مراقبت از پوست در هوای سرد

آب و هوای سرد زمستون در راه س. با تغییر فصل، تغییر بزرگی در پوست بوجود میاد. بیایید با این ۶ نکته ی ساده که در مورد مراقبت از پوست در زمستانه، واسه آب و هوای سرد آماده شیم.

من عاشق تغییر فصول و هرچیزی هستم که همراه اون هستش. هوای سرد، تازگی خاصی داره، و پوشیدن لباس های گرم هم خیلی جالبه. زمستون کمد لباس رو تغییر می دهد، لباس های شنا، لباس های تابستونی، و شلوارک ها به ته کمد می روند و شلوارهای بلند، ژاکت های بافتنی گرم و لباس های پشمی بیرون می آیند.

من هر وقتی که بتونم جوراب های پشمی و یه ژاکت راحت بپوشم، احساس خوشی دارم. فقط تنها جنبه ی منفی زمستون اینه که آب و هوای سرد، می تونه بر پوست تاثیر بدی بزاره. پس همونطور که کمد لباستون رو زمستونی می کنین، باید پوستتون رو هم واسه زمستون آماده کنین.

در زیر نکات ساده ای واسه مراقبت از پوستتون در زمستون آورده ایم که باعث می شه پوستتون در سردترین و طوفانی ترین روزا هم فوق العاده بنظر برسه.

پوست شما در آب و هوای سرد در برابر عوامل بسیاری قرار می گیرد که می تونن بر اون تاثیر بزاره. تصور کنین که در محیط گرم خونه و کنار شومینه هستین، یا حتی تصور کنین که در حال رانندگی با ماشین هستین و بخاری ماشین به صورتتون باد گرم می زند.

رفت و اومد به محیط بیرون و داخل و از دمای گرم به سرد در طول روز، می تونه به پوستتون آسیب برسونه.

از طرف دیگه در زمستون، هوا بسیار خشک می شه. وقتی که این اتفاق می افتد، هوا رطوبت رو از هر چیزی که بتونه می گیرد و بدیش اینه پوست ما رو هم مورد هدف قرار می دهد.

وقتی اینجور اتفاقی می افتد، هوا تموم سطوح رطوبت رو از لایه های پوست می گیرد. باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این روند، استثنایی نداره و بدون توجه به نوع پوست شما، چه خشک باشه چه چرب، رطوبت رو از اون بیرون می کشد، و این به این معنیه که همه باید واسه مراقبت از پوستشون در زمستون، کارای بیشتری بکنن.

وقتی که پوست شما خشک می شه، ترک های ریزی در اون ایجاد می شه که در بیشتر موارد شما حتی نمی تونید اونا رو ببینین. این مسئله می تونه به معنی از دست رفتن رطوبت پوست شما باشه.

مشکل دیگه این ترک ها اینه که اونا راه رو واسه ورود ناخالصی ها و مواد محرک به داخل پوست شما باز می کنن. بدیش اینه این مسئله می تونه باعث شه که پوستتون نسبت به چیزایی حساس شه که معمولا نباید تحت تاثیر اونا قرار بگیره.

مراقبت مناسب از پوست جای بحث نداره. اگه می خواهید بهترین ظاهرتون رو داشته باشین، مراقبت از پوستتون یه «باید مطلق» است. درست مانند مسواک زدن دندون ها و دوش گرفتن، واسه داشتن پوستی شفاف و نورانی، انجام یه برنامه ی روزانه ی خوب، واسه مراقبت از پوست هم بسیار لازمه.

این کار در ماه های سردتر زمستون، فقط کمی بیشتر طول می کشد. شما باید یادتون باشه که از پوستتون در مقابل عوامل محیطی داخل و خارج از منزل مواظبت کنین. نکات من واسه مراقبت از پوست در زمستون، اونقدر ساده هستن که همه می تونن اونا رو دنبال کنن، از جمله کسائی که از یه برنامه ی ساده ی مراقبت از پوست پیروی می کنن.

  1. از دوش و حموم آب داغ و پر از بخار دوری کنین

هیچی بهتر از یه دوش آب داغ تو یه روز سرد زمستونی نیس. این کار ممکنه بر ذهن شما تاثیر درمانی بزاره، اما روی پوستتون اثر منفی داره. هر چی حمامتان داغ تر و طولانی تر باشه، پوستتون خشک تر می شه و بیشتر دچار خارش می شه.

از آبی که بیشتر از اندازه داغه استفاده نکنین، و تلاش کنین که به مدت طولانی هم دوش نگیرید. بهترین چیز واسه پوست شما یه دوش یا حموم سریع با آب گرم می باشه. وقتی دوش گرفتنتان تموم شد، به آرومی پوستتون رو خشک کنین و اون رو مالش ندین.

بدون این دست اون دست کردن روی پوستتون که هنوز مرطوبه، لوسیون بدن بمالید. این کار به جذب بیشتر لوسیون بوسیله پوستتون کمک می کنه. روی پاشنه ی پاها، زانوها و آرنج هاتون لوسیون بیشتری بمالید، چون این جاها در طول زمستون بیشتر خشک می شن.

  1. تعداد دفعات لایه برداری رو بیشتر کنین

همه ی ما اهمیت لایه برداری از پوست رو می دانیم. این کار به حذف سلول های مرده از سطح پوست کمک می کنه، و سلول های جوون و نورانی زیر پوست رو رو می کنه. این کار در فصل زمستون وقتی که پوستتون خشک و پوسته پوسته می شه، واقعا خوبه.

