مذاکرات بغداد

پس از نشست مشترک دکتر سعید جلیلی، گفتگو کننده ارشد ایران با نمایندگان چین و روسیه، قرار شد دور سوم مذاکرات بغداد در ساعت ۱۸ به وقت بغداد (۱۹:۳۰ به وقت تهران) برگزار شه.

سعید جلیلی پس از سومین دور مذاکراتش با کاترین اشتون، چند دقیقه قبل با ما ژآئو شو، معاون وزیر خارجه چین و سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه به طور مشترک دیدار و گفت وگو کرد.

پس از این نشست در حالی که خبرنگاران آماده نشست خبری پایان اجلاس بودن اعلام شد دور سوم مذاکرات بغداد تا دقایقی دیگه برگزار می شه.

الان نمایندگان ۱+۵ در حال گفت وگو با همدیگه هستن و درخواست برگزاری دور سوم مذاکرات رو مطرح کردن.

به گفته منابع باخبر، درخواست دور سوم مذاکرات از طرف ۱+۵، واسه تامین نظر ایران برگزار می شه.

 

به نظر بعضی کارشناسان سیاسی، چگونگی روبرو شدن باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا با مذاکرات ایران و ۱+۵ می تونه تداعی گر وقایعی باشه که چند سال پیش کارتر رو بازنده بزرگ دور دوم انتخابات آمریکا کرد.

به نظر می رسه بعضی کشورای غربی به خصوص آمریکا کارشکنیایی در مذاکرات انجام میدن که مانع توافق می شه.

به نظر بعضی کارشناسان سیاسی، چگونگی روبرو شدن باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا با مذاکرات ایران و ۱+۵ می تونه تداعی گر وقایعی باشه که چند سال پیش کارتر رو بازنده بزرگ دور دوم انتخابات آمریکا کرد.

مذاکرات ایران و ۱+۵ به احتمال قوی تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس ادامه پیدا میکنه.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به بغداد، ایران جمع بندی ۱+۵ از بسته پیشنهادیش که روز گذشته در دور اول مذاکرات دربغداد ارائه کرده بود رو گرفت.

طبق این گزارش مقامات ایرونی در جریان مذاکرات اعلام کرده بودن که اصرار دارن ۱+۵ جمع بندی و آزمایش اش رو از بسته پیشنهادی ایران که در پنج محور موضوعات هسته یی و غیر هسته یی تنظیم شده تا آخر مذاکرات بغداد ارائه کنه.

ایران ادامه مذاکرات در آینده رو به مشخص شدن دیدگاه ۱+۵ درباره بسته پیشنهادیش منوط کرده بود.

یکی از موضوعات مورد اشاره وتاکید ایران به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی اورانیوم از طرف ۱+۵ بوده.

از این رو انتظار میره مذاکرات ایران و ۱+۵ در ادامه مذاکرات استانبول و بغداد ادامه پیدا کنه.

به گزارش خبرنگار ایسنا، مایکل مون، سخنگوی اشتون در جمع خبرنگاران از پیشرفت در مذاکرات خبر داد.

مون مذاکرات بغداد رو فشرده و سخت گفت و جزییات به دست اومده از یافته های مذاکرات رو به کنفرانس خبری اشتون و جلیلی منوط کرد.

مشورتا و پیش بینیا درباره جا و زمان مذاکرات در میان رسانه های گروهی در جریانه اما هنوز جا و زمان مذاکرات بعدی مشخص نیس.

می گن پس از درخواست استراحت کاترین اشتون در میان دور دوم مذاکرات که صبح امروز شروع شد، دو طرف تا الان که مذاکرات دو جانبه اشتون و جلیلی در جریانه به میز گفتگو بازنگشته ان.

دکتر سعید جلیلی و کاترین اشتون واسه بار سوم در بغداد با همدیگه دیدار کردن، معاونان جلیلی و اشتون در حال گفتگو درباره جا و زمان گفت وگوهای بعدی بین ایران و ۱+۵ هستن.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به بغداد، علی باقری و هلگا اشمیت بعد از خوردن ناهار بر سر بعضی مسایل و هم گفت وگو درباره جا و زمان احتمالی مذاکرات بعدی گفت وگو کردن.

