مدیتیشن

مدیتیشن یکى از درمانهاى پیشرفته امروزى بشمار مى رود که مى تونه بطور وسیعى با عنوان “طب فکرى بدنی” طبقه بندى شه .

بسیارى از پزشکان مدیتیشن رو به عنوان یه روش درمانى جهت پایین آورندن فشار خون و تنفس بهتر مبتلایان به آسم و آرامش بیشتر در اضطراب هاى روزانه پیشنهاد مى کنن . در بعضى موارد مدیتیشن به خاطر یه روش درمانى مکمل در کنار بقیه درمانها به مریض پیشنهاد مى شه.

به کار گیری مدیتیشن براى درمان چیز جدیدى نیس. بهبودى توسط این روش از دیر باز در فرهنگهاى قدیم و در سراسر جهان وجود داشته و در ادیان جور واجور به اون اشاره شده. واقعا بطور عملى بسیارى از گروههاى مذهبى مدیتیشن رو در صورتهاى مختلفى به اجرا در مى بیارن و ارزش اون در کاهش درد و افزایش بهبودى سلامت آدم از سالیان گذشته امرى به طور کاملً اثبات شده مى باشه .

 • پیشنهاد هایی واسه کاهش استرس
 • ۹ راه واسه اینکه ارباب ذهن خود باشین

امروزه از اضطراب به عنوان شایعترین مشکل روانپزشکى نام برده مى شه و براى بر طرف کردن اون و استرس هاش ، از تکنیکها و روشهاى جور واجور داروئى و غیر داروئى استفاده مى کنن .

یکى از این روشهاى درمانى به درد بخور و عادی براى مشکل اضطراب ، مدیتیشنه . بطور کلى مراقبه منظم و همیشگی حتى اگه تنها چند دقیقه در هر روز انجام شه ، از نظر کاهش تنش ، چهار نتیجه اساسى و حیاتى در پى داره :

• روند توجه کردن رو بهبودى مى بخشه .

• کنترل آدم رو در پردازش افکار خود افزایش مى دهد .

• توانایى کنترل هیجانات افزایش مى یابد .

• به تنش زدایى بدن کمک مى کنه .

مدیتیشن تنها اون چیزی که یوگاکارها با نشستن در “دامنه کوههاى هیمالیا” انجام مى بدن، نیس. بلکه یه روش انعطاف پذیر مقابله با استرس ، اضطراب و بسیارى از وضعیت هاى خاص پزشکىه که هر روزه بطور روز افزون ” صلح و آرامش داخلی” مارا به هم مى زنند .

امروزه به طور نمونه “شرکت هواپیمایى بین المللى پیتزبورگ Pittsburg ” یه اتاق بزرگ مدیتیشن با محیطى به طور کاملً آروم، مبلمان راحت و تزئین شده با نقاشیهاى ابر و طبیعت ، جفت و جور کرده تا افراد و مسافران بتونن به بهترین روش از این فرودگاه شلوغ به جایى به طور کاملً امن و بدور از ازدحام و شلوغى و هیاهو پناه ببرن .

یه فیلسوف چینى به نام “Tzu – Chuang ” مبدع روشى از مدیتیشنه که در اون چینىا به طور کاملً آروم مى شینن و هیچ حرکتى انجام نمى بدن و در واقع، از راه فکر نکردن به افکار ناراحت کننده و آزار آور، براى خود یه ” ناشتایى فکری” ایجاد مى کنن . این “ناشتایى فکری” که در مدیتیشن رخ مى دهد مغز و روح رو به طور کاملً تصفیه کرده و مثل ناشتایى بدنى “گرسنگی” عمل مى کنه. ناشتایى بدنى و ناشتایى فکرى هر دو به طور کاملً طبیعى بوده و در واقع یه روش جوون سازى بافت هاى بدن مى باشن که توسط خالى کردن بدن و روح از تموم سیگنالهاى ورودى عذاب آور براى مدت چند دقیقه یا چند روز اتفاق مى افتد .

“تائویستا Taoists ” عقیده دارن که توسط همین ناشتایى فکرى و بدنى مى توانیم به آرامش کامل برسیم .

یکى از مذاهب دیگه که در این روشها تاکید داره “بودیسم” است که در مناطق وسیعى از آسیاى مرکزى و شرقى پیروان بسیارى داره .

در بودیسم تمرین مدیتیشن از پایهً امرى واجب در بوجود آوردن تعقل و مهربانى و مهربانی در شخص بوده و براى فهمیدن و درک حقیقت ضرورىه .

با وجود اثرات عمیق مدیتیشن و گذشته به کار گیری این روش درمانى ، فقط در سى سال گذشته س که تحقیقات علمى در مورد اثرات کلینیکى مدیتیشن در زندگى آدم امروزى انجام شده .

در سال ١٩۶٠ و دهه بعد از اون گزارشات زیادى مى رسید که حاکى از اثرات یوگا و مدیتیشن در هندیهایى بود که مى تونستن بطور عجیب اى سطوح هوشیارى و کنترل سیستمهاى غیر ارادى بدن خود رو تحتِ کنترل در بیارن .

این گزارشات که صحت اونا مورد تایید محققان بود ، محققان علوم بهداشتى رو که در آنزمان از مشکلات دارویى بسیارى از داروها ناامید شده بودن، امیدوار ساخت که مدیتیشن یه راه حل با ارزش و ایمن براى کاهش استرس بوده و به کار گیری اون بسیار لذت بخشه .

دکتر پاتریشیا نوریس از کلینیک Menihger در آمریکا در گزارشى بیان کرد که افراد تحت مطالعه وى که مدیتیشن رو اجرا مى کردن ، ایمنى بدنشون در مقابل ایدز و سرطان زیاد شده .

هم اینکه وى این روشها رو براى افراد معتاد به مواد مخدر و الکل آزمود و گرفت که مدیتیشن یکى از بهترین روشهایىه که اعتماد به نفس این افراد رو در مقابل ترک مواد مخدر و الکل یارى مى کنه .

در تحقیق دیگرى در ١٩٩٠ پزشکان و فیزیولوژیست هاى دانشگاه استانفورد این روشها رو روى شش هزار داوطلب اجرا کردن و تقریباً نزدیک به همه اونا اقرار داشتن که روشهاى مدیتیشن بسیار به درد بخور مى باشن .

“دکتر هربرت بنسن Herbert Benson ” متخصص قلب در دانشکده پزشکى هاروارد از مدیتیشن به عنوان یه جواب آرامش دهنده نام مى برد. اون کشف کرده که مراحل مدیتیشن با اثرات سیستم عصب سمپاتیک (همون سیستمى که شخص رو مجبور به فرار یا جنگ و فرار مى کنه ) مستقیماً در اختلاف و اثرات دوطرفه مى باشه .

در حالیکه سیستم عصب سمپاتیک مردمک رو گشاد مى کنه و باعث بالا رفتن فشار خون و تعداد تنفس مى شه، مدیتیشن برعکس عمل کرده و باعث پایین آوردن فشار خون و تنش عضلانى مى شه .

در عصر ما ، نیاز به مدیتیشن بیشتر از هر زمانى احساس مى شه . براى کسائیکه دوست دارن در معنویت و مسائل روحى پیشرفت کنن ، آموزش مدیتیشن خوبه .

چون مدیتیشن دلیل مى شه ذهن فرد بهتر و عمیقتر به حقیقت یابى بپردازه ، بیشتر و کاملتر معارف لازم رو جمع آورى کنه ، و به زندگى آزادتر و پربارترى برسه . مدیتیشن فرد رو قادر مى کنه که بر حواس خود غلبه کنه و از بند زمان آزاد شه.

اثرات به درد بخور مدیتیشن

اثرات جسمى

 • استراحت عمیقى که در مدیتیشن اتفاق مى افتد ضربان قلب و بار اضافى روى اونو بشدت کاهش مى دهد .
 • کاهش در اندازه کورتیزول (هورمونى که موقع استرس تولید مى شه ) و لاکتات خون
 • کاهش در اندازه رادیکالهاى آزاد تولید شده در عضلات که مى تونه باعث تخریب بافتى بدن شن . ثابت شده که در این رادیکالهاى آزاد حالا رابطه تنگاتنگى با پیرى زودرس در بدن دارن .
 • کاهش فشار خون
 • افزایش مقاومت پوستى
 • کاهش در اندازه کلسترول : اندازه کلسترول بدن رابطه مستقیمى با بیماریهاى قلبى و عروقى بدن داره .
 • افزایش اندازه هوا در ریه ها که نتیجه مستقیمى بر تنفس راحت تر و بهتر داره . این اثرات مخصوصاً در بیماران آسمى مهمه.
 • افزایش اثرات بیولوژیک جوانى : یه تحقیق استاندارد درباره پیرى که به شکل طولانى مدت در آمریکا انجام شده، ثابت کرده که کسانى که به شکل همیشگی از مدیتیشن استفاده مى کنن (دست کم به مدت ۵ سال ) بطور متوسط ١٢ سال جوون تر از سن همسالان خود هستن .

اثرات روحى

 • بهبود روحیات و اخلاق ورفتار شخص : در نتیجه مدیتیشن ، ارتباطات درست مغزى افزایش پیدا مى کنه. این کار منتهی به درک درست شخص در زندگى و بهبود اخلاق و رفتار مى شه .
 • کاهش اضطراب و افسردگى
 • کاهش تحریک پذیرى
 • افزایش قدرت یادگیرى و حافظه
 • افزایش قدرت اعتماد به نفس
 • افزایش احساس جوانى و زندگی
 • افزایش شور و شادمانى در شخص
 • افزایش توقع و انتظار در زندگى .(این شاخص مهمى از بهداشت روانى تو یه جامعه بحساب میاد )

در صورتى که هر کدوم از شرایط یا ناراحتى هاى زیر رو دارین ، مدیتیشن میتونه تا حد زیادى در درمان به درد بخور واقع شه :

١- اعتیاد به مواد مخدر و دارو

٢- استرس هاى شدید و همیشه

٣- دردهاى طولانی :

تو یه تحقیق که بوسیله دکتر کابات زین Kabat – Zinn انجام شده، ٧٢% از بیماران گرفتار به دردهاى طولانی، دست کم به مقدار ٣٣ % پس از یه دوره ٨ هفته اى از مدیتیشن تفکرى با کم شدن درد مواجه شدن.

۴- حاملگى :

کلاسهاى آمادگى براى زایمون معمولا همون روشهاى مدیتیشن رو به زنان حامله آموزش مى بدن . این روشها به بانوان حامله تمرینهاى تنفس عمیق به خاطر کاهش درد و استرس هنگام زایمون رو یاد مى بدن .

۴- دردهاى روماتیسمى :

تکنیکهاى مدیتیشن هم اینکه یه عنصر کلیدى در کنترل درد بیماریهاى روماتیسمى در دانشگاه استانفورد مى باشه .

در این دانشگاه بیشتر از ١٠٠٠٠٠ نفر که از بیماریهاى روماتیسمى رنج مى برند، تو یه کلاس آموزش ١٢ ساعته از تمرینهاى مثل مدیتیشن به عنوان بخشى از یه برنامه کنترل روماتیسم سود بردن . افرادى که آموزش دیده ان پس از آموزش ذکر کردن که ٢٠-١۵ درصد در کنترل درد موفقیت داشتن .

۵- سرطان و بقیه بیماریهاى طولانی :

دکتر Ainsline Mears از استرالیا که یه روانپزشک مى باشه در تحقیق جامعى از بیماران سرطانى نشون داد که درد ٧٣% از کل بیماران مورد مطالعه وى تو یه دوره ١٠ ساله کم شده . اون هم اینکه از دید علمى ثابت کرد که بطور کلى ١٠% از اندازه تومور در اونا کاهش مى یابد و ۵٠% در کیفیت زندگى اونا موثر مى باشه .

۶- بیماریهاى قلبى

٧- فشارخون بالا

٨- نازایى :

افرادى که از نازایى رنج میبرن ، افرادى هستن که شدیدا از افسردگى و اضطراب شاکی هستن . در تحقیقات مختلفى که در این مورد انجام شده ، یه عده از این افراد تحت تمرینهاى relaxation قرار گرفتن .

مقایسه این افراد با افرادى که تمرین نکرده بودن نشون داد که اجرا کنندگان مدیتیشن شانس بیشترى براى باردار شدن دارن .