اما یه دلیل مهم دیگه هم واسه لایه برداری پوست شما هست. لایه برداری باعث می شه که بقیه ی اجناس مراقبت از پوستی که استفاده می کنین، بهترین تاثیر رو روی پوستتون بذارن. با برداشتن لایه ای که روی پوستتون قرار گرفته، اجناس دیگه خیلی آسون تر به داخل پوستتون نفوذ می کنن.

پس سرم ها و مرطوب کننده ها می تونن بیشترین حد رطوبت رو به پوستتون برسانند.

  1. به جای کرم روز از کرم شب استفاده کنین

اگه نمی خواید که به بیرون خونه برید و در برابر اشعه های UVA و UVB قرار بگیرین، می تونید در طول روز روی پوستتون کرم شب بمالید تا اندازه رطوبت اون رو زیاد کنین. کرم های شب، بافت چرب تری دارن و از لوسیون های معمولی روزانه، مرطوب کننده تر هستن.

مراقبت از پوست در فصل سرما و هوای سرد

مراقبت از پوست در فصل سرما و هوای سرد

  1. از پوست دور چشم، بیشتر مراقبت کنین

پوست دور و بر چشم شما با پوست جاهای دیگه بدنتون فرق داره، چون که بدون غدد عرق و چربیه. به خاطر این، ناحیه ی حساس و ظریف دور و بر چشم، بیشتر تحت تاثیر کم آبی بدن قرار می گیرد. هم اینکه دور چشم اولین جاییه که شما معمولا متوجه نشونه های پیری در اون می شید.

اون خطوط و چین و چروک های نازک و ریز در گوشه ی خارجی چشم، پیشگیری ناپذیر هستن. واسه مقابله با اونا در طول روز هم، از یه کرم چشم قوی استفاده کنین. وقتی که پوستتون رو واسه زمستون آماده می کنین، می تونید بجای یه کرم چشم روزانه از یه کرم چشم شب قوی تر استفاده کنین.

چون بافت کرم چشم شب، چرب تره و هیدراتاسیون لازم این پوست ظریف رو تامین می کنه تا پوست دور چشم در طول روز مرطوب و سرحال باشه. وقتی از خونه بیرون می روید، واسه جلوگیری از تنگ کردن چشم ها از عینک دودی استفاده کنین. این حرکت های تکراری کوچیک، می تونن باعث چین و چروک شن.

  1. همه ی ما به نرم کننده ی لب نیاز داریم

لب های ما بطور مرتب در حال آسیب دیدن هستن، اما در هوای سرد بیرون، و گرمای خشک محیط داخل خونه، لب های ما به کمک نیاز دارن. وقتی هوا سردتر می شه، لب های ما خشک می شن و ترک می خورند، که هم دردناکه، و هم ظاهر باحالی نداره.

بعضی از مردم، اشتباه بزرگی مرتکب می شن و واسه برطرف کردن خشکی زیاد لب ها، به اونا زبون می زنند. این بازسازی سریع، بسیار موقتیه و در واقع می تونه شرایط رو بدتر کنه، چون لب ها رو بیشتر خشک می کنه. یعنی، تلاش کنین که لبتان رو زبون نزنین.

بجای اون، با نرم کننده یا کرم های لب از اون مواظبت کنین، چون این مواد به حفظ رطوبت و مواظبت از لب در برابر این عوامل کمک می کنن. اگه نرم کننده ی لب ندارین نگران نباشین. مالیدن کمی روغن زیتون یا روغن نارگیل روی لب ها به شما کمک می کنه.

  1. پوستتون رو بپوشونین

علاوه بر مرطوب نگه داشتن پوست با کرم و لوسیون واسه تغذیه ی بهتر، واسه مواظبت از پوست باید لباس های مناسب بپوشید. یکی از مهمترین چیزایی که باید پوشونده شن، دستاتون هستن. دستهای شما بطور منظم در حال آسیب دیدن هستن، اما آب و هوای سرد، بدترین چیزه و واسه مواظبت از دستهایمان باید بیشترین حد تلاش مون رو بکنیم.

وقتی دست ها خشک می شن، در پوست دور و بر ناخن و بند انگشت ها ترک ایجاد می شه و این مسئله اصلا چیز خوبی نیس، چون هم ناراحت کننده س و هم به میکروب ها و باکتری ها اجازه می دهد که وارد بدن شن. وقتی دست هاتون در برابر هوای سرد قرار می گیرد، دستکش بپوشید.

اگه در باران یا برف بیرون می روید، از دستکش های ضد آب استفاده کنین. دستکش های جذاب و زیبای زیادی وجود دارن. اونا نه فقط یه ضرورت هستن، بلکه می تونن واسه خانوم ها و آقایون، یه وسیله ی شیک و مد روز باشن.

در طول روز هم، مخصوصا بعد از شستن دستها از کرم دست استفاده کنین. یه کرم دست کنار سینک دستشویی بذارین تا یادتون بمونه ازش استفاده کنین. در طول روز هم چندین بار از کرم دست استفاده کنین.

امیدوارم که این ۶ نکته ی مراقبت از پوست در زمستون بتونه به شما در طول این ماه های سرد کمک کنه. نکات و راهنمایی هایی که در طول این ماه های سرد واسه شما مفیدن، کدوم ها هستن؟ نکات خود رو با ما در میان بذارین، مهم نیس که چقدر ساده یا پیچیده باشن.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

واسه پیر نشدن چه کنیم؟

زیبایی پوست سرخاب سفیداب سلامت پوست سرحالی پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *