واسه ایجاد روابط مثبت در زندگی مشترک چیکار باید کرد؟ 

دانلود پایان نامه

 

فرض کنین واژهایی که به کار می برین، آجرهایی هستن که واسه ساختن خونه ای مورد نیاز باشن. شما با هر کلمه دلگرم کننده ای، آجری رو واسه ساخت استفاده می کنین و در مقابل، هر بار که انتقاد می کنین، مجبور می شید که یکی از آجرها رو وردارین. در این حالت، اگه بخواهید طبق شکل فعلی ارتباطاتی که در ازدواج تون دارین، خونه ای بسازید، این کار چقدر طول می کشه؟

 

شاید این تصویر، اهمیت بالای ارتباطات مثبت در ازدواج رو به شما نشون بده. درحال حاضر این موضوع ثابت شده که تأیید رفتار مثبت و تقویت اون، موجب رشد مغز کودکان و افزایش شادی می شه. حال چرا باید این روند در بزرگسالی متوقف شه درحالی که مغز ما در زمان کودکی و حتی در بزرگسالی، مثل اسفنجی عمل می کنه که همه چیز رو به خود جذب می کنه و قدرت یادگیری بالایی داره. ما در بزرگسالی هم همیشه در حال یادگیری و برابری خود طبق تجربیات مون هستیم. اگه این تجربیات مثبت باشن، ما هم به اونا واکنش نشون میدیم و زندگی مثبتی می سازیم، ولی اگه چیزی که می شنوین یا تجربه می کنیم منفی باشه (هر چقدر هم که فرد نرمی باشیم)، در آخر پس از یه مدت، آجرهایی رو که روی هم چیده ایم، فرو می ریزند. ولی توجه به موارد زیر و به کار بستن اونا در زندگی روزمره، می تونیم از این اتفاق جلوگیری کنیم و در زندگی مشترک خود به رابطه ای پایدار برسیم.

جمله «دوستت دارم» رو بارها بگید

شاید فکر کنین همسرتون می دونه که اونو دوست دارین و البته همین طور هم هست، ولی شنیدن این جمله موجب محکم تر شدن این احساس می شه. گفتن این جمله واسه بیشتر افراد آسون نیس، پس وقتی کاری رو که واسه شما سخته انجام میدید و این جمله رو از صمیم دل به همسرتون می گین، این کار شما یک دنیا ارزش داره. بیان این جمله باعث می شه که همسرتون لبخند بزنه و قلب اونو تصرف کنین. با شنیدن این جمله، اون می فهمه که با وجود تموم کمبودا، عزیزترین فرد واسه شماس و این حس قدرتمندیه.

با شوروشوق به همدیگه سلام کنین

وقتی پس از یه مدت دوری، همدیگه رو می ببینن، حتی اگه این مدت فقط به اندازه یک روز کاری باشه، با شوروشوق به هم سلام کنین. این شوروشوق باید بیشتر در لحن شما باشه تا در واژهایی که استفاده می کنین. وقتی همسرتون رو می ببینن، همدیگه رو در آغوش بگیرین و ببوسید و به همدیگه سلام کنین و در مورد اینکه روزش رو چیجوری گذرانده از اون بپرسید. این کار موجب می شه که همسرتون نسبت به شما حس تعلق داشته باشه و حس کنه که دوستدارش هستین. وقتی فردی این حس رو تجربه کنه؛ می تونه هر موضوع ناجوری رو که در محل کار براش پیش اومده، از یاد ببره. چون می دونه در خونه از پشتیبانی کامل همسر خود برخورداره.

