امکانات تفریحی و جهانگردی

دانلود پایان نامه

در نگرش کلی، هتل مکان اقامت برای مسافرانی است که به قصد تجارت یا بازدید از جذابیتهای طبیعی، تاریخییا هنری محیط اطراف هتل به آن مراجعه می‌کنند. امروزه دیدگاه متفاوتی حاکم است و هتلها به تدریج به مکانهایی تبدیل می‌شوند که در آن تجربه‌ای جدید یا حتییک رویا محقق می‌شود.
در حال حاضر مرتفع‌ترین هتل دنیا برج‌العرب در دبی با 280 متر ارتفاع، وسیع‌ترین هتل MGMدر لاس و گاس با 6276 اتاق و قدیمی‌ترین هتل هوشی ریوکان در «آوازو» ژاپن با 1300 سال قدمت است. این هتلها منحصر به فرد محسوب می‌شوند. دیگر هتلها به وسیله ایجاد تفاوت ارائه کیفیات خاص می‌کوشند خود را در بازار رقابت فشرده هتل داری نشان دهند.
1-16-2- انواع هتل
امروزه انواع بسیار متفاوت هتل در سراسر جهان ساخته شده که دسته‌بندی آنها بسیار دشوار است. در نگرشی کلی می‌توان به انواع زیر که رایج‌ترند، اشاره کرد. باید توجه داشت که بعضی هتلها در دو یا سه گروه قرار می‌گیرند. برای مثال هتل شراتون شارل دوگل پاریس در هر دو گروه هتلهای فرودگاهاهی و هتلهای زنجیره‌ای قرار می‌گیرند.
هتل‌های زنجیره‌ای:
هتلهای شناخته شده این گروه مثل شراتون، هیلتون و ماریوت هتلهایی در مقیاس بزرگ‌اند که عموماً در نقاط استراتژیک شهرهای بزرگ، در مسیر بزرگراه‌ها یا فرودگاه‌ها بنا شده‌اند و خدمات استانداردی را عرضه می‌کنند. معماری هتلهای شراتون عموماً ویژگیهای معماری معاصر را با کیفیت عالی دارد ولی تا حدی محافظه‌کارانه است.
برای نمونه هتل شراتون مرکز تاریخی کلونیا در مکزیکو 457 اتاق و فضای گردهمایی برای 5 هزار نفر دارد. همچنین خدماتی از جمله ترجمه همزمان، مرکز تجارت و پیست فرود هلیکوپتر ارائه می‌دهد. اتاقهای هتل اینترنت سریع، تلویزیون با LCD، یخچال مجهز، دستگاه قهوه و جکوزی (فقط برای سوئیت‌ها) دارند.
حجم کل بنا یک مکعب مستطیل است که بخش‌هایی از آن شیشه‌ای و بخش‌هایی پوشیده است. زیباشناسی کلی و ساده بنا در جزئیات معماری فضاهای عمومی انعکاس یافته است.
هتل‌های شهری:
هتل‌های شهری بر اساس الگوی هتلهای زنجیره‌ای ولی اغلب در مقیاس کوچک‌تر ساخته می‌شوند و معماری خاص‌تری ارائه می‌کنند. بسیاری از هتلهای شهری اروپا ساختمانهای مرمت شده به سبک ترکیب معاصر و تاریخی هستند، ولی بعضی دیگر از آثار قابل معماری محسوب می‌شوند. در دوران اخیر مفهوم «لوکس» تغییر کرده است و به جای فضاهای کلاسیک با تزئینات اغراق آمیز طلایی و نقره‌ای، ترجیح داده می‌شود فضاها بسیار ساده، شفاف، با جزئیات ساختمانی عالی و اشیای طراحی صنعتی (Design) باشند. برای این منظور معماران موج نو و پیشرو به کار خوانده می‌شوند. در هتل رما کار دفتر طراحی کینگ و رزلی در رم مفهوم تجمل دگرگون شده است. در دکوراسیون داخلی هتل که با معماری ساده و مینی مالیستی آن هماهنگی دارد از اشیای طرح ژان نوول و جاسپر موریسون استفاده شده است.
