مراقب مصرف این داروها قبل از ورزش باشید

شایدً درمورد غذاهایی که نباید قبل یا بعد از ورزش خورده شن چیزایی شنیده باشین؟ در این مطلب می خوایم شما رو با داروهایی که نباید با ورزش تداخل داشته باشن آشنا کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ بعضی وقتا به نفع تون نیس که ورزش رو با داروهای خاصی همراه کنین، حتی اگه فقط یه جلسه عرق ریختن باشه. در این مطلب مجله علم ورزش نگاهی داره به داروهایی که می تونن به سلامت تون آسیب بزنن.

تداخل ورزش با دارو خطرناکه؟

داروهای آلرژی همیشه خواب آلودتان می کنن، پس معنیش اینه که باید اون ها رو بعد از جلسه تمرین تون استفاده کنین؟ می تونید قبل از رفتن به دوچرخه سواری یه قرص آسپرین بخورین؟ وقتی پای ترکیب داروها با ورزش به میان میاد هر کدوم که اول باشه می تونه روی بعدی اثر بزاره. اگه می خواهید دارو استفاده کنین، واقعاً باید نسبت به یافته های اون آگاهی داشته باشین، چه خوب و چه بد.

داروهایی که نباید با ورزش تداخل داشته باشن

مهارکننده های بتا

کنترل کننده های بتا چه داروهایی هستن؟ این گروه داروها مهارکننده آدرنژیریک بتا هم نامیده می شن. از این داروها واسه درمان مریضی های چون فشارخون بالا و هم اینکه واسه مریضی هایی مانند آب مشکی، میگرن و مریضی های قلبی هم تجویز می شن. مهارکننده های بتا، ضربان قلب رو کاهش میدن که با اثرات ورزش اختلاف داره. این حالت موجب می شه بدن شما پیام های متضادی دریافت کنه و خیلی زود خسته و ضعیف شید.

چه باید بکنین

خوبه که با دکتر تون در مورد چیجوری موافق کردن ورزش با داروی مهارکننده بتا مشورت کنین. پیشنهاد می شه از دکتر سوال کنین: مهارکننده بتا واقعاً واسه من لازمه؟ در مواردی لازمه و در بعضی موارد هم راه های دیگری هست. اگه این دارو واسه تون لازمه، اگه امکان داره با دوز پایین شروع کنین تا ببینین توانایی ورزش تون چیجوری تحت اثر این دارو قرار می گیرد.

مسکن ها

دو نوع داروی مسکن هست که به اون ها آنالژزیک هم می می گن: استامینوفن ( مثل کدئینا و …) که واسه آرامش درد، جانشین آسپرین می تونه باشه و ایبوپروفن ( ادویل، موترین، و …) که هم مسکن بوده و هم التهاب و تورم رو کم می کنه.

درد، علامتی واسه مشکلیه که هست و معمولاً یه آسیب بافتیه، پس استفاده کشکی و هردم بیل از آنالژزیک ها می تونه خطرناک باشه. اگه مشکل رگ به رگ شدگی دارین و به خاطر همین داروهای زیادی مصرف می کنین، می تونه به ضررتون باشه چون مشکل تون به طور کاملً برطرف نمی شه و ممکنه مشکل تون رو بدتر کنین.

چه باید بکنین

اگه مثلاً هنگام دویدن دچار پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن قوزک پای تون شدین، به جای سرکوب درد با داروها و خطر مشکلات شدیدتر، اجازه بدید بدن تا استراحت کرده و خودش مشکلش رو برطرف کنه. اگه با درد تقریباً ناچیزی دست و پنجه نرم می کنین و واسه تسکینش مثلاً ایبوپروفن می خورید، پیشنهاد می شه بیشتر از یه هفته مصرفش نکنین. اگه مدت بیشتری به اون نیاز داشتین، سراغ استامینوفن برید.

داروهای ضدافسردگی

هرچند داروهای زیادی وجود دارن که دلیل خواب آلودگی می شن اما عادی ترین اون ها داروهای ضدافسردگی هستن که موجب تغییر تعادل شیمیایی در مغز شده تا به بهتر شدن روحیه و ثبات اون کمک کنن. در هفته های اولیه مصرف این داروها، احساس خستگی و در حالت چُرت بودن می تونه شدیدتر باشه. داروهای ضدافسردگی بیشتر مشکلات جانبی چون زیاد شدن وزن هم دارن، که ورزش می تونه هم از نظر فیزیکی و هم روانی به این مشکلات کمک کنه.

چه باید بکنین

داروهای ضدافسردگی دسته های بسیار مختلفی دارن و اگه مصرف یه جور از این داروها دلیل خواب آلودگی زیاد شما می شه، در مورد جانشین اون با دکتر مشورت کنین. هم اینکه شروع یه داروی ضدافسردگی جدید با دوز پایین می تونه به کاهش حالت خواب آلودگی کمک کرده یا این که می تونید قبل از خواب مصرف شون کنین.

آنتی هیستامین ها

خواب آلودگی و تمایل به چُرت زدن، معمولاً یکی از مشکلات جانبی آنتی هیستامین ها هستش، مخصوصاً نسل قدیمی تر این داروها مانند دیفن هیدارمین و Chlor-Tripolon. آنتی هیستامین ها، هیستامین های برانگیخته شده با عکس العمل های آلرژیک مانند تماس با حیوان خونگی یا گرده گیاهان رو کنترل کرده یا کاهش میدن. با مصرف این داروها اندازه هشیاری تون کم می شه. مثلاً اگه دونده ای آنتی هیستامین مصرف کنه، با حالت خواب آلودگی که داره، ممکنه اشتباه قدم برداره و آسیب ببینه.

چه باید بکنین

نسلای جدیدتر آنتی هیستامینا موجود هستن، مانند لوراتادین، Alegra و Reactin که اثرات خواب آلودگی شون کمتره. حتی بعضی از اون ها به عنوان “بدون احساس خواب آلودگی” برچسب خورده ان. با این حال، اگه آنتی هیستامین های قدیمی تر رو ترجیح می بدید، زمان مناسبی رو واسه مصرف اون در نظر بگیرین. این شکل های جور واجور قدیمی تر اثرات کوتاه یه مدت دارن پس ممکنه فقط ۴ ساعت دووم بیارن و در نتیجه احساس خواب آلودگی تون هم بعد از این مدت برطرف شده و می تونید ورزش کنین.

شما چه تجربه ای در این مورد دارین، واسه تون پیش اومده که یه مصرف یه نوع دارو باعث مشکل در فعالیت ورزشی تون شه؟

موارد به کار گیری قرص آسپرین

قوی ترین آنتی بیوتیکای طبیعی و خونگی

دارو علم ورزش