با موضوع بازاریابی اینترنتی

کاربرد بازاریابی اینترنتی به دلیل امتیازات خاص به وجود اومده توسط وجود شبکه اینترنت اهداف خاصی داره این اهداف رو میشه به شش طبقه زیر تقسیم کرد:

  1. اهداف هزینه گرا: بعضی وقتا هدف یه شرکت از استفاده بازاریابی اینترنتی کاهش هزینه هاس.چون که اینترنت می تونه هزینه های مبادله و پخش (بالأخص در مورد جنسای دیجیتال) و هزینه های سرویس دهی به مشتریان رو به اندازه بسیار زیادی کم کنه.
  2. دیجیتال

  3. اهداف فروش گرا: در این هدف، شرکت اینترنت رو بعنو ان یه کانال خرده فروشی و پخش تلقی می کنه و تلاش در فروش اجناس خود به روش بهنگام داره.
  4. اهداف تغییر رفتار: واسه بعضی از سازمانها رسیدن به تاثیر و کارآئی وابسته به انتقال فعالیتهای اصلی خود به اینترنته و در بیشتر موارد این وضعیت به تغییر رفتار فعلی مشتریان و گرایش اونا به به کار گیری اینترنت وابسته.
  5. اهداف انتشار اطلاعات: شرکتها بعضی وقتا با هدف ارائه اطلاعات مربوط لازم مشتریان از بازاریابی اینترنتی استفاده می کنن.
  6. اهداف ترفیعی: بیشتر وب سایتها بر اساس اهداف ترفیعی و تقویت بازاریابی بهنگام هستن.
  7. اهداف سرگرمی: بعضی وقتا سایت شرکتها با ارائه بازیها ویا بقیه امکانات تفریحی موجبات سرگرمی مشتریان رو جفت و جور می آورد (شیرخدایی،۱۳۸۴ص ۲۰-۱۹).

 

 

 

۲-۶– گذر از بازاریابی سنتی به بازاریابی اینترنتی

اندیشمندان زیادی به بررسی تغییرات ایجاد شده در بازاریابی در نتیجه به کار گیری اینترنت پرداخته ان. هر یک ار اونا، یکی از ویژگیهای منحصر به فرد اینترنت و محیط مجازی رو روش زوم کرده و با در نظر گرفتن اون، ضرورت تغییر در بازاریابی سنتی و به کار گیری الگوی جدید رو پیشنهاد کرده. ترومن نظرات جور واجور این اندیشمندان رو جمع آوری و در شکل …. خلاصه کرده. پروسه بازاریابی اینترنتی شامل هفت مرحله س: ۱٫ تدوین روش هدف دار کلان و خرد شرکت؛ ۲٫ شناسایی فرصتای بازار؛ ۳٫ فرموله کردن روش های هدف دار بازاریابی؛ ۴٫ بررسی تجربه مشتری؛ ۵٫ طراحی برنامه بازاریابی؛ ۶٫ ایجاد مهارت ارتباطات با مشتری؛ ۷٫ آزمایش یافته های برنامه بازاریابی. مرحله طراحی برنامه بازاریابی به عنوان محور اساسی این روند، طراحی آمیخته بازاریابی اینترنتی رو که همون متغیرهای قابل کنترل شرکته، شامل می شه.

اسپالتر هم مدل (۷آی) رو واسه انتقال از بازاریابی سنتی به بازاریابی اینترنتی ارائه کرده. این آمیخته، شامل هفت جزء به اسمای اتصال، تعامل مشتری با پایگاه اینترنتی، تعامل مشتری با اعضای شرکت، درگیر شدن، اطلاعات، فردگرایی، صداقته. توانایی در ایجاد اتصال و صداقت رابطه همزمان میان هزاران نفر از راه سایت شرکت، نکته دارای اهمیتیه که باید در انتقال فعالیتای بازاریابی به اینترنت روش زوم بشه. هم اینکه وجود تعاملی مناسب میان مشتری با پایگاه اینترنتی شرکت، چیزی حیاتیه. پایگاه شرکت اولین مرکز برخورد مشتری و شرکت در محیط مجازیه و باید به شکلی باشه که در ادامه و رابطه مشتری با سازمان رو تشویق و تقویت کنه(صنایعی و انصاری، ۱۳۹۰).

