شهرستان مشکین شهر و ویژگیهای طبیعی

دانلود پایان نامه
به روایاتی نام قدیم مشگین ‎شهر اورامی و یا وراوی محل تولد سعد الدین وراوینی دانشمند و مترجم مرزبان‎ نامه در قرن ششم هجری قمری بوده است.
سرزمین مشگین ‎شهر که از نظر فرهنگی می‎ تواند در حد یک ایالت در جهان باستان‎ شناسی مطرح گردد که به احتمال فراوان در گذشته‎ های دور با فلات اردبیل و مناطق مغان و ارسباران تشکیل سرزمین واحدی را می‎ داده که چنین منطقه وسیع, پرنعمت و بابرکت از دیر باز می‎ توانسته نیاز بسیاری از اقوام گله‎ دار را که همیشه در حال کوچ ییلاق و قشلاق می‎باشند, برآورد. و چه سندی گویاتر از وجود بسیار سودمند عشایر غیور ائل سون(شاهسون) می ‎باشد که در طول تاریخ جولانگاهشان دامنه‎ های سرسبز و خرم سبلان بوده است و هنوز هم میعادگاهشان خیاو و ییلاق های باصفای سبلان می‎ باشد.
شهرستان مشگین ‎شهر به لحاظ موقعیت طبیعی و استثنایی دارای تپه‎ ها,قلعه‎ ها, اماکن تاریخی و مذهبی بسیار فراوان مربوط به ادوار تمدن‎ های ماقبل تاریخ و ادوار تاریخی قبل و بعد از اسلام می‎ باشد. این شهرستان از دیدگاه گذرگاه ویژگیهای طبیعی، شرایط اقلیمی، تردد قومی و تبادلات فرهنگی یکی از آسانترین گذرگاهها از جمله گذرگاه تاریخی مادها، پارسها، کردها، مغولها، ترکان، تاتارها و . . . بوده است.
3-3 آبگرم های معدنی شهرستان مشکین شهر
مشکین شهر به جهت واقع شدن در دامنه پر برکت و حاصل خیز سبلا ن، از طبیعتی زیبا و دلنشین و آب و هوایی خنک و آب های معدنی فراوان برخوردار است. این شهرستان دارای نه دهنه آبگرم معدنی است که به فاصله تقریبی ۱۹ کیلومتری از مشکین شهر قرار دارند. این آبگرمها معدنی عبارت اند از:
۱) چشمه قیزجه مشگین شهر ۲) چشمه آبگرم قوتورسوئی لا هرود ۳) چشمه ایلا ندو ۴) چشمه آبگرم شابیل ۵) چشمه دوبدو (دودو) ۶) چشمه آبگرم موئیل ۷) چشمه قوتورسوئی موئیل ۸) چشمه آق سو مشگین شهر ۹) چشمه ملک سوئی 10)چشمه قیزجه مشگین شهر این چشمه در جنوب مشگین شهر و به فاصله تقریبی ۱۱ کیلومتری آن واقع شده است. به سبب گرمای زیاد، آب چشمه رابا مقداری آب سرد رودخانه می آمیزند و در حوضچه ای برای استحمام مورد استفاده قرار می دهند. آب چشمه در ردیف آب های معدنی کلرورسدیک یا کلرور هیپوتونیک و گازدار و خیلی گرم و داغ است. استفاده از این آب برای درمان لنفاتیسم، راشی تیسم، بیماری های زنانه، روماتیسم های مزمن سودمند است و نیز صفرا آور و زیاد کننده ترشحات دهان و معدی است. به خاطر دمای بالا ی آب چشمه، به عنوان تسکین دهنده، ضدتورم، ضد درد، تسهیل کننده عمل تنفس و اتساع عروق سطحی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.
2)چشمه قوتور سوئی این چشمه یکی از مشهورترین چشمه های مشگین شهر و دامنه سرسبز سبلا ن است که در ۲۵ کیلومتری جنوب لا هرود و ۴۸ کیلومتری جنوب مشگین شهر واقع شده است. درجه حرارت آب در حوض و نزدیک مظهر چشمه، ۴۱ درجه است. آب این چشمه، در گروه آب های معدنی سولفاته کلسیک و سدیک و گوگرددار گرم قرار دارد. این چشمه در درمان بیماری های روماتیسمی و پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. آب این چشمه روی بیماری های مجاری تنفسی، برونشیت های مزمن همراه یا بدون آسم، سرفه های تشنجی، تشنجهای عضلا نی، جوش های بدن و آماس و دردهای مفصلی اثر مفید و موثر دارد.
3)چشمه ایلا ندو: این چشمه معدنی در جنوب مشکین شهر در دامنه سبلان و در ته دره ای که با صخره هایی احاطه شده است ، قرار دارد .
آب ایلاندو از درون دو شکاف از دل صخره ای بزرگ به صورت زیبایی بیرون می ریزد که از یکی از شکافها آبگرم با حرارت حدود 37 درجه سانتیگراد و از شکاف دیگر آب خنک بیرون می ریزد . این آبها مجموعاً در حوض بزرگی جمع می شوند و بعد از این حوض به حوض کوچک دیگری می ریزند که مردم از آن برای شستن بدن با مواد شوینده استفاده می کنند .
