مراقبت از پوست ، فراتر از کرم‌های ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب

هنگام تابش اولین اشعه های گرم تابستون بر پوست ما، یعنی قبل اینکه رطوبت هوا احساس خفگی به ما بده، لم دادن زیر آفتاب واسه چند ساعت واقعا کار سختیه.

اما آفتاب گرفتن، به سرعت به پختن تبدیل می شه و اولین اتفاقاتی که براتون می افته اینه که آفتاب سوخته میشین، پوستتون چروک بر می داره، و احتمال دچار شدن به سرطان پوست در شما افزایش پیدا می کنه.

ما به سراغ کارشناسان مراقبت از پوست رفتیم تا ما رو واسه حفاظت از پوستمون در طول تابستون راهنمایی کنن.

پوستتون رو بپوشونین

بهترین راه واسه مراقبت از پوستتون، اینه که اونو در برابر آفتاب بپوشونین.

کلاهی به سرتون بذارین که لبه های بلند داره، و عینک آفتابی و لباسای محافظ در برابر آفتاب رو هم یادتون نره. دکتر آلن داتنر، متخصص پوست نیویورکی، پیشنهاد می کنه که هنگام شنا، لباس شناهای پوشیده مانند لباس غواصا به تن کنین. و اگه ممکن بود، از خورشید وسط روز، دوری کنین.

میوه ها و سبزیجات خوشرنگ بخورین و چای سبز بخورین

دکتر داتنر میگه اینا خوردنیایی هستن که پر از آنتی اکسیدانند و می تونن به پوستتون کمک کنن تا آسیبایی که از آفتاب دیده رو بازسازی و با خطر دچار شدن به سرطان به وجود اومده از طریق رادیکالای آزاد مقابله کنن.

کرم ضد آفتاب بدرد بخوری بزنین

هر وقتی که پوست شما در برابر آفتاب بود، مقدار زیادی لوسیونای شامل SPFبه پوستتون بمالید.

برچسبا رو بخونین

همه ضد آفتابا مثل هم نیستن. خوندن برچسب اجناس کمک می کنه تا با مواد تشکیل دهنده محصول مورد نظرتون آشنا شید و ببینین که در برابر چه اشعه هایی از پوست شما مراقبت می کنن.

بلوکه کننده های فیزیکی

مواد معدنی مثل اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم، که کامل ترین پوشش رو ایجاد می کنن در بلوکه کننده های فیزیکی استفاده می شن. دکتر کنت بیر، متخصص پوست در وست پالم بیچ، فلوریدا، توضیح میده که اونا می تونن روی پوستتون بشینن و اشعه های آفتاب رو باز بتابند، و از هرچه زیرشون هست مراقبت کنن.

این مطلب را هم بخوانید :  مدل کفش ورزشی دخترانه

بلوکه کننده های شیمیایی

موادی که در بلوکه کننده های شیمیایی استفاده می شه، بجای اینکه روی سطح پوست بشینن، به درون پوست نفوذ کرده و از آسیب رسیدن به پوست از راه اشعه های ماورای بنفش جلوگیری می کنن.

SPFبه چه معنیه

SPFیک عامل تعیین کننده اندازه مراقبت در برابر اشعه های مضر خورشیده. واسه اینکه ببینین یه ضد آفتاب چه مدت می تونه از پوست شما محافظ کنه، مقدار SPFاش رو تو یه وقتی که می تونین بدون ضد آفتاب زیر آفتاب بمونین رو ضرب کنین. واسه بیشتر افراد، این زمان بسته به نوع پوستشون، حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه س. اگه پوست شما پس از ۱۰ دقیقه می سوزد، یه SPF 15می تونه به مدت ۱۵۰ دقیقه از پوست شما مراقبت کنه.

اشعه های UVAچه می کنن؟

اشعه های UVAیا فرابنفش A، می تونن باعث سالخوردگی زودرس، مانند چین و چروک و حتی شن.

اشعه های UVBچه می کنن؟

این اشعه ها یا فرابنش B، قوی ترن و زودتر باعث آفتاب سوختگی می شن، و عامل مهمی واسه سرطان پوست هستن. از اونجایی که اشعه های UVBباعث آفتاب سوختگی می شن، SPFهمیشه به مراقبت در برابر UVBاطلاق می شه. پس واسه اینکه از پوستتون هم در برابر اشعه های UVBو هم UVAمحافظت کنین، بدنبال بلوکه کننده های فیزیکی و یا بلوکه کننده های شیمیایی کامل باشین.

زیاده روی کنین

وقتی که ضد آفتاب می زنید، گوش، گردن، و پشت پاهاتون و جاهایی که بیشتر مردم صرف نظر می کنن رو یادتون نره. دکتر دوریس دی، متخصص پوست نیویورکی پیشنهاد می کنه که وقتی می خواین به صورتتون ضد آفتاب بمالید، از نواحی خارجی صورت شروع کنین و به داخل بیایید. خیلی از مردم، گوشه های صورتشون رو فراموش میکنن، پس شروع از گوشه ها شما رو مطمئن میسازه که همه صورتتون رو پوشونده اید.

مجله سلامت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *