مایکروسافت و هزینه های سنگین خرید واحد موبایل نوکیا؛ باز هم زیان و باز هم اخراج

تجربه نوکیا امروز واسه مایکروسافت تموم می شه. دو سال پیش شرکت ساکن ردموند با پرداخت ۷٫۲ میلیارد دلار کار و کاسبی تولید موبایل شرکت فنلاندی رو خرید و یه سال بعد اعلام کرد که این توافق هزینه ای در حدود ۷٫۶ میلیارد دلار رو به اون تحمیل کرده و ۷۸۰۰ نفر از کارکنانش رو اخراج کرد تا تمرکز خاصی رو روی تلاشای خود در این مورد بذاره.

غول نرم افزاری امروز هم از تحمیل شدن ۹۵۰ میلیون دلار دیگه به خاطر خرید نوکیا خبر داد و اعلام کرد که در ادامه می خواد ۱۸۵۰ نفر دیگه رو اخراج کنه که بخش اعظمی از اونا رو کارکنان واحد موبایل مایکروسافت در فنلاند تشکیل میدن؛ اینطوری که ۱۳۵۰ نفر در این کشور اروپایی و ۵۰۰ نفر هم در دفاتر جور واجور اون در سطح دنیا کارشون رو ترک می کنن.

اضافه کنیم در حدود ۲۰۰ میلیون دلار از ۹۵۰ میلیون دلار اعلام شده قراره که واسه پرداخت مطالبات و سنوات افراد اخراجی استفاده بشه. این کاهش نیرو بدون معناست که حالا جمع کثیری از کارکنان قبلی نوکیا دیگه در مایکروسافت مشغول به کار نیستن و تا آخر امسال هم شاید باید کار خود رو ترک کنن.

بیشتر کارکنان قبلی نوکیا حالا دیگه در مایکروسافت فعالیت نمی کنن.

اینطوری، شمار کمی از این افراد در واحد تحقیق و پیشرفت مایکروسافت باقی خواهند موند. نیاز به توضیحه که این شرکت یه شعبه فروش هم در فنلاند داره که تحت تاثیر این تصمیم و کاهش نیروی اون قرار نمی گیره.

اگه یادتون باشه در نتیجه توافق غول نرم افزاری و نوکیا قرار بر اون شد که ۲۵۰۰ نفر از نیروهای این تولید کننده موبایل فنلاندی به استخدام مایکروسافت درآیند و الان در حالی که تنها یه هفته از اعلام خبر فروش حق امتیاز به کار گیری نام نوکیا به فاکسکان میگذره، شرکت ساکن ردموند روند کاهش نیروهای فعال در واحد موبایل خود رو شروع کرده.

ساتیا نادلا مدیرعامل این شرکت در مصاحبه ای که دور و بر همین موضوع انجام داد اعلام داشت: ما می خوایم فعالیت هامون درحوزه موبایل رو روی بخشایی متمرکز کنیم که بیشترین فرق رو با رقبای خود در اون بخشا داریم؛ منظور سازمان هاییه که به امنیت، مدیریت پذیری و توانمندیای Continuum اهمیت میدن و البته مشتریائی که این مسائل براشون مهمه. ما بازم به نوآوری در بخشای جور واجور و سرویسای تحت کلاود خود در همه پلتفرمای موبایلی ادامه میدیم.

تقریبا یه سال پیش بود که این مدیرعامل اعلام کرد می خواد «اجناس موبایلی موثرتری رو ارائه کنه که سه گروه کار و کاسبی، اقتصادی و پرچمدار رو شامل می شن». حالا مایکروسافت تلاش داره دوباره روی تجارت موبایل خود تمرکز کنه و روشنه که اندازه فعالیت هاش در این مورد بازم کوچیک تر از قبل می شه.

تری مایرسون مدیر واحد ویندوز و دیوایسای مایکروسافت هم با تایید این موضوع گفت: ما در حال کوچیک شدن هستیم اما به طور کامل هم از بازی حذف نشده ایم! ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن: موفقیت موبایلامون به شرکتایی محدود شده که واسه تعهدات مون نسبت به امنیت، مدیریت پذیری و Continuum ارزش قائلند و البته مشتریائی که این موارد براشون اهمیت دارن.

در نتیجه روش هدف دار تازه این شرکت در مورد موبایل بیشتر روی جدا کردن اون از بقیه استواره. این موضوع ایست که ۵ سال پیش همزمان با ارائه ویندوز فون هم از طرف شرکت مورد بحث اعلام شده بود اما حالا قراره در مقیاسی کوچیک تر دنبال شه.

این شرکت تصمیم گرفته خیال پردازی رو کنار بزاره و کمی واقع بین تر باشه و همه نشونه ها هم روی پایان عمر موبایلای لومیا و تمرکز بیشتر روی اجناس سری سرفس حکایت دارن. اگه خبرها رو دنبال کرده باشین حتما در جریان هستین که غول نرم افزاری ساکن ردموند هفته گذشته رسما پایان تولید موبایلای سری لومیا رو اعلام کرد و در ایمیلی که امروز مایرسون واسه کارکنان این شرکت ارسال کرده هم اومده «ما بروزرسانی موبایلای فعلی سری لومیا و پشتیبانی از اونا رو ادامه می  بدیم و می خوایم اجناس عالی تازه ای رو بسازیم.»

هنوز مشخص نیس که «این دستگاه های جدید و فوق العاده» امسال از راه می رسن یا خیر. شایعات حکایت از اون دارن که مایکروسافت می خواد سال آینده موبایلی با برند سرفس رو معرفی کنه و لومیا ۶۵۰ هم آخرین محصول اون از خونواده لومیا بوده.

سال هاست که شرکت ساکن ردموند روی یه تلفن هوشمند مرموز با برند سرفس کار می کنه و برنامه این بود که اگه اجناس سری لومیا و ویندوز فون موفق نشدن، این پروژه رو که با عنوان پلن B از اون یاد می شد دنبال کنه.

روش هدف دار مایکروسافت در مورد موبایلای سری لومیا و ویندوز فون موفق نبود و هم فروش این اجناس و هم سهم بازار اون از زمان اعمال تغییرات ساختاری در واحد موبایل تا به امروز افت زیادی داشته.

حقیقت امر اینه که در برهه الان مایکروسافت آمادگی لازم واسه عمل به تعهداتش و «ارائه اجناس جدید و فوق العاده» رو نداره و در نتیجه لازمه که کم صبور تر باشیم و ببینیم در آینده چه اتفاقی رخ میده.