قراره کنفرانس خبری جلیلی و اشتون در انتهای مشورتا و توافقات برگزار شه.

مذاکرات روز دوم و پایانی ایران و ۱+۵ در محل دارالضیافهنخست وزیر عراق ظهر امروز (پنج شنبه) تموم شد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به بغداد، مذاکرات محتوایی بین ایران و ۱+۵ پایان پیدا کرده و قراره قبل از کنفرانس خبری، دو طرف درباره جا و زمان مذاکرات بعدی در صورت تفاهم، جمع بندی شون رو اعلام کنن.

تا این لحظه ۱+۵ جمع بندی از بسته پیشنهادی ایران که هیات ایرونی تمایل داره اونو در بغداد بشنوه ارائه نکرده.

پس از مشورت هلگا اشمیت، معاون اشتون با نمایندگان ۱+۵ و دادن جوابای ایران به اونا درباره ابهاماتشان درباره بسته پیشنهادی ایران، به نظر میاد ۱+۵ تصمیمی واسه ارائه جمع بندی اش درباره بسته ایران در بغداد نداره.

با وجود دو دور گفت وگوی سعید جلیلی و کاترین اشتون به طور دوجانبه و رد و بدل نظرات و پیشنهادات اما ۱+۵ هنوز حرف جدیدی واسه ایران نداره.

ایران تاکید داره با در نظر گرفتن این که آزمایش اش از بسته اونا رو ارائه کرده، جمع بندی ۱+۵ رو درباره بسته اش در بغداد بشنوه، اما به نظر میاد غرب مخصوصا آمریکا تمایلی واسه ارائه جمع بندی یا نظرش درباره بسته ایران در بغداد نداره.

دیپلماتای ایرونی نزدیک به مذاکرات فکر می کنن که راه و روش ۱+۵ در استانبول مثبت تر و امیدوارکننده تر از اون چیزیه که در بغداد دیده می شه.

به نظر میاد ۱+۵ در بغداد خیلی معتقد به اصل عمل دوطرفه که در استانبول روی اون توافق کردن، نیس.

این وسط نمایندگان چین و روسیه راه و روش سازنده و همکاری جویانه شون رو واسه رسیدن به راه حلی صلح آمیز دنبال می کنن و هم اونقدر بر شدید شدن نکردن تحریمای یه جانبه علیه ایران تاکید دارن.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد به نظر می رسه ایران واسه موافقت با قدمای مشخص واسه پایان دادن به مناقشات درباره برنامه هسته یی اش آماده س، اما اخطار داد که تحریمای اضافی آمریکا می تونه تلاشا رو ضعیف کردن کنه.

لاوروف گفت: ما از ارتباطات مقدماتی با ایران این برداشت روشن و مبرهن رو داشتیم که طرف ایرونی واسه رسیدن به توافق درباره قدمای قابل لمس در چارچوب هدفی براساس قدمای کم کم و دوجانبه آماده س.

ایران و ۱+۵ در برداشتن گامای دوطرفه تا الان در حد ارائه بسته های پیشنهادی که محتوای اونا خیلی دوطرفه و موردقبول دو طرف نیس بیشتر حرکت کردن.

در حالی که انتظار می رفت روز چهارشنبه تماشاگر دو دور مذاکرات در صبح و عصر باشیم، اما به خاطر تاخیر در ورود هیاتای ۱+۵ به بغداد این مذاکرات ظهر شروع و سه ساعت به طول رسید و با وجود مشورتای مذاکراتی و برگزاری مذاکرات دوجانبه مذاکرات در نوبت صبح تموم شد و به روز پنجشنبه افتاد.

در حالی که پیش و پس از مذاکرات ایران و ۱+۵ در استانبول فضای مثبتی از احتمال تعامل و تفاهم مشترک میان دو طرف وجود داشت و تا قبل از بغداد هم ادامه داشت، اما به نظر میاد فضای این مذاکرات مثل هوای پر از گرد و غبار کم کم مبهم و تیره می شه.

دو طرف هم اونقدر با اختلافا و بی اعتمادی شدید نسبت به هم درگیرن. ایران بسته ۱+۵ رو که از طرف اونا “جدید” خونده می شه، “جزیی نگر” و “نامتوازن “می دونه و بسته خود رو کامل.

