انرژی خورشیدی و سرمایه گذاری

دانلود پایان نامه

خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده (معمولی)
خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده (پله ای)
خروجی به شکل سینوسی خالص
3- شارژر کنترل:
امروزه سیستم های فتوولتائیک علی الخصوص سیستم های فتوولتائیک جدا از شبکه در مناطق با آفتاب زیاد بسیار به چشم می خورد. همانطور که میدانید در همه سیستم‌های فتوولتائیک جدا از شبکه که باتری ذخیره‌ کننده انرژی است، شارژ کنترلر یک جزء ضروری محسوب می شود. هدف اصلی شارژ کنترلر، حفاظت از باتری‌ در مقابل شارژ و یا درشارژ بیش از حد توسط آرایه خورشیدی است. شارژر کنترلر جریان و ولتاژ ورودی به باتری را تنظیم می‌کند. بعضی از انواع شارژکنترلرها که دارای خصوصیت ردیابی ولتاژ پایین هستند، باتری را در مقابل دشارژ زیاد توسط بار محافظت می‌کنند. سلول خورشیدی یک مبدل مستقیم انرژی نورانی به الکتریکی است که بسته به ابعاد و ضریب تبدیل در توان های مختلفی عرضه می شود. از موارد استفاده این سلول در سیستم های روشنایی مستقل می توان نام برد که در هنگام روشنایی روز انرژی را در باتری ذخیره کرده و شب هنگام انرژی ذخیره شده را تحویل مصرف کننده یا همان لامپ می دهد. کنترل صحیح میزان شارژ و دشارژ باتری مانع از تخریب و انهدام آن می شود لذا همواره لازم است که سلول ها خورشیدی از طریق یک مدار کنترل شارژ به باتری و بار وصل شوند.
2-13-1 مزایای نظریه نیروگاههای سلول نوری:
قطعات متحرک ندارند.
عمر مفید طولانی دارند.
به تعمیر و نگهداری اندکی نیاز دارند.
امکان تولید متمرکز یا مجزا با این سیستمها وجود دارد.
تجارب طولانی در فن آوری سلول نوری و قطعات که به شکل تجاری تولید شده اند، در دسترس است.
2-13-2 معایب نظریه نیروگاههای سلول نوری:
بازده نسبتأ کمی دارند.
با وجود ظرفیت تولید سالانه 80 مگاوات، تجهیزات سلول های خورشیدی، هزینه های سرمایه گذاری سیستم فتوولتائیک همچنان بسیار زیاد است.
ساعت کارکرد با تمام ظرفیت در طول سال محدود است.
پیوند با سیستم پشتیبان سوخت فسیلی ناممکن است. سلولهای نوری نیاز به سیستم مجزای پشتیبانی یا برق شبکه برای جبران نوسازی انرژی خورشیدی دارند.
ذخیره سازی با باتریهای الکتروشیمیایی برای این شیوه تولید بسیار گران قیمت است.
فصل سوم
باتری شارژرها
3-1- مبانی سیستم باتری
3-1-1 سیستم های باتری
باتریها در شمار اساسی ترین تجهیزات الکتریکی پستها باشند.
3-1-2 سلول سرب- اسیدی
در سالیان متمادی سلول سرب- اسیدی پلانته یا آکومولاتور برای تنها باتری مورد استفاده در باتری خانه ی پست ها بود، اما موقعیت انحصاری آن امروزه در چالش با انواع سلولهای ترکیب مجدد قرارگرفته است.