مقاله ساز و کارهای اجرای بیمه‌ی طلاق، قراردادهای بیمه

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه بیمه‌ی‌ طلاق و ساز و کارهای اجرای آن در حقوق ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

در بیمه‌ی طلاق نیز، آن چیز که که بیمه‌گر به صورت یک‌جا یا غالباً به صورت مستمری، با وقوع طلاق به زن مطلّقه می‌پردازد، وجه‌‌ بیمه نامیده می گردد.

گفتار سوم: تحلیل اقسام بیمه، تأمین اجتماعی و طلاق

برای تحلیل بهتر ماهیّت قرارداد بیمه‌ی طلاق که در قالب قراردادهای بیمه بایستی مطالعه گردد و با در نظر داشتن ساز و کارهای اجرای بیمه‌ی طلاق که در قالب بیمه‌های زیر ممکن می باشد اجرایی گردد، لازم می باشد مطالبی در ارتباط با انواع قرارداد‌های بیمه و ویژگی‌های حاکم بر آنها اظهار گردد. مشخصه‌ی اصلی بیمه‌های تجاری یا بازرگانی[1] در آزادی بیمه‌گزار نسبت به تهیّه‌ی انواع پوشش‌های بیمه‌ای آن می باشد. بیمه‌ها‌ی تجاری به عنوان «بیمه‌ای غیر از بیمه اجتماعی، که هدف فعالیت آن، تحصیل سود می باشد»[2] شناخته می‌شوند.

بیمه‌های تجاری (اعم از دولتی یا خصوصی)، برحسب ارتباط و وابستگی تعهد بیمه‌گر نسبت به خسارات وارد شده به بیمه‌گزار برای جبران خسارت (تبعیت یا عدم تبعیت از اصل غرامت)[3]، به دو دسته‌ی بیمه‌های اشخاص و بیمه‌های خسارتی قابل تقسیم‌بندی می باشد[4] که در شماره‌های 1 و 2 مورد تعریف قرار خواهند گرفت.

1ـ بیمه‌های اشخاص

در بیمه‌های اشخاص[5]، شخصِ بیمه‌گزار جان خود یا دیگری را با موضوع فوت، حیات یا سلامت، بیمه‌ می‌نماید و با این کار، خطرات احتمالی عارض بر شخص بیمه‌شده را، تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد. محور اساسی و موضوع اصلی بیمه‌های اشخاص، بشر و تمامیت جسمی یا آینده ی زندگی اوست. هدف اصلی در این نوع بیمه‌ها برخلاف بیمه‌های غرامتی، جبران خسارت نیست لذا هیچ‌گاه شامل اصل جبران غرامت[6] نمی‌گردد به[1]ـ Business Insurance

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   دانلود پایان نامه با موضوع استراتژی های مدیریت سرمایه در گردش، مدیریت سرمایه در گردش

[2]ـ سیاوش مریدی، پیشین، ص 82.

[3]ـ Indemnity

[4]– هدی سادات گوهری، «بیمه گروهی»، (ماهنامه تازه‌های جهان بیمه، مهر 1390، شماره 160، صص 5 ـ 18)، ص 14­؛ فاطمه نصیری، پیشین، ص 9.

[5]ـ Insurance of Persons or Personal Insurances

[6]ـ Principle of Indemnity