ایران عقیده داره ۱+۵ تلاش داره با مسایل سطحی و قدمای کوتاه با پیشنهادها و درخواستای ایران برخورد کنه که در این صورت ایران قدم هاش با احتیاط تر هستش و همکاری دوطرفه و جدی صورت نمی گیره.

در عین حال مقامات غربی در ادامه رویکردشان از قبل مذاکرات استانبول خواهان ادامه مذاکرات در آینده س و به هر نحوی تلاش دارن واسه مذاکرات بعدی در بغداد توافق انجام بشه. اما ایران میگه که باید واسه ادامه مذاکرات اول به مشترکات مشخص و قدمای تضمین شده برسیم.

به نظر میاد اصرار ایران واسه شنیدن جواب ۱+۵ درباره بسته اش در جهت روشن شدن قصد و اهداف اوناس.

باید منتظر موند و دید که ایران حاضر به ادامه مذاکرات در شرایط مبهمی که از طرف غرب در مذاکرات دوره جدید دنبال می شوده یا نه.

به گزارش ایسنا، مذاکرات امروز (پنجشنبه) در حالی شروع شد که گرد و غبار در هوای بغداد نسبت به دیروز بسیار زیاد شده.

روز دوم و پایانی مذاکرات ایران و ۱+۵ در محل دارالضیافهنخست وزیر عراق صبح امروز (پنجشنبه) در حالی شروع به کار کرد که سعید جلیلی و کاترین اشتون قبل از مذاکرات امروز با همدیگه گفت وگویی دوجانبه داشتن.

مذاکرات ایران و ۱+۵ ظهر روز چهارشنبه با ارائه بسته های پیشنهادی دوطرفه از طرف دو طرف انجام شد، اما دو طرف نتونستن تا آخر دور اول به جمع بندی پایانی برسن.

سعید جلیلی شب گذشته مذاکراتی طولانی و جدی با کاترین اشتون داشت که در اون طرف ایرونی جمع بندی خود رو از بسته پیشنهادی ۱+۵ که به طور شفاهی ارائه شده بود و در مذاکرات قبلی معاونان دو طرف درباره اون بحث شده بود به طرف مقابل نشون داد. اما نماینده ۱+۵ در گفت وگو با ایران جمع بندی از بسته پیشنهادی ایران از طرف ۱+۵ ارائه نکرد.

با در نظر گرفتن پیشنهادهای ارائه شده از طرف دو طرف در مذاکرات روز چهارشنبه و جدی شدن فضای حاکم بر مذاکرات، دیدار اشتون و جلیلی مهم و جدی آزمایش می شه.

چهارشنبه شب پس از پایان دور اول مذاکرات ایران و ۱+۵ و ارائه بسته پیشنهادی جدید ایران به طرف مقابل و اصرارش واسه دریافت جواب و جمع بندی این شش کشور، نمایندگان این کشورها با همدیگه جلسه داشته و بعضی ابهامات و سوالات رو مطرح کردن.

از این رو هلگا اشمیت، معاون کاترین اشتون، ابهامات و سوالات ۱+۵ رو در دیدار با معاون جلیلی مطرح و نقطه نظرات ایران درباره این ابهامات رو دریافت کرده.

پس گزارش، معاون اشتون در نشستی با ۱+۵ در محل مذاکرات درباره ابهامات و سوالات طرح شده گفت وگو کردن.

بعضی از اختلافا در میان کشورای عضو گروه ۱+۵ درباره تحریمای یکجانبه مطرح شده، از جمله یکی از اعضای تیم گفتگو آمریکا گفته که تحریما درباره ایران ادامه داره، اما نماینده روسیه با اعمال تحریمای یکجانبه مخالفت کرده.

می گن نماینده روسیه درخواست ملاقات با هیات ایرونی در مذاکرات رو داره.

ایران روز چهارشنبه بسته ای از پیشنهادات رو به طور شفاهی در مذاکرات با ۱+۵ نشون داد که شامل پنج محور هسته یی و غیرهسته ییه.

از سویی ۱+۵ واسه ایران پیشنهادهایی “جدید” ارائه دادن.

