اعضای هیات علمی و منابع اطلاعاتی

دانلود پایان نامه

2-1-5-5وب‌سایت
وب‌سایت مجموعه‌ای از تعدادی فایل‌های حاوی متن، تصویر یا گرافیک و … متصل به هم، که غالبا شامل یک صفحه اصلی است که برروی یک خدمات‌دهنده اینترنتیقرار دارند و به عنوان مجموعه‌ای از اطلاعات توسط یک فرد، گروه یا سازمان تهیه و نگهداری می‌شوند و عموم مردم می‌توانند به‌وسیله اینترنت به آن دسترسی داشته باشند (وب‌سایت طلاهاست، 16 دی 1393).
2-1-5-6گروههای بحث الکترونیکی
گروه‌های مباحثه ابزاری است الکترونیکی که از طریق آن افرادی که دارای علایق مشترک باشند با همدیگر به بحث و گفتگو می‌پردازند و یا اخبار و پیام‌های مورد علاقه یکدیگر را مبادله می‌نمایند. بحث‌ها و فعالیت‌های معمول در گروه‌های مباحثه ممکن است شامل موارد زیر باشد:
کنفرانس‌های آینده و موضوعات آن؛
اخبارهای علمی، فنی، هنری و …؛
مباحثه، تبادل نظر و تجربیات در مورد مسئله‌ای خاص؛
ارسال و دریافت آگهی‌های تبلیغاتی؛
ارسال و دریافت فهرست مندرجات مجلات؛
ارسال و دریافت کتاب‌های جدید در زمینه‌های مورد علاقه؛
مبادله اطلاعات علمی؛
خدمات “اشاعه اطلاعات گزیده”؛
خدمات “آگاهی‌رسانی جاری”
و…
و بسیاری از اطلاعات مورد علاقه دیگر که برای بدست آوردن آن سازمان‌ها و افراد هم‌علاقه اقدام به تاسیس، راه‌اندازی و مدیریت گروه‌های مباحثه و فهرست‌های پستی می‌نمایند (محسنی و ابراهیمی، 1378، ص. 35).
2-1-5-7نامههای الکترونیکی
نامه الکترونیکیاز خدمات بسیار مهم اینترنت است که از طریق آن روزانه میلیون‌ها نفر با یکدیگر ارتباط برقرار می‌نمایند و اطلاعات زیادی جابه‌جا می‌شود. پست الکترونیکی که حجم عظیمی از عملیات اینترنت و شبکه‌های رایانه‌ای را به خود اختصاص داده است سبب شده تا کتابخانه‌ها، محققین، اعضای هیات علمی، مدیران سازمان‌ها و موسسات علمی، فرهنگی، تجاری و سایر افراد جامعه از آن استفاده نمایند. دانشمندان و محققان با همین روش به مبادله اطلاعات و تجربیات خود با سایر همکاران می‌پردازند (محسنی و ابراهیمی، 1378، ص. 15).
2-1-5-8یادداشت
موضوع و نکته مهمی را در دفتر یا ورقه‌ای برای به‌یاد آوردن ثبت کردن. نکات مهم و مشخصات موضوعی را به‌طور زبده و خلاصه نوشتن یا آن‌ها را برای به‌یاد آوردن ثبت کردن (دهخدا، 1365، ص. 43).
2-1-5-9کتابشناسی
کتابشناسی‌ها در کتابخانه‌ها کاربردهای گوناگونی دارند. یکی از این کاربردها استفاده از آن‌ها برای شناسایی و انتخاب منابع اطلاعاتی است. در میان انواع گوناگون کتابشناسی‌ها، کتابشناسی ملی و کتابشناسی‌های موضوعی می‌تواند بیشتر از همه، مورد استفاده مسئولین بخش انتخاب قرار گیرد. بیشترین کاربرد این کتابشناسی‌ها، در انتخاب و تهیه منابع اطلاعاتی گذشته‌نگر در کتابخانه‌هاست. بنابراین، کتابخانه‌های جدیدالتاسیس یا موسساتی که در آن‌ها بخش‌های آموزشی و پژوهشی جدیدی ایجاد شده است، با مراجعه به کتابشناسی‌ها می‌توانند بخش عظیمی از منابع منتشر شده‌ای را شناسایی نمایند که در حوزه موضوعی مورد نیاز آنها باشد تا برای انتخاب و تهیه آن اقدام کنند (محسنی، 1382، ص. 93).
2-1-5-10عکس
تصویری‌ست که روی مواد مات (غیر شفاف) به وسیله ترسیم، نقاشی، عکس‌برداری یا دیگر فنون هنر گرافیک به وجود می‌آید. عکس شناخته‌ترین رسانه دیداری ثابت است که به مخاطب احساس واقعیت می‌بخشد. هر چند “مشاهده” یک زبان بین‌المللی نیست ولی دیدن بسیاری از عکسها درک واحدی را در بیننده به بار می‌آورد، مانند عکس‌هایی که از طبیعت، انسان، حیوان، جنگ، مراسم ازدواج، کلاس درس و… تهیه می‌شود. عکس می‌تواند بیننده را از تعبیرات اشتباهی که قبلا در ذهن داشته جدا سازد و به تجسم دقیقی از موضوع مورد نظر سوق دهد (عمادخراسانی، 1391، ص. 223).
2-1-5-11اسناد