٩- دردهاى قبل از قاعدگى

١٠- سردردهاى ناشى از استرس Tension Headache

١١- فیبرومیالژیا Fibromyalgia

١٢- بحرانهاى تنفسى مثل آسم

پایه تموم بیماریهاى بالا رو اضطراب و استرس و افسردگى ، تشکیل مى بدن . تکنیکهاى مدیتیشن بطور کلى با کم کردن اضطراب و استرس بیماران نقش قابل توجهى در بهبودى اونا اجرا مى کنن ، به شرطیکه این تکنیکها همیشگی و با اصول به اجرا در آیند .

شکل های جور واجور رایج مدیتیشن چیه ؟

چهار نوع جور واجور از مدیتیشن هست :

 1. مدیتیشن TM
 2. مدیتیشن Zen
 3. مدیتیشن بودیست Budhist
 4. مدیتیشن تائویست Taoist

تموم این روشها تو یه چیز مشترک هستن . اونا همه در جهت تمرکز روى فکر و آرامش ذهن شلوغ ، اتفاق نظر دارن .

این روشها تحریک رو قطع نمى کنن، بلکه بیشتر ذهن شما به یه عنصر شفاف در مغز که مى تونه یه صدا یا یه کلمه و یا یه تصویر و یا یه شخص مشخص باشه ،معطوف مى کنه.

هنگامى که مغز در نتیجه تمرکز روى این عنصر شفاف ، به احساس آرامش و صلح به حد اشباع رسید، دیگه جایى براى نگرانى و استرس وجود نخواد داشت .

طبق عقاید “خوان بوریسنکو” که یکى از پیشگامان طب فکرى بدنى در مدیتیشنه، مدیتیشن مى تونه بطور وسیعى مغز رو راهنمایى کنه و این راهنمایى در اختلاف دوطرفه با خاطراتىه که در گذشته مغز رو بطور کامل اشباع کرده و عامل بروز استرس مى باشن . از نظر خوان بوریسنکو مدیتیشن بطور کلى باعث حرکت و پرواز فکر مى شه .

طبقه بندى مدیتیشن

 1. مدیتیشن تمرکزى Meditation Concentratiun
 2. مدیتیشن تفکرى Mindfullness Meditation

١- مدیتیشن تمرکزى

این عمل دقیقاً مثل زوم عدسى در دوربین عکاسى مى باشه. در عکاسى ما روى یه تصویر “زوم” مى کنیم، به همین روش در مدیتیشن روى یه تصویر ، صدا و یا تنفس تمرکز مى کنیم .

آسانترین و آسونترین روش براى این نوع مدیتیشن اون هستش که بطور آروم بشینیم و روى تنفس خود دقت کنیم .

بطور کلى اجراکنندگان یوگا و مدیتیشن عقیده دارن که یه رابطه مستقیم بین ریتم تنفس و فکر شخص هست . براى مثال هنگامى که یه شخص عصبى ، وحشتزده و مضطربه تنفس شخص کوتاه و سریع مى شه. از طرف دیگه، هنگامى که فکر آرومه، تنفس منظم و عمیقه .

در نتیجهً تمرکز روى تنفس اونو آروم و عمیق تر مى سازه و باعث آروم بخشى فکر مى شه .

٢- مدیتیشن تفکرى

این نوع از مدیتیشن ، با افزایش دقت روى حواس همراه س .

در این روش بدون ضرورت به فکر کردن ،اطلاعات دریافتى از حواس پنجگانه و افکار ناراحت کننده دیگه از جلوى ذهن آدم رژه مى روند و شخص در حالیکه آروم نشسته س ، بدون انجام فعالیت خاصى، تماشاگر این رژه و تخلیه فشارها وارده به ذهن و حواس پنجگانه خود هستش.

نکاتى که باید در انتخاب روش مدیتیشن در نظر گرفت :

هر فرمى از مدیتیشن قدرت بهبودى متمایزى از نوع دیگه داره ، ولى شکل های جور واجور مدیتیشن براى هر شخصى نمى تونه به درد بخور باشه و خطرات مخصوص به خود رو بدنبال داره .

