سرطان پوست

انجمن پوست شناسی امریکا، ماه می رو ماه باخبر شدن از سرطان پوست نامگذاری کرده که در این ماه تلاش می شه تا آگاهی عموم رو نسبت به راه های پیشگیری و تشخیص سرطان پوست در مراحل اولیه زیاد کنه. امسال، کارشناسان امراض پوست گرد هم اومده ان تا دریابند که واسه تشخیص سرطان چیکار باید کرد؟

پشت شایع ترین نقطه رشد ملانوما، کشنده ترین نوع سرطانه. مشکل در اینجاس که پشت از جمله نقاطی از بدنه که کمتر در برابر دید قرا میگیره. بزرگترین عامل خطر واسه این نوع سرطان چون بیشتر از دیگر انداما در برابر نور خورشید قرار میگیره. اما اگه تا حالا تلاش کرده باشین تا به پشت خود ضد آفتاب بزنین، شک نداشته باشین فهمیدین که خیلی راحت امکان دسترسی به همه نقاط پشت وجود نداره.

اگه می خواید این تابستون در برابر نور خورشید قرار بگیرین، از کس دیگه ای کمک بگیرین تا هر چند ساعت یه بار ضدآفتابی با قدرت محافظتی ۳۰ یا بالاتر به پشت شما بمالد. البته پوشیدن لباسای ضدآفتاب مثل لباسای غواصی که نجات غریقان می پوشند، انتخاب بهتریست. جدیدترین پارچه هایی که واسه جفت و جور اونا به کار میره بسیار سبکند، خیلی راحت خشک می شن و بسیار شیک هستن و از همه مهمتر مانعی در برابر اشعه های ماوراء بنفش مضر خورشیدند.

علاوه بر مراقبت در برابر اشعه های خورشید، راه و روش این سیستم امنیتی به تشخیص اولیه سرطان پوست کمک زیادی می کنه. بعضی وقتا ظاهر شدن لکه یا خالی مشکوک در پشتتون اونقدر ندیده گرفته می شه تا امکان درمان اون از بین میره. واسه تشخیص ملانوما در مراحل اولیه، بهتره پوست خود رو به طور منظم بررسی کنین تا مطمئن شید که هیچ گونه تغییری در اندازه، شکل، رنگ خال هاتون ایجاد نشده و یا خونریزی یا خارش نداره. مطمئن شین که حواستون به پشتتون هست. از فردی قابل اعتماد بخواین تا بعضی وقتا نگاهی به پشتتون بندازه. بهتره فقط از یه نفر بخواین تا پشتتون رو بررسی کنه، که در صورت بروز هرگونه تغییر متوجه این تغییرات شه.

این مطلب را هم بخوانید :
مردی که کارش زامبی حرفه‌ای بودن است+عکس

وقتی که لکا یا خالا رو بررسی می کنین، به چیزی که کارشناسان پوست ABCDE می خونن، توجه کنین چون این علائم در لکا و خالا هشدارهای تشخیص ملانوماست. خال و لکای نگران کننده:

دارای اشکال نامتقارن هستن( نصف اون با نیم دیگش فرق داره)

لبه های ناهموار و ناموزون دارن

تغییر رنگ میدن

قطر اون بیشتر از پاک کنه

در طول زمان رشد و تغییر می کنه

هر فردی با بررسی منظم پوستش توان تشخیص تغییرات لک و خالای پوستی خود رو داره. اگه هر گونه تغییری در پوست خود مشاهده کردین، اصلا اونو حتما در نظر داشته باشین و واسه آزمایش و صحت سلامت اون به متخصص امراض پوستی مراجعه کنین. یادتون باشه اگه ملانوما در مراحل اولیه تشخیص داده شه، تقریبا در ۱۰۰٪ موارد قابل درمانه.

کشنده ترین سرطانها رو بشناسین

نشونه های سرطان

سرطان سرطان پوست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *