سیستان و بلوچستان و استانداردها

دانلود پایان نامه
نسبت زنان و مردان ممکن است در هر طبقه‌ای تغییر یابد، بهتر است که wcبرای مردان و زنان در مجاورت یکدیگر باشد تا بتوان برای هر دو از یک سری مجاری تخلیه استفاده کرد.
در طبقات برای اتاقهای فاقد سرویس بهداشتی باید سرویس‌های بهداشتی عمومی طبق مشخصات زیر در نظر گرفت:
الف: فضای سرویس‌های بهداشتی زنانه و مردانه باید به طور مجزا از یکدیگر در محل مناسبی به گونه‌ای پیش‌بینی شود که هر یک دارای دو فضا بوده بطوریکه بتوان فضای اول را به عنوان ورودی و برای استقرار دستشویی‌ها و فضای دوم را برای توالتها در نظر گرفت تعداد دستشویی و توالت در هر یک از سرویس‌های بهداشتی باید یک دستگاه به ازای تعداد اتاقهای بدون سرویس 6- 4 باشد.
ب: حمام‌های عمومی زنانه و مردانه باید بطور جداگانه در محل مناسب پیش‌بینی و هر واحد آن باید دارای فضای رختکن و فضای دوش مجزا از رختکن باشد.
فضای توالت، دستشویی‌ها، حمامهای عمومی مردانه و زنانه باید در عین مستقل بودن در محل مناسب (انتهای راهرو) و دور از یکدیگر پیش‌بینی شوند.
فضای سرویس‌های بهداشتی عمومی باید به فضای باز یا حیاط خلوت که اطاق‌ها از آن تهویه نمی‌شوند پنجره داشته باشد.
فضای سرویس‌های بهداشتی عمومی باید طوری طراحی شود که با باز کردن در ورودی آنها داخل فضای دستشویی‌ها دیده نشود.
محل شستشوی زمین‌شوی‌ها سطح اشغال و وسائل نظافت شامل حوضچه‌ای با آب سرد و گرم و محلی برای نگهداری مواد پاک کننده و ضدعفونی کننده باید در قسمت جداگانه‌ای از فضای سرویس‌های بهداشتی عمومی پیش‌بینی شود.
واحد مسکونی مدیر: در صورت پیش‌بینی، باید حتی المقدور مستقل از ساختمان مهمانخانه و به صورت مجزا در محوطه، دور از دید مستقیم میهمانان و کارکنان در نظر گرفته شود. در صورت عدم امکان می‌توان به صورت سوئیت یا آپارتمان مستقل در ساختمان و یا ورودی جداگانه‌ در نظر گرفت.
پیش‌بینی بالکن (تراس) در صورت وجود چشم انداز زیبا نظیر دریا، جنگل، پارک و غیره.
در صورت پیش‌بینی بالکن برای اطاقهای مهمانان باید علاوه بر مجزا بودن و عدم امکان دسترسی به یکدیگر مشرف بهم نیز نباشند.
ارتفاع اطاق مهمانان نباید در سقفهای افقی از 6/2 متر و در سقفهای شیب‌دار بطور متوسط از 4/2 متر کمتر باشد ضمنا حداقل ارتفاع پایین‌تر قسمت شیب دارد داخل اطاق نباید از 2/2 متر کمتر باشد.
دیوارهای مشترک بین دو اطاق جهت جلوگیری از انتقال صورت باید با آجر سفالی تیغه (مجوف) یا مشابه به ضخامت حداقل برابر 20 سانتیمتر اجرا شود.
پیش‌بینی سیستم اعلام و اطفاء حریق طبق ضوابط و تایید سازمان ایمنی و آتش نشانی و یا سازمانهای زیربط محلی و رعایت استانداردهای بین‌المللی الزامی است.
اطاقهای مهمان عموماً در طبقه اول (بالای همکف) و بالاتر پیش‌بینی شده و حتی المقدور نباید در طبقه همکف اطاق مهمان در نظر گرفته شود بدیهی است در صورت پیش‌بینی در طبقه همکف جهت جلوگیری از اشراف عابرین به داخل اطاقها ارتفاع کف پنجره نسبت به کف محوطه اطراف ساختمان نباید از 2 متر کمتر باشد. (در این صورت ارتفاع کف طبقه همکف نسبت به محوطه نباید از 2/1 متر کمتر باشد.)
در صورت در نظر گرفتن اطاق مهمان در دو طرف راهرو در ورودی اطاقها حتی الامکان نباید روبروی یکدیگر قرار بگیرند.
در صورتیکه اطاقهای مهمانان به ناچار از نور حیاط خلوت استفاده نمایند حداکثر تا چهار طبقه نباید عرض حیاط خلوت از 3 متر و مساحت آن از 12 متر کمتر باشد و به ازای هر طبقه بیشتر از 4 طبقه 25 سانتیمتر به عمق فضای مقابل پنجره‌ها باید اضافه شود.
در مناطق گرمسیر نظیر استانهای خوزستان و سیستان و بلوچستان و … ابعاد حیاط خلوت می‌تواند نیم متر کمتر از اندازه‌های مذکور باشد.
حیاط خلوت مربوط به اطاقهای مهمانان باید بدون سقف حتی شیشه‌ای و یا ورقه‌های پلاستیکی یا فایبرگلاس بوده و مرتبط به هوای باز باشد.
حیاط خلوتها باید طوری طراحی شوند که در صورت داشتن جبهه باز، مشرف به خانه‌های مسکونی مقابل نشوند، در غیر اینصورت از حیاط خلوت و یا عقب نشینی قسمتی از ساختمان در محوطه بازدید صرفنظر نموده و یا آنرا به گونه‌ای مسدود نمود که مشرف به خانه‌های مسکونی نشوند.
اطاقهای مهمانان نباید دارای پنجره‌های مشرف به یکدیگر و در ورودی کتیبه‌دار باشند در صورت کتیبه باید از شیشه مشجر طرح‌دار، رنگی و یا جنس کدر دیگری نظیر چوب و … استفاده شود.
کلیه سرویس‌های بهداشتی اطاقها باید به فضای باز و یا به حیاط خلوتیکه اطاقها از آن نور نمی‌گیرند پنجره داشته و یا باید از طریق هواکشهای برقی بوسیله کانالهایی با سطح مقطع مناسب به هوای باز پشت بام مرتبط باشند.
حداقل ارتفاع کف تا زیر سقف سرویس‌های بهداشتی اطاقها و سرویس‌های بهداشتی عمومی نباید از 2/2 کمتر باشد.
حداقل ابعاد زیر دوشی باید 80×80 و حداقل عرض وان 70 سانتیمتر و طول آن 160 سانتیمتر باشد.