همیشه گوش شنوا داشته باشین و فقط زمانی نصیحت کنین که همسرتون از شما می خواد

خیلی از اوقات گوش دادن ما به طرف مقابل، به دلیل آماده کردن جواب مونه که باهوش جلوه کنیم و مورد توجه قرار بگیریم. وقتی همسرمان، نگرانی یا مشکلی رو که براش پیش اومده به ما می گه، نباید این طور رفتار کنیم. بیشتر اوقات، اون فقط به گوشی شنوا نیاز داره و می خواد مورد تأیید بگیره و شما اونو درک کنین، پس بی فکر کردن در مورد جواب ، فقط به حرف هاش گوش بدین. فقط به چشمای همسرتون نگاه کنین و واکنش مناسبی از خود بروز بدین. فقط زمانی اونو نصیحت کنین که خود اون از شما می خواد. در این موقعیت هم سؤالاتی بپرسید که به همسرتون کمک می کنه تا جواب خود رو آماده کنه. بیشتر اوقات اون از قبل می دونه که باید چه کاری بکنه و فقط به تشویق شما واسه انجام اون نیاز داره. گوش دادن، وسیله قدرتمندی در ارتباطات زن و شوهره. سعی کنین بیشتر از اون استفاده کنین.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   دنیا و آخرت و مشیت الهی

از قطع کردن حرف همسرتون یا بالا بردن صداتون پرهیز کنین

بی شک، بعضی وقتا شرایطی پیش میاد که شما و همسرتون بر سر مسئله ای با همدیگه توافق ندارین. چگونگی روبرو شدن با این موقعیتا می تونه به نتیجه ای منفی یا مثبت منتهی شه. مثلا فرض کنین که سر میز شام، بچه شما رفتار زشتی رو انجام دهنده شه و شما و همسرتون در مورد نحوه ی تنبیه اون با هم توافق ندارین. در این حالت به جای بالابردن صداتون یا قطع کردن حرف همسرتون، بادقت به حرفای اون گوش کنین و ببینه که می تونین با گفت و گو با همدیگه به توافق برسین. بهتر اینه که در اتاق دیگری با همدیگه صحبت کنین تا بتونین فرصتی واسه فکر کردن در مورد اون داشته باشین و دور از بچتون، به بحث ادامه بدین. هیچوقت واسه به کرسی نشاندن حرف تون، به رفتارهای منفی متوسل نشید و این احتمال رو بدین که شاید روش شما درست نباشه. چیزی که مهمه اینه که با همسرتون با احترام رفتار کنین. همسر شما این مهربانی شما رو درک می کنن و فضای خونه ی شما خیلی مثبت تر میشه. این کار به نوبه ی خود، بر نحوه ی رفتار خونواده ی شما با بقیه هم تأثیر می ذاره.

تشویق و تشویق رو فراموش نکنین

همه ما در زمان کودکی این خاطره رو به یاد میاریم که با درست کردن یک کاردستی آسون، مورد تشویق زیاد مادرمان قرار می گرفتیم. با وجود اینکه اثر هنری ما، خوب آثار پیکاسو نبوده. همون نوع از تشویق و تشویق رو به همسرتون بگید. البته باید واقع بین باشین و به همسرتون امید کاذب ندین، ولی می تونین به اون بگید که کاری رو که انجام می ده، تشویق می کنین و دوست دارین. به اون بگید: «عزیزم تو سخت کار می کنی. مطمئنم که تو بهترین مدیری هستی که شرکت تا به حال داشته». یا «واسه شام ممنونم، خیلی خوشمزه بود». اینا فقط دو نمونه از جملاتی هستن که با گفتن اون می تونین در مسائل روزمره، همدیگه رو تشویق و تشویق کنین. پس ی این تشویقا و تشویقا، همسر شما حس خوبی داره و به همون روش رفتار می کنن. با این روش می تونین مطمئن باشین که همسر شما در شغل خود سخت تر کار می کنن و تأثیر مثبتی بر همکاران خود می ذاره یا بی شک، سرآشپز خونه ی شما واسه تهیه ی غذای خونواده، به دنبال دستورهای غذایی بهتری خواهد رفت. این یعنی وضعیت برد- برد واسه همه که به لطف رابطه مثبت در ازدواج ایجاد شده.

برگرفته از: pickthebrain.com

 4000تومن