سازماندهی فضایی و فضاهای عمومی

دانلود پایان نامه

هتل هنری (هتل- موزه):
در این نوع بسیار نادر از هتلها زیباییشناسی و بهره‌وری هنری مقدم بر دیگر خدمات رفاهی هتل است. هتل «آتلیه روی دریا» در جنوب ایتالیا 40 اتاق دارد که در 14 اتاق و فضاهای عمومی، توسط نقاش یا مجسمه‌ساز معروفی دکور شده است. بقیه اتاقها نیز به تدریج به جمع آثار هنری خواهند پیوست و هنرمندان دیگری آنها را طراحی و اجرا خواهند کرد. کاربری عمده هتل ارائه یک تجربه استثنایی و تکرار ناپذیر برای اهل فرهنگ و هنر است.
شکل 1-7: نمونه ای از هتل هنری
هتل موضوعی:
هتل‌های موضوعی از نظر معماری و مبلمان یک مفهوم شناخت شده و مشخص را دنبال می‌کنند و اغلب یک دوره خاص هنری، یک مکان ویژه با یک واقعه تاریخی را بازسازی می‌کنند. در این هتلها افراد می‌توانند به تجربه استثنایی دست یابند.
تجربه‌ای شبیه به بازی کردن در یک فیلم با صحنه‌آرایی تاریخییا غیرواقعی. هتل پلی روکو در براتین انگلستان بر اساس شمایل‌ها و نشانه‌های هنر پاپ آرت و فرهنگ زیرزمینی گروههای راک دهه‌های 60 تا 70 میلادی طراحی شده و هر یک از 20 اتاق آن کاملاً منحصر به فرد است.
هتل- دهکده:
در بعضی از مناطق کوهستانییا ساحلی هتلها به شکل مجموعه‌ای از ویلاها یا ساختمانهای منفردی هستند که یک دهکده را تشکیل می‌دهند، در کشورهایی که در مرمت پیش‌گامند، شرکت‌های سرمایه‌گذاری گاه دهکده‌های تخلیه شده را (به دلیل مهاجرت جوانان به شهرهای بزرگ) می‌خرند و به کل یک هتل- دهکده بازسازی می‌کنند. تنوع کاربری و آرایش اینگونه هتل‌ها تا حدی شبیه یک دهکده واقعی است.
هتلهای خاص یا غیرمتعارف:
هتل داران در پی ایجاد جذابیتی استثنایی برای هتل‌های خود دست به ابتکاراتی خاصی می‌زنند که گاه کاملاً منحصر به فرد است. برای مثال در کاستاریکا هتلی به نام هتل درختی وجود دارد که در آن از درختان زنده به عنوان سازه استفاده شده است. در سوئد هتلی را یکپارچه از یخ ساخته‌اند. این هتل در فصل بهار آب می‌شود و با آغاز فصل سرد دوباره با برف و یخ ساخته می‌شود.
هتلهای کپسولی:
این نوع هتل در ژاپن رواج دارد و هدف آن امکان استراحت چند ساعته مسافران روزانه (تجارو کارمندانی که مرتباً از یک شهر به شهر دیگر در سفر هستند) در فضایی بسیار محدود است. در این هتلها اتاق وجود ندارد بلکه فضاهایی مثل کندوی عسل روی هم قرار گرفته‌اند و هر کدام کمی بزرگتر از یک تابوت هستند و فرد می‌تواند در آن به صورت دراز کشیده استراحت کند. این هتلها در ژاپن که وقت استراحت بسیار کم است و قیمت زمین فوق العاده گران است کاربرد دارد.
شکل 1-6: نمونه ای از هتل کپسولی
هتلهای بومی:
بسیاری از جهانگردان، خصوصاً آنها که از نقاط دور می‌آیند، دنبال تجربه‌های خاص منطقه‌ای که مقصد سفر است، هستند. مثلاً اروپاییانی که به قصد سیاحت به آفریقای شمالی، مصر، مراکش و تونس سفر می‌کنند به جای اقامت در یک هتل بین المللی ترجیح می‌دهند در ساختمانی به سبک محلییا در بنایی قدیمی اقامت کنند. در ایران نیز در سالهای اخیر شاهد مرمت بناهای مختلفی در یزد، کاشان و دیگر مناطق تاریخی و تبدیل آنها به هتل بوده‌ایم.
هتل کاروانسرا در مراکش کارشال و ماتیوبکارا مجموعه‌ای است که با الهام از کاروانسراهای قدیمی مراکش ساخته شده و اگرچه جدید است، به نظر بنایی مرمت شده می‌آید. در دکوراسیون داخلی از چراغها، گلدانها و مبلمان قدیمی محلی استفاده شده است.
1-16-3- متلها
امروزه مسافران در مسیر حرکت می‌توانند در اقامتگاههای بین راهی توقف کنند که متل نامیده شده‌اند. در گذشته کاروانسراها این نقش را ایفا می‌کردند. متل از نظر لغوی ترکیبی از هتل و ماشین است. ساده‌ترین تسهیلات بین راهی قهوه‌خانه یا رستوران است که گاه تخت برای خوابیدن در اختیار مسافر قرار می‌دهند.
متل حتی از نظر شکلی هم شباهت زیادی به کاروانسراهای قدیمی دارد. در کاروانسرا، اتاقهایی که در اختیار مسافران قرار می‌گرفت دور تا دور محوطه با حیاطی ساخته می‌شد که چهارپایان مسافرکش یا بارکش نگهداری و تیمار می‌شدند. بهترین متلهای امروز دورتا دور یا کنار پارکینگ خودروها ساخته می‌شوند و دسترسی به اتاق را مستقیماً از پارکینگ میسر می‌کنند. حتی تشریفات ثبت‌نام و تسویه حساب مسافر به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و مراجعه مسافر به میز پذیرش ضرورت خود را از دست می‌دهد. متل بر خلاف هتل از تسهیلات کمتر اما سرعت بیشتری برخوردار است. مسافر میان راهی در جایی توقف می‌کند که سریع غذا بخورد. استراحت کند و دوباره راه بیفتد تا در زمان پیش‌بینی شده به مقصد برسد. مسافر در استفاده از متل حتی همه چمدان‌های خود را به اتاق نمی‌برد بلکه به بردن یک ساک اکتفا می‌کند و بقیه اثاث خود را در ماشین باقی می‌گذارد. به همین دلیل، معمولاٌ در اتاق متل جایی برای اثاثیه مهمان پیش‌بینی نمی‌شود.
اما در هتل، مسافر زمان بیشتری در اختیار دارد و می‌تواند از همه تسهیلات آن از جمله رستوران، فروشگاه‌ها، سالن ورزشی، آرایشگاه و خشک‌شویی استفاده کند.
متلها خدماتی مشابه هتلها ارائه می‌کنند ولی چیدمان و سازماندهی فضایی آنها با هتل متفاوت است. مشتریان متلها عموماً دو گروه‌اند. اول خانواده‌ها یا کسانی که با اتومبیل سفر طولانی می‌کنند و نیازمند توقف کوتاه در محلی نزدیک به جاده اصلی هستند. دوم کسانی که مایل نیستند رفت و آمدشان زیر نظر جماعت نشسته در سرسرای هتل یا کارمندان پذیرش هتل قرار گیرد.
بنابراین متلها عموماً در مسیر جاده‌های اصلی و خارج از شهر ساخته می‌شوند و به دلیل ارزانی نسبی زمین در این مکانها، آرایشی گسترده دارند و 1 یا 2 طبقه هستند. در متلها می‌توان اتومبیل را نزدیک اتاق یا سوئیت خود پارک کرد و بدون عبور از سرسرای اصلی مستقیماً به آن وارد شد. در متلها واحدها عموماً یا خیلی کوچک (برای رهگذران مجرد) یا خیلی بزرگ (برای خانواده‌ها) با چند اتاق و حمام ساخته می‌شود. رستوران، سرسرا و دیگر فضاهایی عمومی متل عموماً جدا و مستقل‌اند. در بعضی از موارد متلها در نزدیکی شهرهای بزرگ یا در حاشیه آنها بنا می‌شوند و به آنها متل شهری می‌گویند. ابعاد متلها عموماً از هتلها کوچکتر است و بین 50 تا 100 اتاق دارند. بعضی از متلها ییلاقی- تفریحی هستند و به مقصد نهایی سفر تبدیل می‌شوند. هتل اسپرینگز در صحرای هات ایپرینگز در آمریکا نمونه این گونه متلهاست.
1-16-4- سوئیت ها
یکی از راههای اصلی ایجاد کیفیتهای متفاوت اقامتی، گنجاندن چند سوئیت در ترکیب اتاقهای هتل است. سوئیت اتاق نشیمنی است که به یک یا چند اتاق خواب متصل شده است. هتلهای بزرگترمعمولاً چند نوع سوئیت دارند، از اتاق نشیمن یک بخشی با یک فضای خواب تا نشیمن چند بخشی با احتمالاً 6 اتاق کنار هم، شامل اتاقهای غذاخوری/کنفرانس و چند اتاق خواب. جزئیات سوئیت معمولی در جدول1 آمدهاست.