۲-۷- اثر اینترنت و بازاریابی اینترنتی بر محصول

امروزه مصرف­ کنندگان این امکان رو دارن تا از داخل خونه یا محل کار خود به طیف بزرگی از جنسا و خدمات در سرتاسر دنیا دسترسی پید ا کنن. مصرف کنندگان می­تونن در صفحه رایانه خود اجناس رو مشاهده کرده و حتی تصور کنن که چیجوری این محصول ممکنه واسه ارضای نیازهاشون به درد بخور باشه. علاوه براین، به کار گیری کانال­های تجارت الکترونیکی و اینترنت مانند وب­سایت­ها، جواب سریع­تری رو واسه نیازای بازار جفت و جور می­آورد. سود تجارت برخط در برابر روش سنتی تجارت رو می­توان در رشد در حال افزایش و کارایی بیشتر، هزینه کمتر، خدمات ۲۴ ساعته و تطبیق سریع با موقعیت بازار خلاصه کرد (هِسو، ۲۰۰۶ به نقل از لیو، ۲۰۰۴). بر این اساس، اینترنت همه روند خرید رو با هم تو یه واسطۀ خیلی راحت دردسترس، پیوند می­دهد- از ارائه چشمی محصول گرفته تا خرید اون. پس، خرید برخط، با اندازه رشدی پیشرونده­تر از خرده فروشی سنتی، یکی از سریع­ترین شکل های جور واجور در حال رشد خریده (لیو، ۲۰۰۴).

به کار گیری اینترنت می ­تونه در سه فعالیت اصلی دسته­بندی شه: نشر اطلاعات شرکت، اجرای تجارت الکترونیکی و تبادلات کار و کاسبی ای . برجسته­ترین ویژگی­ اینترنت نبود نیاز به واسطه س؛ تولید­کنندگان می­تونن جنسای خود رو مستقیما و به آسونی از راه اینترنت به فروش برسانند (جاتوراویث، ۲۰۰۷). دربازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیکی اطلاعات به عنوان یه محصول تلقی می شه و عرضه اون درآمدزاه. از طرف دیگه اینترنت می تونه در مورد اجناس شرکت اطلاعات زیادی رو به خریداران عرضه کنه و دلیل ایجاد مزیت رقابتی در هزینه جستجو شه از طرف دیگه شرکت می تونه از اینترنت به عنوان ابزاری واسه ارائه اجناس جدید استفاده کرده و با جمع آوری سریع اطلاعات لازم طراحی بهتر اجناس رو تحقق دهد.

۲-۸- خرید و فروش الکترونیکی

به دلیل امتیازات و پتانسیل بسیار زیادی که اینترنت داراس، خیلی از خرده فروشان و کسب و کارا به سمت اون حمله آورده و به دنبال کشف فرصت­های موجود در بازارهای مجازی افتاده­ان. پیش ­بینی­ها عنوان می­دارن که در آینده خرده­فروشان در سراسر دنیا از اینترنت و ساختار جدید کار و کاسبی در اون استفاده می کنن و حتی جانشین روش­های سنتی فروش مانند فروشگاه­های ثابت می شه (لیو، ۲۰۰۴).

