classmates-studying-at-home زمان استفاده فرزندان از لوازم الکترونیک

به گزارش آلامتو و به نقل از دونفره؛ تا همین چند سال پیش، تنها نگرانی پدر و مادرها در قبال بچه هاشون، حرف نزدن با غریبها و وقت تلف نکردن توی کوچه و بازی با بچه های همسایه بود. اما امروز، با وجود اینهمه گجت الکترونیکی که توی خونها پیدا میشه، از موبایل و تبلت گرفته تا کنسولای بازی حرفه ای، به نظر میرسه که باید به فکر راهکاریی واسه مدیریت به کار گیری این وسایل الکترونیک پیدا کنیم.

چیجوری میشه زمان استفاده نوجوانان از گجتای الکترونیکی رو طوری تنظیم کرد که زیادتر از اندازه سختگیرانه نباشه و در عین حال بهشون یاد بده که روش های باحال و مفیدتر دیگه ای واسه گذروندن اوقات فراغت هست؟ ما ۴ تا راه حل عالی در این مورد داریم که بهتره امتحانشون کنین.

۱. به جای ایجاد محدودیت، به تعادل داشتن تشویق کنین

اینکه فقط به یه نوجوون بگید اجازه نداره از فلان وسیله استفاده کنه یا با رفتار خشن و بی منطق محدودش کنین، راه حل نیس. درسته که بیشتر از اندازه نشستن پشت نمایشگر خوب نیس، اما خیلی از این گجتا ممکنه لازم نوجوانا بوده و به رشد و آگاهی اونها کمک کنه. پس به جای جمع کردن وسایل و گذاشتنشون توی گنجه، بهتره از الان تعادل برقرار کردن در مصرف این وسایل رو بهشون یاد بدین.

۲. خودتون درگیر به کار گیری همون وسایل الکترونیک بشین

اصلا خود شما بلدین از وسیله الکترونیکی فرزندتون استفاده کنین؟ در سرگرمیای فرزندانتون درگیر بشین و واسه بازی کردن باهاشون وقت بذارید. اینطوری احساس صمیمیت بیشتری بینتون برقرار میشه و راحت تر ضرورت یا نبود ضرورت به کار گیری گوشی یا تبلت در مواقع خاص رو میشه تشخیص داد.

نکته مهمی که باید حتما درباره اش تجدید نظر کنین اینه که خود شما در به کار گیری گوشی و تبلت و لپ تاپ و… توازن برقرار میکنین؟ اگه شما همیشه سرتون توی گوشی باشه و وقت واسه گوش دادن به حرفه های بقیه نداشته باشین، قبول کردن نصیحت شما کار راحتی نخواد بود…قبول دارین؟

۳. مسافرتهای بدون تکنولوژی داشته باشین

خیلی خوبه اگه بتونید واسه تعطیلیهای طول سال، برنامه های بدون تکنولوژی اما سرگرم کننده داشته باشین. مثلا یه روز طبیعتگردی بدون اینترنت و گوشی و تبلت. می تونین به یه پارک جنگلی برید و به جای سرگرمیای همیشگی، بالا رفتن از درخت، درست کردن آتیش یا سرگرمیای واقعی دیگه رو کنار فرزندانتون تجربه کنین.

۴. ناحیه های “رسانه-ممنوع” در خونه مشخص کنین

می تونین براساس نیازها و تشخیص خودتون، نواحی “تکنولوژی-ممنوع” داشته باشین. مثلا به کار گیری گوشی و تبلت در اتاق خواب، سر میزغذاخوری، یا موقع انجام دادن تکالیف مدرسه ممنوعه!

شک نداشته باشین جا انداختن عادتهای درست استفاده کردن از گجتای الکترونیکی کار آسونی نیس، اما همیشه یادمون باشه که آموزش دادن نتیجه خیلی بهتری به جا میذاره، تا محدود کردن. در عین حالا که با فرزاندنتون رابطه دوستانه ای دارین، بهشون یاد بدین برقرار کردن توازن در به کار گیری تکنولوژی و سرگرمی آدم با ارزش تری از اونها میسازه.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه دونفره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *