استراحت و تمدد اعصاب و اوقات فراغت و تفریح

دانلود پایان نامه

علت انتخاب موضوع
با توجه به کم شدن تفریحات گروهی و خانوادگی و مشکلاتی چون مسافت های طولانی، هزینه های بالای سفر و کمبود برخی امکانات سبب شد که توجه ویژه‌ای به این مقوله صورت گیرد.
زندگی کردن در فضاهای شلوغ و پر سرو صدای شهرها ونیاز افراد به مکانی آرام و زیبا برای استراحت و تمدد اعصاب از ضروریات جامعه امروز می‌باشد.سفر به مکانی که فاصله چندانی با شهر نداشته باشد و مستلزم برنامهریزی خاصی نباشد از ویژگی‌های مهم این پروژه محسوب می‌شود.
اهمیت و ضرورت انجام پروژه
این پروژه با فراهم نمودن جایی که صرفاً خود آن مکان هدف و مقصد باشد و به نوعی اوقات فراغت ساکنین شهرها، افرادی که نمی‌دانند کجا بروند و تمایل به سفرهای کوتاه در محیطی به دور از هیاهوی شهرها دارند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است..
چه بسا بی توجهی به امر اوقات فراغت و تفریح در دراز مدت آثار سوء اجتماعی در ابعاد خانواده و جامعه خواهد داشت. در صورتی که وجود فضا‌های تفریحی مناسب سبب پیوند قوی‌تر افراد خانواده و افزایش بازده افراد در محیط کار می‌شود. لذا پرداختن به موضوع تفریح و برنامه‌ریزی برای پر کردن اوقات استراحت شهروندان ضروری است.
اهداف پژوهش و طراحی
هدف از انجام این پژوهشطراحی مکانی مناسب برای تفریح و استراحت به منظور پر کردن اوقات فراغت آخر هفته شهروندان است. در نظر گرفتن سایتی که به لحاظ موقعیت دارای طبیعت زیبا و جذاب برای استفاده کننده‌گان باشد و همچنین طراحی مکانی همگون با طبیعت سایت که پاسخگوی نیازها وکمبودهای افراد می‌باشد، از اهداف این پژوهش است.
موقعیت استقراری پروژه
سایت مورد نظر این پروژه در استان اردبیل واقع در شهرستان مشگین شهر است. این سایت به دلیل طبیعت مناسب، آب و هوای مطلوب و ییلاقی، نزدیکی به کوه سبلان انتخاب شده است.
برنامه‌ریزی کالبدی
مجموعه اقامتی- تفریحی-آبدرمانی مورد نظر این پروژه شامل:
فضاهای عمومی (سالن های چند منظوره، رستوران، کافی‌شاپ)
فضاهای اقامتی (اتاق‌ها و سوئیت‌های خانوادگی)
فضاهای تفریحی(استخر، اتاق ماساژ، محوطه آفتابگیری)
فضاهای اداری (اتاق‌های مدیریت، اتاق پرسنل، اتاق مربیان)
فضاهای خدماتی (پارکینگ، بخش‌های تأسیساتی)
می‌باشد.
روش تحقیق و طراحی
روش‌های تحقیق در این پژوهش شامل گرد‌آوری اطلاعات، روش‌های تجزیه وتحلیل(توصیفی) وروشهای قیاسی می‌باشد. گردآوری اطلاعات خود شامل: مطالعات کتابخانه‌ای، سایت‌های اینترنتی، مجلات معماری و مطالعات پیشین انجام شده در این زمینه می‌باشد.
ساختار و فصول پژوهش
این پژوهش مشتمل بر پنج فصل به شرح زیر می‌باشد:
فصل اول- کلیات
فصل دوم- نمونه ها(ادبیات تحقیق)