هتل‌های ییلاقی- تفریحی:
هتلها به طور عمده پذیرایی مهمانانی هستند که به قصدی غیر از جهانگردی، کار و تجارت به آن مراجعه می‌کنند. هتل‌هایییلاقی- تفریحی به صورت مقصد نهایی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. این هتلها در مناطق ویژه از نظر طبیعی و چشم‌انداز واقع شده‌اند و فضاهای عمومی وسیع و امکانات تفریحی، سلامتی و ورزشی مفصل‌تر از هتلهای دیگر در مقیاس مشابه دارند.
شکل 1-5: هتل اکسپلورا در سن پدرود اتاکاما
هتل اکسپلورا در سن پدرود اتاکاما در شیلی با زیربنای 13935 مترمربع در واحه‌ای با طبیعت خاص با چشم‌اندازی وسیع و باز به سوی دشت اطراف واقع شده است. معماری و معماری داخلی هتل کار جرمن دل سل با توجه به سنتهای کهن شیلی مطرح شده است. سطوح، پرداخت نشده‌اند تا حالت روستایی را تداعی کنند. به نظر می‌رسد درهای چوبی ویرایش مدرن و هنرمندانه درهای اصطبل و انبار آذوقه‌ بناهایروستایی باشند. سطوح دیوارها به سبک سنتی این نواحی به رنگ سفید است و جزئیات چوبی به رنگ طبیعی چوب و سبز برای هماهنگی با طبیعت اطراف رنگ‌آمیزی شده‌اند.
هتل آپارتمان و هتل اقامتگاه:
هر دو این هتلها واحدهی مسکونی به ابعاد یک آپارتمان کوچک را در برمی‌گیرند و برای اقامتهای طولانی‌تر از هتلهای معمولی طراحی شده‌اند. هتل آپارتمان‌ها عموماً در محیط‌های شهری با بافت فشرده قرار دارند و اغلب خدمات استاندارد هتلها را عرضه می‌کنند، با این تفاوت که داخل واحدها آشپزخانه‌ای کوچک و 1 یا 2 اتاق خواب مجزا، نشیمن‌گاه 2 حمام و توالت وجود دارد. اقامتگاه‌ها بیشتر در شهرهای ساحلی، ییلاق و مناطق توریستی نزدیک به طبیعت ساخته می‌شوند و سازماندی فضایی آنها بازتر از هتل آپارتمان است.
آنها اغلب به وسیله راهروها و پلکانهای نیمه باز قابل دسترسی هستند و تعداد طبقات ساختمان 1 تا 3 است. آنها عموماً حیاط و محوطه‌سازی نسبتاً قابل توجهی دارند.
هتل فرودگاهی:
هتل‌های فرودگاهی، همان طور که از اسم آنها پیداست، در نزدیکییا در مجموعه فرودگاهها ساخته می‌شوند و بیشتر برای اقامت یک روزه یا برگزاری جلسات و گردهمایی‌های مهم استفاده می‌شوند. کاربری این هتل‌ها به طور عمده تجاری است و خدمات خاص این نوع کاربری شامل اینترنت سریع، تلویزیون ماهواره‌ای، فکس و چاپ، سالن گردهمایی، خشکشویی و اتوکشی سریع را در بر می‌گیرد.
معماری این گونه هتلها همانند فرودگاهها، مدرن، ساده و تکنولوژیک است. در طراحی نما عایق صوتی برای ممانعت از نفوذ صدای هواپیماها اهمیت ویژه‌ای دارد. هتل شراتون در فرودگاه شارل دوگل پاریس کار پل اندرو و هتل آ.د.پ با زیربنای 15700 متر مربع و 256 اتاق و سوئیت از این گروه هتلها است.
در طراحی این هتل نه تنها در پنجره‌ها و دیوارهای خارجی بالاترین استانداردهای عایق‌بندی در مقابل صوت رعایت شده، بلکه فونداسیونها روی فنرهایی قرار گرفته که ارتعاشات زمین ناشی از حرکت هواپیماها را به اسکلت ساختمان منتقل نکند.
هتل بوتیک:
در این هتلهای کوچک طراحی، اجرا و مبلمان بالاترین استانداردها را دارند. فلیپ استارک به عنوان یکی از مبتکران این نوع هتل شناخته شده است. بکارگیری اشیا و مبلمان منحصر به فرد از ضروریات این هتل است.به عنوان نمونه هتل مدرن در نیویورک با توجه به دوره‌های مختلف مدرنیسم از آرت دکو تاارت طراحی شده و آن از تابلوها، مجسمه‌ها و مبلمان همان دوران استفاده شده است.
شکل 1-6: نمونه ای از هتل بیوتیک