آب دهی چشمه ایلاندو در حدود 3 لیتر در ثانیه است و آب آن در ردیف آبهای معدنی کلرو سولفات و بیکربنات دار گرم به حساب می اید . آب معدنی ایلاندو در حدود 16 کیلومتری مشکین شهر قرار دارد و در نزدیکی این آب معدنی آبشاری بسیار زیبا وجود دارد که زیباییهای طبیعت را دو چندان کرده است .
4)چشمه آبگرم شابیل: این چشمه در ۲۷ کیلومتری روستای لا هرود و در چند کیلومتری آبگرم قوتور سوئی و در پای تپه ای واقع شده است .آب شابیل در ارتفاعات پیش کوههای سبلان قرار گرفته است . دمای آب در مظهر چشمه ۴۸ درجه سانتی گراد است. ظاهر آب زلال، کمی ترش مزه، بی رنگ و نیز کمی بودار است. آب این چشمه، در ردیف آب های معدنی اسید بیکربنات یا بیکربناته سدیک قرار دارد. به خاطر وجود مقدار زیادی اسید کربنیک، از آب آن برای درمان بیماری های حرکتی، عصبی (درمان پادرد و کمر درد) استفاده می شود. در کنار آب شابیل چشمه ای وجود دارد که آب آن ترش مزه است برای درد پا و درد کمر مفید است .
آب گرم شابیل ایستگاه و استراحتگاهی مناسب برای صعود کنندگان به قله سبلان در مسیر رفت و برگشت به حساب می آید . مسافرانی که قله سبلان را فتح می کنند هنگام برگشت ، در این آب خستگی خود را از تن می زدایند که گویی انسان ارتفاع 4811 متری را صعود نکرده و خستگی در تنش احساس نشده است .
5)آب گرم دودو: در قسمت شرقی آب گرم قینرجه و مابین سه آب گرم قینرجه ، ایلاندو و موئیل سویی واقع شده است. این چشمه دارای خاصیتی شبیه ایلاندو می باشد و درجه حرارت آب آن به مراتب بالاتر از آب ایلاندو است.
این آب بر بالای دره عمیقی قرار گرفته و در ته دره رودخانه حیاوچای در جریان است .
در سالهای اخیر این آبمعدنی به دلیل موقعیت نامناسب و تخریب به وسیله زلزله از رونق قبلی افتاده است .
6)موئیل سویی :چشمه موئیل سویی آب گرمی است در جنوب شرقی دهکده موئیل و در 5/2 کیلومتری سه راهی ایلاندو ـ موئیل قرار دارد . آب پس از خروج از چشمه در استخری جمع می شود ، آب چشمه موئیل گرم تر از چشمه شابیل است و آبدهی آن در حدود 2 لیتر در ثانیه بوده و در ردیف آبهای معدنی سولفات دار و آهن دار گرم است . این آب معدنی در مسیر حرکت خود ته نشینی از مس باقی می گذارد .
7)آق سو :آق سو (آب سفید ) چشمه ای است مابین قینرجه و موئیل سویی که استخر و حوض شنا ندارد و رنگ آب نیز چنانچه از اسمش پیداست سفید می باشد .این آب برای درمان بعضی از امراض رماتیسمی بسیار موثر است ولی آب آن از درجه حرارت چندان بالایی برخوردار نیست .در کنار این آب گرم نیز آبشار زیبا قرار دارد که جذابیت آنرا دوچندان نموده است .
8)ملک سویی :کمی بالاتر از موئیل سویی آب معدنی ملک سویی قرار دارد. افرادی که بیماریه های رماتیسمی دارند و دست و پا و مفاصل آنها درد می کند به این آب معدنی به خاطر خاصیت شفا بخش اش ، علاقه زیادی دارند .اخیراً به دلیل اینکه آبریز ملک سویی به آب مشروب شهرستان (کرکری) می پیوندد به منظور اقدامات بهداشتی ، حوض این آب معدنی را با سنگ پر کرده اند .
3-4 دریاچه های شهرستان مشکین شهر
1) دریاچه سبلان 2) آت گولی ( استخر اسب ) 3) اوچ قارداش گوللری ( استخر سه برادران ) 4) طاووس گولی ( استخر طاووس ) 5) سونا بیگم گولی ( استخر شبیه مرغان زیبای آبی ) 6) قارا گول ( استخر سیاه ) 7) جیران گولی ( استخر آهو ) 8) مارال گولی 9 ) استخر در ییلاق خواجه لو
3-5 مشخصات اقلیمی
. شهر مشکین شهر در ارتفاع 5/1568 متری از سطح دریا قرار گرفته است .
3-5-1 بارندگی
متوسط بارندگی سالانه در مشکین شهر در طول یک دوره دوازده ساله 3/344 میلیمتر و متوسط بارندگی سالانه در کوهپایه های شمالی سبلان در همان دوره ( با توجه به ارتفاع منطقه ) تقریبا در حدود 700-600 میلیمتر است .حداکثر بارندگی در ماه آوریل ( 12 فروردین تا 10 اردیبهشت ) و حداقل آن در ماه اوت ( 10 مرداد تا 10 شهریور ) است .