فضاهای داخلی و استانداردها

دانلود پایان نامه

این برج که شامل 352 اطاق بزرگ و سوئیت و 104 آپارتمان که به طرز مجللی مبلمان شده‌اند و تماما دارای بالکن و دید خلیج فارس می‌باشند است، بر روی سکوی پنچ طبقه‌ای به ارتفاع 22 متر قرار دارد که یک مرکز تجمع به ارتفاع 20 متر را با 5 رستوران، مراکز خدماتی، ادارات، ورزشگاه، سالن آرایش، ورزش‌های آبی، اتاق‌های انتظار، مراکز تجاری و مغازه در برمی‌گیرد.
آپارتمان‌های ویژه و مجهز ترکیبی از واحدهای یک، دو، سه خوابه می‌باشند.
این تفرج‌گاه همچنین دارای یک فضای شخصی در انتهای برج (پنت هوس) است که به فرودگاه بال‌گرد و دو سوئیت برای رئیس کل مجهز است. هر کدام از این دو سوئیت، ورودی شخصی، استخر شنا، سالن و اتاق انتظار دارند. میهمانان طبقه اجرایی از یک استخر شنای سرپوشیده، اتاق ملاقات، ورزشگاه و کافه بهره‌مند خواهد شد. حجم شیشه‌ای پیچ‌دار مروارید امارات که به منظور آوردن دوره جدیدی از سبک معاصر در پایتخت طراحی شده اکنون در دست بررسی‌های اولیه برای ساخت می‌باشد و میهمانان در قسمت ورودی با سردری تندیس‌وار از صحنه شکار یک عرب استقبال می‌شوند.
مبارک الموهیری (Mubarak Al Muhari)، سرپرست کل اداره توریسم ابوظبی و مدیرعامل TDIC می‌گوید که “این یک طرح، یک شاخصه طراحی برای قسمت جنوب غربی ساحل است و گامی دیگر به پیش برای گسترش صنعت توریسم با افزایش امکانات اقامتی در پایتخت است.”
احمد صدیق الموتوا (Ahmed Seddiq Al Mutawaa) می‌گوید “طراحی داخلی هتل توسط شرکتی از لندن (MKL) انجام شده که چندی از موفق‌ترین و تحسین برانگیزترین پروژه‌های طرح یا نوسازی هتل را در اروپا انجام داده است. ایده طراحی داخلی این هتل از دریای سنتی، ماسه و هنر مروارید کاری ابوظبی گرفته شده که با رویکردی نوین به فضاهای داخلی اروپایی- عربی منجر شده است.”
هتل، یک سالن رقص بزرگ با دو ورودی دارد که یکی از آنها شخصی است و از بیرون ملک قابل دسترسی است و به عنوان یک فضای چند منظوره برای ارائه محصولات و کاربردهای اجتماعی ضروری طراحی شده است. این مکان همچنین دارای 5 رستوران و یک فضای باز در ارتفاع که جایگاه مناسبی برای مشاهده غروب زیبا روی خلیج فارس خواهد بود می‌باشد مروارید امارات در قسمت زیرزمینی خود دارای پارکینگی با ظرفیت 704 وسیله نقلیه است.
شکل 2-4: نمایی از هتل ساحلی پنج ستاره
2-2- ضوابط و استانداردها
2-2-1- تفریحی- ورزشی
– استخرهای سرپوشیده
استخر باید در جهتی تعبیه شود که نور خورشید بدون مانع به آن بتابد.
اندازه استخر: استخر به گونه ای طرح ریزی شود که برای شنا و حمام آفتاب مناسب باشد، در عین حال ابعاد آن از 12×6 متر کمتر نباشد.
محل تعویض لباس یا رختکن: لازم است از سالن قابل دسترس بوده و رختکن مردانه جدا از زنانه باشد، نباید در محوطه استخر باشد، به ازای هر 5/1-1 متر مربع از مساحت استخر 1 واحد رختکن لازم است. از پشت WCمسیری است تا محل دوش‌ها که باید با پای برهنه طی شود؛ برای هر 8 رختکن یک دوش ساخته می‌شود: مساحت لازم برای هر دوش معادل 15/2-35/1 متر مربع است.
ایمنی:سکوی دایو تعبیه نشود؛ جنس مواد ومصالح اطراف استخر لغرنده نباشد.
حداقل WCباید وجود داشته باشد 1 توالت برای هر 20-15 مرد، 1 توالت برای هر 10-7 زن.
– استخر بچه‌ها
از طریق یک مسیر شیبدار سرازیری و یا شیب ملایم قابل دسترسی است، به هر شکلی می‌تواند باشد؛ عمق آن 40- 100 متر مربع است، سطح کف آن زیاد لغزنده نیست.
– مسیر پیاده‌رو در مسیر استخر
≥200 متر مربع در دور استخر و ≥5600 متر مربع در نزدیکی محلهای شیرجه و دسترسی به سونا می‌باشد.
– سونا
فضای استحمام حتی‌الامکان کوچک انتخاب می‌شود، مساحت آن کمتر یا مساوی 16 متر مربع و ارتفاع آن مساوی یا کمتر از 2500 متر مربع می‌باشد. برای کاهش دادن تشعشع گرما در روی سقف و دیوارها و پوشش آنها را از جنس چوب تیره رنگ انتخاب می‌کنند.
– اتاق تعویض لباس
به شکل اتاق باز یا به صورت کابین‌هایی است یکه تعداد آنها دو برابر میهمانان در شلوغ‌ترین موقع است.
محوطه استراحت نیمکت‌هایی است جهت استراحت هستند که برای میهمانان در ناحیه سونا و در قسمتی دور از ناحیه فونکیسیونل (اصلی) قرار دارند.