مراقبت از پوست در هوای سرد و آلوده

 پوست آدم در برابر سرما بسیار آسیب پذیره، به خاطر همین افراد باید در فصل زمستون مراقبت های بیشتری از پوست خود داشته باشن.

پیشنهاد هایی واسه مراقبتای پوست در سرما و آلودگیبه گزارش آلامتو، همشهری آنلاین در ادامه نوشت: هم اینکه به دلیل افزایش اندازه آلودگی هوا در فصل زمستون و بروز پدیده وارونگی هوا، پوست آدم بیشتر از هر عضو دیگری در برابر آسیب های به وجود اومده بوسیله اون قرار می گیرد. به گفته کارشناسان، آلودگی هوا خشکی پوست رو شدید شدن می کنه چون در هوای آلوده اندازه ذرات آویزون و آلرژن ها (حساسیت زاها) افزایش می یابد. اما واسه مراقبت از پوست در این فصل چیکار باید کرد؟ در این مورد با دکتر بهزاد خلیل پارسی نژاد، متخصص پوست، مو و لیزر گفت وگو کرده ایم.

در هوای سرد و فصل زمستون چه مشکلاتی واسه پوست پیش میاد؟

در فصل های جور واجور سال پوست نیاز به مراقبت با شرایط همون فصل ها رو داره. با شروع فصل سرد یکی از شایع ترین اتفاقاتی که واسه پوست می افتد خشکیه که طبیعتا هر چی هوا سردتر شه این مشکل بیشتر خود رو نشون می دهد. در فصل سرما نقاطی از پوست که بیشتر در برابر سرماست مانند صورت و دست ها، بیشتر خشک می شه و شدت این خشکی در آدمایی که سابقه آلرژی و اگزما دارن به حدیه که گاه با زخم و خونریزی همراه س.

از طرف دیگه با در نظر گرفتن اینکه در این فصل از وسایل گرمازا مثل بخاری، شوفاژ و… بیشتر استفاده می شه، رطوبت فضای اتاق در خونه یا محل کار کم می شه و در آخر این مسئله می تونه دلیل خشکی، خارش و ترک خوردن پوست شه. همونطور که گفته شد این مشکل در افراد دارای حساسیت های جور واجور شایع تره. آلودگی هوا خشکی پوست رو شدید شدن می کنه چون در هوای آلوده اندازه ذرات آویزون و آلرژن ها افزایش می یابد. نواحی ای از پوست که بیشتر شسته می شن مانند دست ها نیاز به مراقبت بیشتری دارن.

چه کسائی با مشکلات پوستی بیشتری در فصل سرد روبه رو هستن؟

کسائی که سابقه حساسیت و آلرژی دارن و آدمایی که به واسطه شغلشون مجبورند بیشتر از مواد شوینده استفاده کنن مانند کادر بهداشتی و درمانی و فروشنده های مواد غذایی.

واسه مراقبت از پوست در این شرایط چه کاری باید انجام داد؟

یکی از ساده ترین کارایی که می توان واسه رفع خشکی پوست در هوای سرد انجام داد اینه که در فضاهای بسته تلاش کنیم رطوبت هوا رو در حد مناسبی نگه داریم و از طرف دیگه شوینده ای که استفاده می شه مناسب پوست باشه چون اثر منفی شوینده ها در زمستون بیشتر رو می شه. افراد دارای پوست حساس و کسائی که پوستشون بیشتر در برابر شوینده هاست باید از صابون های ملایم مانند صابون های کرم دار و گلیسیرینه استفاده کنن.

از کرم های چرب هم می توان استفاده کرد؟

مرطوب کننده ها دو نوع هستن؛ کرم و پماد که پماد ها دارای چربی مثل وازلین هستن و کرم ها روان ترن و بیشتر واسه پوست های چرب استفاده می شن. کرم های چرب واسه پوست های خشک بسیار مناسب ترن. ما وازلین رو بهترین محافظ پوست های خشک می دانیم که واسه صورت پیشنهاد نمی شه. وازلین با ایجاد یه لایه محافظ بین پوست و هوا، هم مانع تبخیر رطوبت پوست می شه و هم درمانی واسه خشکی پوسته. وازلین بهداشتی رنگ و بو نداره و باعث تغییر رنگ پوست هم نمی شه مگه اینکه در اون اسانس یا رنگ به کار رفته باشه.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

خواص ماسک عسل واسه پوست + روش درست کردن و استفاده

آلودگی سلامت پوست