بانکداری الکترونیکی و تامین مالی تروریسم

دانلود پایان نامه

11-5 بازپرداخت وام یا تسهیلات یا اعتباراسنادی مدت دار بصورت غیرمنتظره درمدت زمان کوتاه که با وضعیت مالی یا اطلاعات ارائه شده مغایرت داشته باشد.
12-5 افزایش غیرعادی موجودی حساب بانکی اشخاص
13-5 انجام مکرر عملیات با مبالغی کمتر و نزدیک به سقف مقرر به منظور عدم شمول مقررات
14-5 صدور چک‌های متعدد با مبالغ بالا بدون انطباق با ماهیت حرف‌های ارباب رجوع و ایجاد گردش صوری حساب
15-5 افتتاح حساب‌های متعدد به نام متقاضی ،وابستگان و یا افراد بیگانه
16-5 کلیه عملیات یا معاملات یا مبادلات مشکوک به تامین مالی تروریسم
17-5 انتقال وجه به کشور‌هایی که در آن‌ها فعالیت غیرقانونی در زمینه‌‌های قاچاق مواد مخدر ، فعالیت‌های تروریستی ، قاچاق کالا و … انجام گیرد .
18-5 تغییر بدون دلیل نام ذینفع
19-5 عدم تناسب قیمت کالای مورد معامله با قیمت واقعی
20-5 تاکید بر استفاده از اسامی مخفف و مجعول درخصوص نام خریدار و یا ذینفع
21-5 خرید سهام یا اوراق مشارکت با استفاده از ارز منشا خارجی بالاتر از سقف مقرر
22-5 انجام معاملات غیرمتعارف و بالاتر از سقف مقرر توسط وکیل یا نمایندگان ارباب رجوع
تبصره – در صورت لزوم سایر مصادیق معاملات و عملیات مشکوک به پولشویی و تامین مالی تروریسم توسط شورای عالی مبارزه با پولشویی تعیین و از طریق دبیرخانه ابلاغ خواهدشد.
سایر فصول این آئین نامه به نحوه گزارش‌دهی ، آموزش و … می پردازد که از نظر ما اهمیت خاصی ندارد . براساس مطالعه و بررسی این آئین نامه و موارد مشکوک می توان روش‌هایی را که کنترل آن‌ها از طریق روش‌های داده کاوانه امکان پذیر است انتخاب نمود.
ضرورت بهره گیری از راه حل‌‌های ضد پولشویی
پولشویی فرآیندی است که طی آن افراد متخلف با استفاده از امکانات مؤسسات مالی و بانک‌‌ها درآمد نامشروع خود را تطهیر نموده و آنرا قانونی جلوه می‌دهند. به منظور شناسایی این فرآیند، دولت‌‌ها همواره گزارش‌‌های متعددی از بانک‌‌های خود طلب می‌نمایند و بانک‌‌ها موظف هستند موارد مشکوک به پولشویی را در قالب چارچوب مورد درخواست بانک مرکزی تهیه و به طور مستمر ارائه نمایند. [15] از سوی دیگر، پیشرفت بانکداری الکترونیکی به تدریج شناسایی روش‌‌ها و رفتار‌های مشکوک به پول‌شویی را پیچیده‌تر نموده است. به طوری که شناسایی این رفتار‌ها با توجه به حجم انبوه اطلاعات در یک بانک بدون استفاده از سیستم‌‌های ضد پولشویی میسر نمی‌باشد.
سیستم ضد پولشویی با جمع آوری اطلاعات پراکنده در سطح بانک عملیات پردازش و شناسایی افراد و رفتار‌های مشکوک به پول‌شویی را در زمان مناسب انجام داده و گزارش‌‌های مورد نیاز را تولید و ارائه می‌نماید
به منظور شناسایی موارد مشکوک به پولشویی لازم است بانک‌‌ها و مؤسسات اعتباری دارای یک سیستم نظارت بر گردش عملیات بانکی مشتری باشند. در این راستا و از آنجا که شناسایی و کنترل گردش عملیات مشتری، فرایندی مستمر است؛ لازم است مؤسسات مذکور با نصب نرم افزار‌های ویژه مبارزه با پولشویی، اطلاعات اخذ شده از مشتریان را مدیریت کنند. از جمله ویژگی‌‌های نرم افزار‌های فوق، قابلیت جمع آوری، تجزیه و تحلیل، نمایش و عرضه اطلاعات و شناسایی موارد مشکوک است. نرم افزار‌های مذکور به گونه ای طراحی شده باشند که امکان بررسی و کنترل حساب‌‌ها و گردش عملیات بانکی مشتریان به صورت مستمر و در کوتاه ترین زمان را فراهم سازند. از جمله مواردی که در بررسی موارد مشکوک به بررسی دقیق تر و کسب اطلاعات بیشتری از مشتری نیاز دارد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
وجوه انتقالی فاقد اطلاعات متقاضی (نام، نشانی و شماره حساب) در سند انتقال وجه (حواله)
معاملات کلان پیچیده و غیرمتعارف فاقد توجیه اقتصادی وقانونی
عملیات بانکی و معاملات انجام شده در مناطق فاقد قوانین استاندارد برای مبازره با پولشویی
نگهداری غیرمنطقی حساب از طریق اتباع خارجی
معاملات انجام شده از طریق روابط کارگزاری