دونستن اینکه چه نوع مدیتیشنى براى چه شخصى مى تونه به درد بخور باشه ، هنر شخص اجرا کننده و دستور دهنده هستش .

بطورکلى از تجویز تمرینهاى تمرکزى به افرادى در تست واقعیت (Reality test) نتیجه مطلوب بدست نیاورده ان و خیلی زیادً دچار افکار پارانوییدى هستن ، باید دوری شه .

افرادى که اضطراب گسترده و عمومى دارن، هم اینکه باید از مدیتیشن تمرکزى بپرهیزند . چه ممکنه این نوع مدیتیشن اضطراب اونا رو زیاد کنه .

دوره هاى طولانى تمرینهاى مدیتیشن مثلاً مدیتیشن تفکرى در افراد حساس و مستعد به پسیکوز زیاد هم نباید انجام شه.

شایدً بهترین راه مدیتیشن در این جوری افراد اون هستش که همراه با دوستان و آشنایان مریض تمرینهاى کوتاه و نه طولانى در محیطى آروم صورت پذیرد.

تکنیکهاى مدیتیشن

تکنیکهاى بسیارى براى مدیتیشن هست . بعضى از این تکنیکها بسیار ساده هستن و بعضى از اونا باید بوسیله مدرس مجربى آموزش داده شن . ما سعى مى کنیم که تکنیکهاى ساده رو به زبانى ساده تر براى شما آموزش بدیم.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که بعضى اثرات ناخواسته مدیتیشن همونطور که در بالا توضیح داده شد ممکنه به سراغ شخص بیاد .

بنسون چهار عنصر کلی و اساسى در مدیتیشن رو به صورت زیر تعریف مى کنه :

١- جایى آروم براى مدیتیشن

جایى آروم و بسیار راحت براى تمرین مدیتیشن مثل جایى براى راحت خوابیدن و نشستن که بطور در حال افزایش اى باعث استراحت عضلات بدن باشه لازمه .

بعدا ممکنه شخص در محیط شلوغترى اینکار رو انجام بده ، ولى در اول باید این جاى آروم به سهولت در دسترس باشه .

٢- یه وضعیت راحت

وضعیت راحت براى بسیارى از تکنیکهاى مدیتیشن ضرورىه .

وضعیت سنتی در بسیارى از تکنیکها اینه که مهره هاى پشتى باید صاف و مستقیم باشه . بسیارى از مردم که دچار مشکلات کمرى هستن ممکنه در اول دچار مشکل شن .

مهره هاى بدن باید نیروهاى جور واجور بدن رو بدرستى در بین تموم عضلات تقسیم کرده ، بطوریکه عضلات دچار کشش نشن . وضعیت نشسته بهتر از خوابیدن به پشته . این بخاطر اون هستش که وضعیت خوابیده به پشت حرکات قبل از خواب رو در شخص تقلید کرده و ممکنه شخص به خواب رود .

اگه شخصى هستین که در وسط روز عادت به خواب ندارین ، بهتره به شکل یه طرفه و خوابیده به پهلو روى مبلى راحت دراز بکشین .

در مدیتیشن مکتب شرق ، شخص نشسته و زانوها با هم متقاطع کرده و کف پا رو به سمت بالا قرار مى دهد . این وضعیت بهترین موقعیت براى مدیتیشنه ، در این حالت دستها و پاها به شکل قرینه و موازى قرار مى گیرد .

اینجوری شخص بیشترین شانس رو براى دقیق شدن و فوکوس کردن وانجام اعمال مدیتیشن داره .

این روش نشستن و تمرکز کردن براى کسانى که با اون ناشناس هستن در اول دردناک بوده و مشکل مى باشه . حتى براى کسانى که نمى تونن بشینن و مایل به انجام حرکات مدیتیشن روى صندلى هستن ، حرکاتى بنام Egyptian Meditation هست .

در بعضى از روشهاى مدیتیشن ، این اعمال با چشمون بسته صورت مى گیرد و گاهى با چشمون باز .

٣- یه موضوع براى دقیق شدن و فوکوس کردن وتوجه روى اون

براى تغییر جهت توجه به درون و نگهدارى و مراقبت از اون ، اینجا لازمه توجه رو بر یه محرک ثابت جلب و متمرکز کرد. مثل یه کلمه ۵ صدایى که به طور تکرارى از حفظ خونده شه .