گفتگو کننده ارشد ایران در مذاکرات با ۱+۵ پس از پایان دور اول گفت وگوها در روز چهارشنبه با نماینده کشورای ۱+۵ در مذاکرات با ایران دیدار کرد.

دیدارهای دو جانبه اشتون و جلیلی در مذاکرات قبلی معمولا قبل از شروع مذاکرات برگزار می شد اما این بار این دیدار در آخر روز اول مذاکرات دو طرف برگزار می شه .

پس گزارش، با در نظر گرفتن این که پیشنهادات ۱+۵ قبلا در مذاکرات معاونان جلیلی و اشتون مورد بحث قرار گرفته و نقطه نظرات ایران ارائه شده، در مذاکرات روز چهارشنبه بسته ایران واسه ۱+۵ که به طور شفاهی به اونا ارائه شد مورد بحث قرار گرفت.

در عین حال ۱+۵ بسته ارائه شده از ایران رو قابل گفتگو عنوان کردن.

با در نظر گرفتن علاقه غرب به ادامه گفتگو مقامات ایران فکر می کنن که اگه بنا باشه توافقی اساسی و دائمی انجام بشه باید بستر واسه این موضوع جفت و جور باشه و دو طرف بتونن به مشترکات کافی واسه برگزاری یه دور دیگه از مذاکرات برسن .پس در بغداد باید این مشترکات به دست بیاد.

اما به نظر میاد طرف مقابل هم اونقدر راه و روش گفتگو واسه گفتگو رو دنبال می کنه و خیلی به مذاکراتی روشن و شفاف همراه با خواست دو طرف توجهی نداره.

با در نظر گرفتن فضای مثبت قبل از مذاکرات بغداد در رسانه های غربی و بعضی مواضع این کشورها پیش بینی می شد در این مذاکرات جا و زمان مذاکرات بعدی هم تعیین شه، از این رو بعضی کشورها روز چهارشنبه پیشنهاد برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ رو در کشورشون مطرح کردن.

در عین حال مقامات ایرونی بر این نظرند که با وجود کم اهمیت بودن مکان مذاکرات واسه ایران، اما کشور میزبان باید بی طرف باشه و دست کم از اجراکنندگان تحریمای یه جانبه نباشه.

قبل از این نماینده چین در گروه ۱+۵ با معاون سعید جلیلی قبل از شروع دور دوم مذاکرات دیدار کرد.

علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به درخواست ما ژآئو شو، معاون وزیر خارجه چین و نماینده چین در مذاکرات با ایران با ایشون دیدار کرد.

مشورتا میان معاونان اشتون و جلیلی واسه ادامه مذاکرات دور دوم در جریانه. بخاطر این قبل از دیدار دو جانبه باقری و نماینده چین، هلگا اشمیت معاون اشتون با علی باقری دیدار کرد و نقطه نظرات ایران رو در گفت وگو با نمایندگان ۱+۵ به اونا منتقل کرد.

ایران در بسته خود که به طور قدم به قدم آماده شده قدمای عملی مشخصی رو به ۱+۵ پیشنهاد کرده.

هیات گفتگو کننده ایران تاکید داشته که تمایل داره درباره محتوای این بسته که به طور شفاهی به ۱+۵ ارائه شده، در ادامه مذاکرات روز چهارشنبه، جواب طرف مقابل رو بشنوه.

این مطلب را هم بخوانید :
مدل لباس عروس / اسفند۹۲

هم اینکه ۱+۵ در دور اول مذاکرات، بسته پیشنهادی خود رو به طور شفاهی به ایران ارائه کرده، اما از دیدگاه ایران این بسته متوازن نیس.

مقامات ایرونی فکر می کنن که فرق بسته ایران با بسته ۱+۵ اینه که بسته ارائه شده از طرف ایران جامعه، اما ۱+۵ در پیشنهاداتش جزیی نگری کرده.

 

در فضای رسانه های غربی موضوع به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ایران تا سه و نیم درصد مطرحه اما در فضای غیر رسانه یی و اظهارات و مواضع کشورای ۱+۵ اینجور هدفی دیده نمی شه.

ایران عقیده داره پیشنهادات ارائه شده اش به شکل پنج محور براساس اصول توافق شده مذاکرات استانبول یعنی ادامه مذاکرات بر مبنای ان پی تی و همکاری دوطرفه متوازنه.

هم اینکه قراره دو طرف در ادامه مذاکرات عصر امروز، درباره چیزی که در مذاکرات دور اول طرح شده، گفت وگو کنن. می گن بسته ارائه شده از طرف ایران، شامل موضوعات هسته یی و غیرهسته ییه.

مقامات ایران فکر می کنن پیشنهادات ارائه شده از طرف ایران اونقدر شفاف و عملیاتیه که طرف مقابل می تونه درباره اون در مذاکرات عصر جواب دهد.

به گزارش ایسنا، با اینحال که بسته پیشنهادی ۱+۵ واسه ایران راضی کننده نیس، اما ایران این بسته و چیزی که درباره اون در مذاکرات گفته شد رو به عنوان حرف پایانی ۱+۵ نمی دونه.

۵+۱ در دور اول مذاکرات سه الی چهار پیشنهاد مشخص رو به ایران ارائه کرده که به نظر میاد مطلوب ایران نیس.

از سویی هم اونقدر در مواضع ۱+۵ درباره به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران هست و مشخص نیس در برداشتن گامای دوطرفه چقدر قابل اطمینان هستن.

در فضای رسانه های غربی موضوع به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ایران تا سه و نیم درصد مطرحه اما در فضای غیر رسانه یی و اظهارات و مواضع کشورای ۱+۵ اینجور هدفی دیده نمی شه.

ایران پیشنهاد جدید ۱+۵ رو که به طور شفاهی ارائه شده نه نوشته شده دارای تضمین لازم که قدم هاشون غیرقابل برگشت باشه نمی دونه و این جور وارد بحث شدن رو هم قبول نمی کنه.

 

۱+۵ در دور اول مذاکرات، بسته پیشنهادی خود رو به طور شفاهی به ایران ارائه کرده، اما از دیدگاه ایران این بسته متوازن نیس.”

به گزارش خبرنگار ایسنا، فضای دور اول مذاکرات که از ظهر روز چهارشنبه به وقت بغداد شروع شد، جدی و روشن اعلام شده و به نظر میاد و می گن بحثا اونقدر جدی بوده که این مذاکرات در آینده هم ادامه پیدا می کنه.

دور اول مذاکرات ایران و ۱+۵ که در محل دارالضیافه اول وزیری عراق شروع شده بود عصر روز چهارشنبه تموم شد.

مایکل مون، یکی از سخنگویان کاترین اشتون بعد از شروع مذاکرات در جواب به سوال ایسنا، از ارائه بسته پیشنهادی ۱+۵ به ایران در این مذاکرات خبر داد، با این حال ایشون به جزییات اون اشاره نکرد.

مایکل مون در جمع خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات ایران و ۱+۵ در جواب به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این که ۱+۵ بسته جدیدی در این مذاکرات به ایران ارائه می کنه، گفت: ۱+۵ بسته جدیدی در این مذاکرات واسه ایران داره.

سخنگوی اشتون در جواب به این سوال که این بسته متفاوت از بسته قبلیه که کشورای اروپایی به ایران ارائه کرده بودن تاکید کرد: این بسته پیشنهادهای جدیدی واسه ایران داره.

ایشون به محتوا و جزییات بیشتر از این بسته جدید اشاره نکرد و گفت: نمی تونم چیز بیشتری بگم، اما طیفی از مسایل و موضوعات جور واجور رو شامل می شه، مثلا یشنهادهایی درباره غنی سازی ۲۰ درصد در این بسته هست.

مذاکرات ایران و ۱+۵ روز چهارشنبه ـ سوم خرداد ـ با یه ساعت و نیم تاخیر در محل دارالضیافه اول وزیری عراق (محل برگزاری کنفرانسا وهمایشای بین المللی عراق) شروع شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به بغداد از بامداد روز چهارشنبه از گرد و غبار (ریزگردها) در آسمون بغداد که روز گذشته هوای عراق رو در حالت اضطرار قرار داده بود، کم شده.