فروشگاه های مجازی توانایی بالقوه تامین هر دو نیاز مشتری یعنی رفاه در خرید و صرفه جویی دروقت و هزینه رو داراس. در خرده فروشی سنتی، فروش فیزیکی کالا انجام تموم وظایف پخش کالا رو مثل ارائه اطلاعات اجناس، دریافت سفارش، تحویل کالا و انجام خدمات ارسال پستی کالا پیش مشتریان، بردوش داره.همیشه بین ارائه بالاترین سطح خدمات و اجناس به مشتریان و به کمترین حد ممکن رسانیدن قیمتها، درگیری وجود داشته. این اختلاف در فروشگاه مجازی وجود نداره.یه فروشگاه مجازی، وظایف پخش، دسته بندی، پخش، پشتیبانی اطلاعات و دریافت سفارشات رو به شکل الکترونیک انجام و بعد ارائه کالای خریداری شده به درب منزل به وسیله یه بخش اجرایی، تمرکز یافته، انجام میشه. با حذف هزینه یه فروشگاه سنتی و ارائه اجناس از یه فروشگاه بزرگ و کامل، فروشگاه مجازی می تونه علاوه بر ارائه تعداد خیلی از اجناس و جنسای طبقه بندی شده و بهبود شرایط عرضه کالا به اندازه ٢۵ تا ٣٠ درصد از هزینه پخش کالا کم کنه(رهروان، ۱۳۹۰).

معمولاً در تجارت الکترونیکی، هزینه ی گرفتن و حفظ یه مشتری نسبت به کانال خرده فروشی سنتی بیشتره. ریچ- هلد و اسچفر[۱] (۲۰۰۰) و وفاداری مشتری هم در اون به نسبت کمتر می باشه. هم اینکه توربان و همکاران[۲] (۲۰۰۰) نگهداری از مشتریان و استفاده دائمی از سایت یکی از مهمترین چالشها واسه خرده فروشان در وب می باشه(لی یائو و همکاران، ۲۰۰۶).

۲-۹- امتیازات خرید برخط

الان، دلایل بسیاری واسه به کار گیری خرید برخط به وسیله مصرف­ کنندگان هست. یکی از دلایلی که موجب می­شه تا مصرف­ کنندگان خرید برخط رو بر بقیه کانال­های پخش ترجیح بدن قیمت پایین­تر جنسا و خدمات در اینترنته. اونا باور دارن که اگه از اینترنت خرید کنن نسبت به روش سنتی خرید، مبلغ کمتری رو واسه کالا و خدمات مورد در نیاز خود می پردازن (کوچ، ۲۰۰۳ به نقل از جاتوراویث، ۲۰۰۷). تحقیق انجام شده به وسیله هریس و آباته (۲۰۰۰) عنوان می­داره که قیمت­ بیشتر جنسا و خدمات فروخته شده در اینترنت حتی با احتساب قیمت حمل، نسبت به روش سنتی ارزون­تر هستن. درکل، قیمت ۹۳ رقم محصول، ۱۳% پایین­تر از قیمت اون در مغازه­ها و فروشگاه­ها بود. با اینکه، قیمت پایین­تر به اطلاعات رفتار جستجوی مصرف ­کننده بستگی شدید داشت. اگه مصرف ­کننده زمان بیشتری رو صرف جستجو می­کرد، احتمال بیشتری وجود داشت تا بتونه کالا یا خدمت مورد نظر خود رو با قیمت پایین­تر و یا کیفیت بهتر پیدا کنه. قیمت­های موجود در اینترنت عموماً به دلیل ویژگی­های متفاوت خرده فروشی­های اینترنتی نسبت به روش سنتی فروش، مانند هزینه­ های بالای انبارداری، ارزون­تر هستن (جاتوراویث، ۲۰۰۷).

بازار الکترونیکی توانایی مصرف­ کنندگان رو واسه پیدا کردن آسون­تر اطلاعات، از راه کاهش مشکلات مربوط به اطلاعات ناقص، آسون کردن می­ کنه. خرید اینترنتی نه فقط به مصرف­ کنندگان در صرفه­جویی زمان روند جستجوی اطلاعات کمک می­ کنه، بلکه موجب کاهش هزینه­ های جستجوی مصرف­ کنندگان هم می­شه (باکوس، ۲۰۰۱ به نقل از جاتوراویث، ۲۰۰۷).

مشکلات

[۱] .Reichheld & Schefter (2000)

[۲] . Turban, Lee, King, & Chung (2000)