قانون مجازات اسلامی، کارشناسی ارشد

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه جرم جعل اسناد سجلی و تاثیر آن در ارتکاب جرایم علیه اموال و مالکیت

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

-2  محو کردن : پاک کردن کلمه یا کلماتی از سند با مواد شیمیایی . در محوء کردن حتماً بایستی یکی از محتویات و مندرجات سند پاک گردد اما اگر شخصی از موادی بهره گیری کند که خودش به تدریج ظرف چند روز از بین می رود این محوء کردن موضوع جرم جعل نبوده بلکه از مصادیق کلاهبرداری می باشد .

6- 2  اثبات کردن : عبارت می باشد از اعتبار دادن به امر باطل مندرج در سند یا نوشته[1]. مثلاً پاک کردن مهر باطل گردید روی یک شناسنامه یا سند هویتی ، از مصادیق اثبات می باشد .

7-2  سیاه کردن : در سیاه کردن شخص به هر وسیله ای از قبیل جوهر مرکب، ادویه شیمیایی، رنگ یا خط کشیدن کوشش می کند کلمه یا نوشته ای را بپوشاند به نحوی که قابل خواندن نباشد در این خصوص دو نکته حایز اهمیت می باشد اولاً در صورتی که با وجود اقدام سیاه کردن کلمات قابل خواندن و تشخیص باشد اقدام ارتکابی جعل نخواهد بود و ثانیاً اگر کلیه سند سیاه گردد و نه بخشی از آن اقدام ارتکابی جعل نبوده بلکه حسب مورد بر اساس ماده 681 یا 682 قانون تعزیرات (قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب 1375) جرم تخریب و اتلاف اسناد به شمار می رود.

8-2  تقدیم یا تاخیر  تاریخ تنظیم سند نسبت به تاریخ حقیقی :

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   پایان نامه، مطالعه

مقصود از تقدیم و تأخیر، تغییر متقلبانه تاریخ سند می باشد که متعاقب آن ممکن می باشد تاریخ ولادت یا فوت اشخاص نیز مورد تحریف قرار گیرد در این فرض دو حالت متصور می باشد اول : تاریخ ولادت یا وفات مقدم بر تاریخ تنظیم اسناد می باشد  ثانیاً تاریخ ولادت یا وفات منطبق با تاریخ تنظیم سند می باشد.   چنانچه تقدم یا تأخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی پس از تنظیم سند انجام گردد از موارد قلم بردن و از مصادیق جعل مادی بوده و هرگاه تقدیم یا تأخیر تاریخ سند اعم از ولادت و فوت نسبت به تاریخ حقیقی، در وقت تنظیم سند توسط اعلام کننده یا مأمور تنظیم کننده اسناد صورت گیرد جعل مفادی ارتکاب می یابد .

 

 

ثبت احوال صادر شده و همچنین کارت شناسایی ملی مشاهده شده می باشد . جاعلین حرفه ای با بهره گیری از فن آوری نوین امروزی می‌توانند هر سندی را که مورد نظر دارند با چاپ کامپیوتری تهیه نمایند.