سعید جلیلی، گفتگو کننده ارشد ایران با ۱+۵ دوشنبه شب در راس هیاتی وارد بغداد شد. هیات ایرونی اولین هیات گفتگو کننده بوده که از دو رو قبل وارد بغداد شده.

 

ایران پیشنهاد جدید ۱+۵ رو که به طور شفاهی ارائه شده نه نوشته شده دارای تضمین لازم که قدم هاشون غیرقابل برگشت باشه نمی دونه و این جور وارد بحث شدن رو هم قبول نمی کنه.

جلیلی روز سه شنبه در دیدارهای جداگونه بانخست وزیر، رییس جمهور، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق، مشاورنخست وزیر گفت وگو کرد.

ایشون در مدت حضورش در بغداد به زیارت حرمین شریفین امام موسی کاظم (ع) و امام جواد (ع) رفت.

همه هیاتای دیپلماتیک ۱+۵ از صبح روز چهارشنبه وارد بغداد شدن. این هیاتا از شیکاگو به بغداد میان. در مذاکرات استانبول هم همه هیاتای ۱+۵ از آمریکا به استانبول اومدن.

با وجود فضای مثبت حاکم بر رسانه های خارجی و وجود پالسای مثبت از ارائه پیشنهاد جدید ۱+۵ واسه ایران و مذاکرات مثبت و رو به جلو از طرف آمانو تو تهران که به نظر میاد توافقی در مورد همکاریای ایران و آژانس رو به زودی داشته باشه، هم اونقدر راه و روش ۱+۵ در این مذاکرات در قبال موضوع هسته یی ایران و پذیرش حق ایران در غنی سازی اورانیوم مبهمه.

به گزارش ایسنا، این دور از مذاکرات ایران و ۱+۵ درحالی امروز ـ سوم خرداد ـ در عراق برگزار می شه که انتخاب عراق به عنوان محل گفتگو موافقتا و مخالفتایی در سطح منطقه ای و بین المللی به همراه داشت. بعضی کشورای عرب منطقه از این که ایران تلاش داره به عراق وجهه منطقه ای و بین المللی دهد خشنود نیستن. این کشورای از این که یه دولت شیعه در عراق حاکمه راضی نیستن و هرگونه بهبود پرستیژ عراق در این چارچوب رو برنمی تابند.

همزمان با برگزاری مذاکرات سیاسی ایران و ۱+۵ در بغداد، تحولات مهم دیگه از جمله انتخابات ریاست جمهوری مصر انجام می شه.

مذاکرات ایران و ۱+۵ همزمان با سالروز فتح خرمشهر از راه رزمندگان ایران در روز سوم خرداد ۱۳۶۱ برگزار می شه. در سوم خرداد ۱۳۶۱ پس از ۵۷۸ روز اشغال شهر خرمشهر از طرف رژیم صدام، این شهر از راه رزمندگان ایران آزاد شد و فتحی تاریخی رو واسه ایران رقم زد. در عین حال فتح خرمشهر بیشتر از ۶۰۰۰ کشته و زخمی در ایران بر جای گذاشت.

مردم ایران هر ساله روز سوم خرداد رو به نشونه این فتح بزرگ که امام خمینی (ره) واسه اون عبارت “خرمشهر رو خدا آزاد کرد” استفاده کردن رو گرامی می دارن تا یادآور شن که ایرانیان از حق خود صرف نظر نمی کنن.

با وجود چند سال جنگ و درگیری میان ایران و عراق در زمان رژیم صدام، اما امروز روابط میان ایران و عراق با تغییر حکومت و سقوط صدام در شرایط بسیار مطلوبی قرار داره که بی سابقه س. ایران و عراق دو کشور همسایه با سابقه طولانی فرهنگی، مذهبی و تاریخی هستن و مقامات عالی رتبه دوکشور بر بهتر شدن روابط در سطوح جور واجور تاکید دارن.

اما بهتر شدن روابط باعث نمی شه که ملتا خاطرات تلخ و شیرینشان رو از یاد ببرن. این وسط پاک شدن خاطرات تلخ و سخت مثل جنگ مخصوصا جنگی ناخواسته و تحمیلی به وقتی طولانی و اقدامات فرهنگی نیاز داره، نه کارایی سیاسی.

برگزاری مذاکرات ایران و ۱+۵ در بغداد به پیشنهاد ایران بوده و ۱+۵ علاوه بر نگرانی از برگزاری مذاکرات در بعداد به خاطر شرایط امنیتی این کشور، توان عراق واسه میزبانی اینجور نشستایی رو به بوته آزمایش گذاشته، اما بعد از برگزاری اجلاس موفق بزرگان اتحادیه عرب در بغداد که در سطح جهان عرب مورد توجه قرار گرفت، نگرانیا نسبت به برگزاری اجلاسی بین المللی، مهم و حساس کم شد.

 

مقامات ایرونی فکر می کنن که فرق بسته ایران با بسته ۱+۵ اینه که بسته ارائه شده از طرف ایران جامعه، اما ۱+۵ در پیشنهاداتش جزیی نگری کرده.

از سویی برگزاری مذاکرات در عراق که همسایه ایران و دارای روابط خوب نسبت به دیگر کشورای گفتگو کننده س موقعیت بغداد رو در این مذاکرات ارتفا میده. این موقعیت نتیجه تغییریه که در این کشور اتفاق افتاده.

سوم خرداد در بغداد می تونه به ۱+۵ یادآور شه که در صورت تغییر راه و روش قبلی و در پیش گرفتن نگاهی واقعی می تونه مانند عراق وجهه از دست رفته خود رو دوباره در افکار عمومی جهان بازیابد.

اشغال عراق از راه آمریکا و ساقط شدن رژیم دیکتاتوری صدام حسین اقدامی قابل توجه بود، اما اشغال گری آمریکاییا طولانی شد و مشکلات بسیاری واسه مردم عراق به وجود اومد که خاطره حضور آمریکاییا در این کشور رو تلخ کرد و امروز بعد از خروج اونا از عراق دیدگاه مثبتی نسبت به اونا وجود نداره و عراق در آینده از آسیبای حضور اشغال گران رنج میبره.

بیشتر از ۲۰۰ خبرنگار و عکاس رسانه گروهی بین المللی این مذاکرات رو پوشش میدن. همه خبرنگاران و رسانه های گروهی جور واجور در تنها هتلی در منطقه سبز ـ هتل الرشید ـ به خاطر شرایط امنیتی گذاشته شدن.

منطقه سبز پس از اشغال عراق از راه آمریکاییا به عنوان محیطی امن و دیپلماتیک تعیین شد و با دیواره های بتنی از هر طرف بسته شده و این دیوارا هنوز پا برجاست. در عین حال منطقه سبز یکی آروم ترین مناطق بغداد از نظر امنیتیه.

آخرین بار که به عراق سفر کردم، چهار سال پیش واسه مذاکرات ایران، عراق و آمریکا و در زمان حضور نظامی آمریکا در عراق بود و در هر گوشه بغل دستی نیروهای آمریکایی مشاهده می شدن، اما الان در هیچ جای بغداد و منطقه سبز اونا دیده نمی شن و نیروهای عراقی جانشین شدن. منطقه سبز هم تحتِ کنترل نیروهای عراقیه.

با این حال سگای آموزش دیده واسه پیدا کردن مواد منفجره و هر چیزی که خطر حساب شه، هم اونقدر حضور پررنگ دارن و دیگه از گیتای زیاد و تفتیشای وقت گیر و سرسختانه خبری نیس.

هیات ایران رو علاوه بر دکتر سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، علی باقری، معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه، حمیدرضا عسگری، مشاور وزیر امور خارجه و مصطفی دولت یار تشکیل میدن.

ما ژائوژو، معاون وزیر امور خارجه چین، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، جفری آدامز، معاون مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه بریتانیا و هانس دیتر لوکاس، معاون وزیر امور خارجه آلمان، اعضای هیات گفتگو کننده ۱+۵ هستن.

 

مقامات ایران فکر می کنن پیشنهادات ارائه شده از طرف ایران اونقدر شفاف و عملیاتیه که طرف مقابل می تونه درباره اون در مذاکرات عصر جواب دهد.

