مدرک کارشناسی ارشد رشته مداحی ؟!

madahiپس از اون که مسئولان خونه مداحان کشور از راه اندازی دانشگاه علمی کاربردی مداحی خبردادند، دیروز هم خطیب سرشناس تهرانی از  راه اندازی رشته تخصصی تبلیغ تو تهران و قم صحبت کرد. با این حساب مداحان و منبریا هم مدرک دانشگاهی می گیرن.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: «رشته تخصصی تبلیغ تو تهران هم راه اندازی شده و مجوزهای لازم أخذ شده و دو کلاس هم شروع شده اما تا الان به طور رسمی اعلام نشده.» اینا صحبتای حجت الاسلام «علیرضا پناهیان» است. خطیب مشهور تهرانی که دیروز سخنران دومین همایش چهره های موندگار تبلیغ بود این خبر رو در حالی اعلام کرد که یه چند وقت پیش هم مسئولان «خونه مداحان کشور» از راه اندازی دانشگاه علمی کاربردی مداحی خبرداده بودن.

منبریایی که پشت نیمکت می شینن

رشته های تخصصی واسه سخنرانان و مبلغان امور دینی، نکته ایه که حجت الاسلام پناهیان بر راه اندازی اون تاکید کرده. حجت الاسلام پناهیان دیروز در دومین همایش چهره های موندگار تبلیغ گفت:« رشته تخصصی تبلیغ در بخش علمیه قم تدریس می شه و طلاب علاقه مند بعد از دوره سطح، می تونن وارد این رشته شن و دروس مختلفی رو در مقاطع تحصیلی جور واجور بگذرونن و چندیه که تا سطح چهارم هم ادامه داره.». اینطوری، تهران و قم میزبان دانشجویانی جدید می شن که واسه یاد گرفتن آکادمیک رشته ای جدید، به کلاسای درس میرن. رشته هایی که در مورد تبلیغ امور دینیه.

از طرف دیگه تب یاد گرفتن مداحی در میان جوانان و نوجوانان در کنار ضرورت ارتقای سطح علم دینی و فنی مداحان، اهالی مداحی رو برآن داشته تا در قالبی امروزی و آکادمیک، فنون مداحی رو به علاقه مندان بیاموزند. اتفاقی که از سال گذشته تشکلی به نام «خونه مداحان کشور» اونو جدی تر دنبال می کنه و به دنبال تاسیس دانشکده ای اختصاصی واسه تدریس علوم و فنون مداحیه. دانشکده ای که مسئولان خونه مداحان می گن اگرکارها طبق برنامه پیش بره، تا سال اینده این دانشکده رو راه اندازی می کنن.

دانشگاهی واسه مداحان

از ۱۷ آذرماه سال ۹۰ که«حسن آهی» به عنوان نائب رئیس خونه مداحان کشور، واسه اولین بار خبر از تشکیل «دانشکده علوم و فنون مداحی» داد تا ۲۶ شهریور ۹۱ که «علی آهی» در مقام رئیس هیات مدیره این تشکل این خبر رو تکرار کرد حدود ۹ ماه زمان برد. ۹ ماهی که به گفته مسئول روابط عمومی خونه مداحان کشور صرف تحقیق، جلسات مشورتی و بررسی امکانات و پیش زمینه های تاسیس ای رشته جدید دانشگاه شد.

«جواد احمدی» میگه:«واسه راه اندازی این دانشکده، کارگروهایی تشکیل شده که با حضور استادان دانشگاهی، صاحبان تجربه و کارشناسانی در وزارت علوم برگزار می شه. این کارگروه قراره ریز دروس و رشته ها، استادان و تعیین سقف تحصیلات تا مقاطع عالی رو بررسی کرده و درباره اونا اراده کردن کنه».

به گفته مسئول روابط عمومی خونه مداحان، قراره رشته ها و سرفصلای درسی پیش بینی شده در این دانشکده، ترکیبی از مباحث سنتی و تجربی با علوم روز باشه و در این راه از کمکای فکری استادان دانشگاهی  در رشته هایی مثل ادبیات آئینی هم استفاده شده:« ما در بین مداحان، استادان دانشگاهی هم داریم. نمونه اش دکتر«سیاح» که فوق لیسانس دارن و الان هم در دانشگاه، ادبیات آئینی تدریس می کنن . ایشون در کارگروهی که تشکیل شده هم حضور فعال و خوبی دارن و از نظراتشون استفاده می کنیم».

واحدهایی که باید یه دانشجوی مداحی پاس کنه

«مستمعای منبرهای وعظ و مداحی، عوض شدن. دیگه بی سواد نیستن. الان مستمعای مداحی دیگه همه باسوادند و تحصیلات دانشگاهی دارن. یه جایی اگه مداح اشتباهی در مقتل و تاریخ کنه، خیلی راحت میفهمن و گوشزد می کنن. به خاطر همین دیگه به این نتیجه رسیدیم که ارتقای سطح علم و فن مداحان، احتیاجی غیر قابل انکاره و باید سطح علم مداحان ما بالاتر بره». همین نکته، شاید کلیدی ترین انگیزه تشکیل دانشکده مداحی باشه که احمدی از ان یاد می کنه.

اما چه سرفصلا و رشته هایی قراره در دانشکده تخصصی مداحان تدریس شه؟ احمدی به این سوال این طور جواب میده:« هنوز عناوین و تعداد رشته ها و سرفصلا و دروس قطعی نشده و نمی تونم  خبر قطعی بدهم. اما شاید واحدهایی مثل مقتل، ادبیات آئینی، ردیفای آوازی، مباحث عقیدتی و ادبی شعر از جمله واحدها و رشته های درسیه که در این دانشکده تدریس می شه». اون طور که مسئول روابط عمومی خونه مداحان میگه واسه تدریس این رشته ها و واحدهای درسی هم از استادان شناخته شده ادبیات و مداحی در ایران استفاده می شه.

آزمون ورودی برگزار می کنیم

دانشکده های آموزش عالی معمولا واسه انتخاب داوطلبان ورود به دانشکده، آزمون ورودی برگزار می کنن. موضوعی که در ساختار آموزشی دانشکده مداحی هم پیش بینی شده. احمدی میگه:« البته ما الان هم هرسال در خونه مداحان، آزمون تعیین سطح خاص مداحان برگزار می کنیم. آزمونی که واسه امتحان آشنایی مداحان با مقاتل و ادبیات آئینیه و البته واسه کسائی که نمره پایین در آزمون به دست آوردن هم کلاسه های آموزشی اجباری برگزار می کنیم تا سطح معلومات این دسته از مداحان رو افزایش بدیم. اما واسه دانشکده هم بنا به قانون بیشتر دانشکده ها، ورودیای هرسال رو با برگزاری آزمون ورودی

انتخاب می کنیم». اون طور که احمدی میگه منابع طراحی این سئوالات هم مثل آزمونهای دوره ای خونه مداحان، از مقاتل، اشعار و ادبیت آئینی  هستش. احمدی درباره اجباری و عمومی بودن این آزمون ورودی هم این طور جواب میده:« استثنائی واسه ورود به دانشکده قائل نیستیم و تموم مداحان درخواست کننده تحصیل در این دانشکده باید از فیلتر آزمون ورودی پذیرش شن. هرچند ما مطمئنیم مداحان باتجربه تر، صاحب سبک و بنام هم خیلی راحت از پس آزمون ورودی ما برمی آیند و احتیاجی به استثنا قائل شدن و پذیرش بدون کنکور ندارن.»

فارغ التحصیل مداحی و بازار کار

طبق پیش بینیای طراحان دانشکده مداحی، شاید این دانشکده تا مقطع کارشناسی ارشد دانشجو قبول می کنه و پس از چندسال علم آموختگان رشته مداحی وارد بازار کار می شن. اما واسه این دسته از فارغ التحصیلان هم بازار کار مناسبی پیش بینی شده؟ احمدی در این باره میگه:«درسته که به تعبیر مقام معظم رهبری و مراجع معظم تقلید، مداحی یه رسالت مقدسه. اما به هرحال کسی که تحصیلات دانشگاهی کسب کرده و علم آموخته حساب می شه، شک نداشته باشین باید به دنبال بازار کاری مناسب باشه. به خاطر همین در جلسات کارگروهامون این موضوع هم بررسی می شه و در تلاش هستیم تا با همکاری نه هادها و موسسه های در رابطه از جمله وزارت آموزش و پرورش ، امکان اشتغال فارغ التحصیلان رشته مداحی رو جفت و جور کنیم».

با این حساب باید در انتظار دانشکده هایی خاص بود . دانشکده هایی که اگه برنامه های طراحانش درست پیش بره، علم اموختگانی با مدرکای تحصیلی مداحی و تبلیغ دینی از اون وارد جامعه می شن.

noindex