در افراد غیر مذهبى این کلمه مى تونه لغتى به معناى “صلح و آرامش ” باشه و در افراد مذهبى این کلمه و یا گفتار مى تونه از کتاب مقدس اونا و با یه عبارت و یا دعاى مشهور انتخاب شه . در هر صورت این انتخاب اگه همراه با موزیکى آروم بخش باشه ترکیب اونا ایده آل هستش .

۴- سعى در حفظ توجه و تمرکز

اینجاش خیلی مهمه که وقتى با افکار پریشون مواجه مى شید و توجه شما پریشون مى شه ، دچار اضطراب نشید ، هر وقت ذهن شما از توجه خاص روى محرکى که قبلاً گفته شده منحرف شد، دوباره توجه تون رو به اون جلب کنین .

تحقیقات زیادى در مغز انجام شده که وجود این افکار همراه با موزیک ، اثرات آروم بخش بسیار زیادى داشته و شخص مى تونه به اثرات فیزیولوژیک به درد بخور اون برسه .

یه مدیتیشن ساده

این فوت وفن بسیار ساده بوده و باعث جواب آروم بخش خوبى در بدن می شه . سعى کنین این روش رو به شکل منظم به عنوان یکى از برنامه هاى دراز مدت خود قرار داده و به مدت ٢٠-١٠ دقیقه هر روزدر زمان مشخصى ً قبل از صبحونه انجام بدین .

 • یه نقطه آروم رو انتخاب کنین ، بطوریکه بوسیله مردم و یا تلفن تمرکزتون بهم نخورد .
 • بطور آروم در این نقطه و در وضعیت بسیار راحت بشینه .
 • هر گونه عامل مزاحمت آمیز رو در طول زمانى که نشسته اید از خود دور کنین .
 • خود رو مجبور کنین که در این زمان مشخص این اعمال رو انجام بدین .
 • یه کلمه یا یه جمله کوتاه که در خونواده شما ریشه داره و یا با اعتقادات شما هماهنگى داره انتخاب کنین .
 • چشمون خود رو ببندین، این به تمرکز شما کمک مى کنه .
 • عضلات خود رو به ترتیب از سر به پا آروم و ریلکس کنین . این اعمال رشته ارتباطات یه فکر مغشوش و پریشون رو با عضلات قطع مى کنه .
 • نفس عمیقى بکشین . سعى کنین افکار پریشون رو با بازدم خود بیرون کنین .
 • سعى کنین در تنفسهاى عمیق عضلات تک تک بدنتون رو شل و آروم کنین .
 • اینکار رو به ترتیب از گردن ، چانه ها ، چشمها ، شونه ها و بازوها و دستها و عضلات قفسه سینه ، پشت بدن ، کمر ، شکم و لگن و باسن و پاها انجام بدین .
 • اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین تنفس آروم ، کلمه مخصوص رو تکرار کنین و یه بازدم عمیق انجام بدین .
 • یه رفتار پشیمون رو در پیش گیرید. از اینکه چقدر بهبود پیدا مى کنین اصلاً نگران نباشین و هر زمان که افکار نگران کننده به شما حمله آورد مرتب کلمه خوب و یا OK رو تکرار کنین .
 • این اعمال رو براى ٢٠-١٠ دقیقه انجام بدین . ممکنه چشمون خود رو باز کنین و زمان رو کنترل کنین، ولى هیچوقت از ساعت زنگ دار استفاده نکنین .
 • پـس از اتـمام وقت یک تا دو دقیقه در حالت چشم باز و چشم بسته بشینین ، ولى هیچوقت به مدت یک تا دو دقیقه پس از مدیتیشن نایستید .
 • این اعمال رو براى ٢ بار در روز برنامه ریزى کنین .

مدیتیشن موقع پیاده روى

طبق گفته هاى دکتر جون – کابات زین ، مدیر گروه کنترل استرس در دانشگاه پزشکى ماساچوست ، یه راه عملى براى بوجود آوردن هوشیارى در زندگى روزمره انجام اعمال مدیتیشن موقع پیاده روىه .