 

گفتگو کننده ارشد ایران از رییس دولت عراق به دلیل میزبانی شایسته گفت وگوهای ایران و ۱+۵ تقدیر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سعید جلیلی سه شنبه شب با حضور در مهمونی شام جلال طالبانی، رییس جمهور عراق گفت: علاوه بر اهمیت مذاکرات ۱+۵ اصل برگزاری این گفت وگوها در بغداد مهم خاص و مهمه.

رییس جمهور عراق هم بیان امیدواری کرد که مذاکرات روز چهارشنبه ایران و ۱+۵ ایران در بغداد مثبت و موفق باشه.

جلال طالبانی به روابط راهبردی ایران و عراق اشاره کرد و خواهان پیشرفت هرچه بیشتر اون شد.

رییس جمهور عراق به طور خاص به روابط اقتصادی تهران ـ بغداد اشاره کرد و گفت که زمینه ها و بسترهای لازم واسه گسترش بیشتر از قبل این روابط هست.

سعید جلیلی بیان امیدواری کرد مذاکرات بغداد نقطه آغازی واسه کنار گذاشته شدن بعضی راهبردهای بی نتیجه از طرف ۱+۵ باشه.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران عصر روز سه شنبه در محل مجلس اعلای اسلامی عراق با سید عمار حکیم، رییس و جمعی دیگه از اعضای این مجلس ملاقات کرد.

ایشون در این دیدار تأکید کرد: ما حس می کنیم حالا غربیا خودشون هم فهمیدن که زمان واسه روش فشار به پایان رسیده، چون که در تموم سالای کذشته کاری نمونده که اونا بتونن علیه ملت ایران بکنن و از انجام اون دوری کرده باشن.

جلیلی با اشاره به برگزاری مذاکرات ایران و ١+۵ در بغداد، این رو نشونه قرار گرفتن عراق در مرحله ای به طور کامل جدید دونست که در این مرحله این کشور می تونه نقشی مهم در حل مسایل منطقه ای و بین المللی اجرا کنه.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمون دستور کار مذاکرات با ١+۵ رو “گفت و گو واسه همکاری” اعلام کرد و گفت: از اونجا که بنای این گفت وگوها بر همکاریه مذاکرات هفت کشور موضوعات منطقه ای، بین المللی و هسته یی رو در برخواهد گرفت و با امید به اینکه شروعی واسه یه دوره جدید باشه.

 

کشورای عضو ۱+۵ هم می تونن با درس گرفتن از تجارب شکست خورده گذشته خود در قبال ایران و کنار گذاشتن این راه و روش، رفتاری متفاوت رو در پیش گیرند و با کمک ایران اعتبار از دست رفته خود رو در میدون بین المللی و افکار عمومی جهان باز پیدا کنن.

 

سوم خرداد، بغداد، مذاکرات ۱+۵ و ایران

به گزارش ایسنا، سوم خرداد واسه ایرانیان و کسائی که تماشاگر بودن ایرانیان چیجوری خرمشهر رو با یاد خدا آزاد کردن یه روز نمادینه. ایرانیان هر ساله این روز رو به خود و جهانیان یادآور می شن.

حالا بغداد که وقتی واسه ایرانیان متجاوز بود به پیشنهاد خود تهران میزبان مذاکرات ایران و ۱+۵ه. این پیشنهاد ایرونی از اون سو انجام شده که به ۱+۵ یادآور شه که دولتی که وقتی دیکتاتور بود حالا تغییر کرده و روابط خوبی با ایران در پیش گرفته و ایرانیان هم که هماره به بخشندگی و صلح طلبی در جهان شناخته می شن، بغداد رو انتخاب می کنن و هم جهت با رشد و پیشرفت اون در میدون بین المللی حرکت می کنن. ایران تجاوز هشت ساله رژیم بغداد رو با سربلندی تموم کرد و امروز در سالروز تاریخی سوم خرداد پایتخت کشور عراق هم واسه دفاع از حقوق ملت به گفتگو پرداخته.

کشورای عضو ۱+۵ هم می تونن با درس گرفتن از تجارب شکست خورده گذشته خود در قبال ایران و کنار گذاشتن این راه و روش، رفتاری متفاوت رو در پیش گیرند و با کمک ایران اعتبار از دست رفته خود رو در میدون بین المللی و افکار عمومی جهان باز پیدا کنن.

ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *