مدیریت از دیدگاه مارگارت تاچر

مارگارت تاچر، اولیننخست وزیر زن در بریتانیا بود که از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ به مدت ۱۱ سال این سمت رو بردوش داشت و بسیاری اون رو یکی از تاثیرگذارترین شخصیتای سیاسی قرن بیستم می دونن.

به گزارش آلامتو به نقل از بانکی، دیدگاه های سیاسی و اقتصادی این بانوی سیاستمدار باعث تغییرات زیادی در جهان شد و در مواردی شرایط رو بهتر و در مواردی هم بدتر کرد.

چه از بانوی آهنین خوشمون بیاد و چه نه، اون درسای خوب و جالبی در مورد مدیریت به هممون داده. مخصوصا در این باره که چگوه به صورت غیرمنطقی مدیریت کنیم.

خانوم تاچر دو روز پیش در سن ۸۸ سالگی درگذشت. گزارش پیش رو واسه شما از بعضی دیدگاه های مدیریتی بانوی آهنین میگه:

قدرت افراد غیرمنطقی

خانوم تاچر رو از اون جهت “بانوی آهنین” می خونن که دارای اراده ای سخت قوی بود. وقتی تصمیم به انجام کاری می گرفت یا نیاز به وجود چیزی می دید، هیچ جنبنده و غیرجنبده ای جلودار و مانعش نبود.

اون از اون دست رهبرانی بود که به قول جرج برنارد شاو معروف با به کار گیری قدرت بی منطقی به هر چیزی که میخواس می رسید.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که افراد منطقی کسائی هستن که خود رو با جهان دور و برشون تطبیق میدن در حالیکه غیرمنطقیا کاری می کنن که جهان دور و برشون هم نوای اونا شه.

گلولهای فولادی

واسه تبدیل شدن به یه رهبر غیرمنطفی باید قدرت شخصی فوق العاده و اراده ای قوی واسه خطر و خطر کردن داشت. خانوم تاچر وقتی مسوولیت رو در بریتانیا بردوش گرفت که ناامیدی زیادی درباره آینده بریتانیا وجود داشت و هم در داخل و هم در بیرون مرز کشور دیگه کسی بریتانیا رو به عنوان یه قدرت جهانی قبول نداشت.

اون به رقابت با مسائلی که در نظر عموم غیرممکن می کرد، پرداخت؛ از خصوصی سازی گرفته تا موضوع جزایر فالکلند.

این اراده استوار و فولادین واسه یه زن باعث تعجب و حیرت زدگی خیلیا شد. این نوع رهبری خانوم تاچر الهام بخشه. خانوم تاچر به همه مخصوصا به کسائی که از شرایط موجود قطع امید کرده بودن یا اونایی که تنها خود رو معتقد و معتقد به روش ها و آداب موجود می دونستن، نشون داد که هر کاری شدنیه.

فقط تعداد بسیار کمی از افراد با انگیزه هستن که می تونن بر جمعیت خیلی از آدمای بی انگیزه و شکست خورده در برابر شرایط موجود رو پیروز شدن.

گوشی از قلع

وقتی شما باور فعلی و جاری جامعه رو به مقابله بطلبید، می تونین تا حدی خود رو به کر بودن بزنین. در واقع هیچ سر و صدایی نمی تونه شما رو از مسیرتون منحرف کنه. البته باید توجه داشت که “تا حدی” کر بودن مدنظره و نه ناشنوایی مطلق، چراکه ناشنوایی کامل می تونه رهبر گروه رو از شنیدن بازخوردها و نظرات کارساز هم غافل کنه.

مثلا خانوم تاچر آشکارا از قدرت شورشیانی که در میان طرفدارانش بودن و در آخر پشتش رو خالی کردن، حیرت زده شد. اگه شنونده خوبی بود شاید می تونست خود از بین اونا نجات دهد.

درسی که خانوم تاچر به ما میده اینه که داشتن گوشی از جنس قلع خوبه و می تونه به عنوان یه تاکتیک استفاده شه اما خیلی با اهمیته که به چیزی که دور و برتون اتفاق می افته توجه نشون بدید و در برابرشان خود رو به ناشنوایی نزنین.

قلب سنگی

خیلی از مردم در سراسر جهان خانوم تاچر رو به عنوان فردی بی عاطفه و بی احساس می شناختند. اما کسائی که از نزدیک با اون آشنایی داشتن، این باور رو بدور از واقعیت می دونستن.

دلیل این موضوع، همونطور که در فیلم “بانوی آهنین” و با بازی مریل استریپ در نقش خانوم تاچر نشون داده می شه، نامه هاییه که ایشون شخصا واسه تشکر از و همدردی با خونواده های نیروهای نظامی کشته شده در مبارزات فالکلند می نوشت.

اما از طرفی در مواقع ضرورت هم قلب سنگی داشت و همین امر باعث می شد تا خیلی از مردم از اون خوششون نیاد.

ویژگیای مدیریتی اولین بانوینخست وزیر در بریتانیا می تونه بسیار الهام بخش باشه واسه همه کسائی که علاقه مند مدیریت در هر کجای جهان هستن.

بانکی