بزرگ‌ترین معضل ایکس باکس وان چیست؟

چند سال از شروع نسل هشتم دنیای بازیای کامپیوتری می گذره. این وسط دو حریف نام آشنای این میدون یعنی سونی و مایکروسافت بازم تصمیم ندارن تا نسل بعدی رو استارت زده و کنسولای جدیدی رو معرفی کنن. بلکه به عرضه نسخه هایی قوی تر اکتفا کردن که چند ماهیست تماشاگر حضور اونا در بازار بوده ایم.

با وجود گذشت این مدت زمان از عرضه اکس باکس وان، مشکلی درخصوص این کنسول هست که جدا از همه فرقا و کمبودای دیگه بسیار به چشم میاد. درواقع این مشکل تا الان تونسته بعضی از کاربران رو راضی و بعضی رو بازم ناراضی نگه داره. در ادامه مطلبی از مگان فرخمنش (Megan Farokhmanesh) نویسنده سایت The Verge در این مورد رو میخونیم.

 


 

 

سونی کنترلر دوال شاک رو از اول بدون نیاز به باطریای قلمی عرضه کرده و خیلی راحت توانایی شارژ کردن اونا با به کار گیری پایه های مخصوص یا کابل USB و اتصال اون به کنسول هست. حتی نینتندو جوی کانای کوچیک و ظریف سوییچ رو بوسیله مجموعه شارژکننده کنسول شارژ می کنه.

اما شما واسه به کار گیری کنترلر اکس باکس وان نیازمند جانشین کردن باطریای قلمی درون اون هستین. تنها درصورتی نیاز به این کار دارین که با به کار گیری سیم و هم اینکه با تحمل کردن فاصله ای کوتاه تا صفحه نمایش تصمیم به بازی کردن داشته باشین.

اگه به سراغ کنسولای دستی سونی و نینتندو بریم میبینیم که پلی استیشن ویتا و نینتندو ۳DS هردو بوسیله شارژر و بدون نیاز به باطریای قلمی شارژ می شن. خیال شما ازین واسه راحته و به مشکلی برنمی خورید. به کار گیری باطری شاید در خیلی از موارد چیزی کهنه و بی اعتبار شده باشه، اما حتی در سال ۲۰۱۸ هم مایکروسافت این سیستم قدیمی خود رو تغییر نداده.

کنترلرهای الیتِ اکس باکس وان هم که با به کار گیری تکنولوژیای روز ساخته شدن و قیمت بالایی هم دارن، بازم نیازمند به کار گیری باطریای قلمی هستن.

 

 

اما در خیلی از شبکه های اجتماعی مانند ردیت (Reddit) کاربران به نیمه پر لیوان اشاره کردن. میشه این وسط کمپینایی رو دید که از این سیستم دفاع می کنن. این کاربران فکر می کنن به کار گیری کنترلرهایی که از باطری استفاده می کنن بسیار بهتر از مدلای شارژیه.

«امیدوارم سازندگان در این سیستم کنترلرها تغییری ایجاد نکنن»، «هیچی بدتر از این نیس که در بین بازی مجبور شید کنترلر خود رو عوض کنین یا اونو واسه شارژ کردن به کنسول وصل کنین» و… . اینا مثالایی از نظرات کاربران در این کمپین واسه پشتیبانی از حضور باطریای قلمی در مدلای جدید کنترلرهاه.

به شکل کلی خیلی از این کاربران طرفدار تعویض باطری هرچند سریع و با هزینه ای زیاد یا کم جهت خرید باطریایی بادوام تر هستن. اونا فکر می کنن این کار ساده تر و بی دردسرتر از وقتیه که مجبور باشین کنترلر خود رو به شکل کلی تعویض کرده یا اونو به کنسول وصل کنین.

 

 

وقتی که از مایکروسافت درخصوص این سیاست سوال شد، گفته شد که این شرکت درنظر داره تا واسه کاربران خود آزادی عمل قائل شه. بخاطر این کاربران می تونن واسه به کار گیری کنترلرهای اکس باکس وان چه درخصوص کنسول و یا ویندوز۱۰ از کابل USB و به شکل اتصال مستقیم استفاده کنن.

یا حتی می تونین به سراغ باطری ( مایکروسافت کاربران رو واسه به کار گیری بهترین کارکرد کنترلرها دعوت به باطریای ساده یا یه بار مصرف کرده و به کار گیری باطریای شارژی رو پیشنهاد نمی کنه) برید. کیتای مخصوص این کنترلرها که توانایی شارژ دوباره داشته و در قسمت جا باطری دسته قرار می گیرن هم می تونن یکی دیگه از انتخاباتون باشن ( بعضی ازین کیتا ماکسیمم تا ۴ ساعت شارژ شده و می تونین از اونا تا ۳۰ هم استفاده کنین ).

این جواب راضی کننده س و تایید می کنه که مایکروسافت در این مورد سیاست درستی رو در پیش گرفته. اما به چه دلیل با اینحال آزادی عمل امکانات لازم واسه به کار گیری اول در اختیار کاربران قرار نمی گیره؟

 

 

مثلا با وجود خرید یه کنسول اکس باکس وان که خود هزینه زیادی رو به دنبال داره، به چه دلیل کاربران باید به شکل جداگونه کابل USB رو بخرن؟ درصورت به کار گیری باطریای یه بار مصرف و در شرایطی که باطری اضافه واسه جانشین کردن باطریای تموم شده به همراه نداشته باشین چه اتفاقی اتفاق می افته؟

مجبور میشین حتی در بین بازی به نزدیک ترین فروشگاه مراجعه کنین و خیلی سریع باطری مورد نظرتون رو جفت و جور کنین. چون که درصورت نبود کابل USB کوچیک ترین به کار گیری کنترلر ممکن نیس و دسترسی شما به کنسولتان از بین میره! با این وجود بازم بعضی مشکلات و سوالات بازم بی جواب و بی راه حل باقی می مانند.

با وجود امتیازات به کار گیری این سیستم قدیمی، بازم مشکلات و بعضی مسائل موجود که بالاتر به اونا پرداختیم موجب می شه تا بازم تکنولوژی جدیدتر و کنترلرهای شارژی رو در ارجحیت بذاریم.