تحقیق درمورد فرآیندهای زنجیره تأمین، سیستم های اطلاعاتی

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاثیر ظرفیت داخلی لجستیک شرکت و برون سپاری لجستیک بر عملکرد شرکت در محیط تجاری الکترونیکی در ایران خودرو

تکه ای از متن پایان نامه :

 

2-2-13- لجستیک به عنوان یک عامل ایجاد مزیت رقابتی در زنجیره تأمین

با اضافه شدن مباحث ساخت، تدارکات و سفارش ها به مدیریت توزیع، مفهوم لجستیک مطرح گردید. علم لجستیک معمولاً از برآورد، تأمین و نگهداری، ذخیره سازی مواد اولیه و توزیع کالا و همچنین خدمات پس از فروش، یعنی از آخرین تأمین کننده تا آخرین مصرف کننده را کاملاً پوشش داده و خدماتی به آنها ارائه می دهد (رجب زاده، 1386، 188).

فرآیند لجستیک به وسیله انجمن مدیریت لجستیک[1] به صورت زیر تعریف شده می باشد:

” فرآیند برنامه ریزی، بکار گیری و کنترل جریان و ذخیره مؤثر کالاها، خدمات و اطلاعات مرتبط با آنها از نقطه منبع به نقطه مصرف با هدف همنوایی با نیازمندیهای مشتری، لجستیک نامیده می گردد”. نویسنده دیگری لجستیک را به این شکل تعریف کرده می باشد: ” طراحی و عملیات فیزیکی، مدیریتی و سیستم های اطلاعاتی مورد نیاز که زمان و فضای مورد نیاز برای تحویل و نگهداری کالا را بهینه کنند، لجستیک نامیده می گردد”. فرآیند لجستیک مستلزم برنامه ریزی و کنترل همه عواملی می باشد که تأثیر مثبتی در حصول به یک محصول بی نقص در مکان، زمان و با هزینه دلخواه دارند. عملکرد مطلوب لجستیکی، یکی از فرصتهای اولیه ای می باشد که سازمانهای درگیر در یک مدیریت زنجیره تأمین یکپارچه، می توانند به وسیله آن به طور قابل توجهی فرآیندهای زنجیره تأمینشان را بهبود بخشند. مدیریت لجستیک نه تنها برای صنایع تولیدی و مونتاژ که محصول گرا هستند، بلکه برای صنایع جزئی (خرده فروشی)، حمل و اهداف سازمانی آن ها مربوط می باشد. کارهایی را که به خوبی می شناسند و به جزییات آن آشنایند، بقیه کارهای خدمات اینگونه سازمان ها به نهادهای بیرونی واگذار می گردد. وی با ابداع نظریه کارکنان دانا در سال 1956 بر این موضوع تاکید نمود که افزایش آگاهی و دانش کارکنان و افراد جامعه منجر به تغییرات سازمانی و روابط کاری شده و وی برون سپاری را مثال روشنی از این که روابط مابین سازمان ها در حال تغییر می باشد، می داند (خداوردی و بجنوردی، 1389، 66).

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تحقیق رایگان با موضوع مدیریت بازرگانی، عملکرد شرکت

[1]-Council  Of Logistics Management