انجام این ورزش با تمرکز در هر بارى که پا زمین رو لمس مى کنه شروع مى شه و با تمرکز خیره شدن چشمها در نقطه اى مقابل چشمها ادامه مى یابد .

این روش باید همراه با بیرون ریختن افکار به محیط موقع قدم زدن در هر بارى که پا زمین رو احساس کرد انجام گیرد.

در این روش شخص مدیتیت کننده باید به چیزى فکر نکنه و همیشه سعى کنه که افکار خود رو همراه با هر قدم زدن به بیرون تخلیه کنه . این اعمال مى تونه دو بار در روز هر بار به مدت ٢٠ دقیقه اجرا شه .

تکنیکهاى تفکرى مدیتیشن Mindfillness Meditation (VIPASSANA)

در مدیتیشن نوع تمرکزى یا مانترا (Mantra) شما روى یه کلمه یا روى تنفستون تمرکز مى کنین و ذهن خود رو از هر فکرى خالى کنین .

این تخلیه فکر و تصفیه اون چیزىه که همه در مدیتیشن دنبال اون مى گردند .

اما نوع دیگرى از مدیتیشن هست بنام VIPASSANA که برگرفته از نام یه بوداییسته و اون در واقع هنر آگاهى و هوشیارى کامل و عمیق از لحظه حاضره .

این روش یه احساس تجربه کامل از لحظه حاضره که چه واقعه اى در حال رخ دادنه .

این نوع مدیتیشن کمک مى کنه که تموم اشکال مزاحمت آور و صداهاى خارج از محیط بدن به کمترین حد ممکن رسیده و افکار آزار دهنده که در هممون و در هر لحظه هست ، کم بشه .

مدیتیشن در واقع تکنیکى براى نابود کردن این افکار اضطراب آوره .

نکته اینجاس که مقدار دقیق شدن و فوکوس کردن وتفکرشما نیس که اهمیت داره ، بلکه چگونگى رسیدن به این تفکر، مهم و ارزشمنده .

کیفیت آگاهى شما در هر لحظه اینطوری افزایش مى یابد و شما به عنوان “شاهدى ساکت” و بدون قضاوت و به طور کاملً پشیمون و در عین حال موثر حساب میشین .

کم کم مدیتیشن به شما یاد مى دهد که اطلاع لحظه به لحظه از واقعیت (همون چیزى که در نوع گذشته مدیتیشن تمرین مى کنین ) پاسخى به این واقعیته که از لحظه حالا بدون فکرو انگیزه و قصد قبلى با تاثیر بیشتر بهره مند شید .

دو نوع مدیتیشن تفکرى هست

دو نوع مدیتیشن تفکرى هست

مدیتیشن غیر رسمى (Informal Meditation)

در این روش که بطور مثال در کلاس درس دکتر کابات زین Dr.Kabbat Zhinn انجام مى شه هر کدوم از دانشجویان یه “کشمش” در دست گرفته و از اونا خواسته میشه که اونو بخورند .

معمولا مردم به شکل “مشت مشت” از کشمش استفاده کرده و در عرض چند ثانیه اونو مى بلعند !! . بدون اینکه بطور کامل از مزه اون آگاهى داشته باشن . البته اینکار به صورت غیر ارادى و عادی از بین مردم انجام مى شه .

اما این روش به طور کاملً فرق داره . از تمرین کننده ها خواسته مى شه که با نگاه کردن به کشمش و توجه به اون شروع کنن . نگاه به وزن ، شکل ، رنگ ، قوام به طور کاملً بدقت صورت مى گیرد ، پس از زمانى حدود ۵ دقیقه کشمش درون دهن گذاشته شده و به آرامى زبون نسبت به احساس کشمش اونو مورد آزمایش قرار مى دهد . پس از تست اولیه توسط زبون به آرامى جویده شده و مزه و قوام اون در همون زمان باید مورد توجه کافى قرار گیرد و بعد دست آخر بدقت بلع شه .

اگه در هر کدوم از کارهاى روزانه ، مثل شستن ماشین – نوشیدن یه فنجون چاى یا …. اینطوری عمل شه . لحظات شیرین زندگى رو با خود همراه با مدیتیشن به ارمغان میاره .

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

مدیتیشن مطالب باحال روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *