنین. بعد از بخور، ماسک رو روی صورت تون بمالید و بعد از تموم شدن حموم اونو بشویید.

۵. از تونر و مرطوب کننده استفاده کنین. واسه جلوگیری از خشک شدن پوست می تونین بعد از حموم از تونر و مرطوب کننده واسه صورت یا حتی واسه کل بدن تون استفاده کنین.دیدگاهتان را بنویسید