مردانی که در سینمای ایران نقش زن را انتخاب کرده‌اند+عکس

اواسط دهه شصت، درست وقتی که فیلم «دستفروش» در سینماا به نمایش در اومده بود، کمتر کسی تصور می کرد بازیگر نقش پیرزن فیلم رو محمود بصیری بازی کرده باشه. بازیگری که به اندازه ای خوب تونست از پس این نقش بر بیاد که رفتارش با پسرش که نقش اون رو مرتضی ضرابی بازی کرده بود و غر زدنا و بقیه حرکاتش واسه مخاطب باورکردنی شده بود. از این رو بصیری اولین مردیه که در سینمای ایران نقش یه پیرزن رو بازی کرده. البته قبل از انقلاب هم کاظم افرند نیا تو یه سریال با چهره و لباس زنونه ظاهر شده بود، اما در سینمای پس از انقلاب، نام محمود بصیری واسه اولین بار رقم خورده. هرچند این اتفاق در سینمای جهان بارها اتفاق افتاده و بازیگران بزرگی نقش زن رو بازی کرده و به کمک گریمورهای توانا به زیبایی تونسته ان از پس این نقش بربیایند و مخاطب هم تا آخر فیلم اصلا متوجه این اتفاق نشده. اما در سینمای ایران، بصیری از این نظر جزو اولین هاست. از بازیگران غیر وطنی که لباس زن به تن کرده و نقش یه خانوم رو بسیار با ظرافت در فیلما بازی کردن میشه به ادی مورفی، مارتین لورنس، شون پن، داستین هافمن، جون تراولتا، چارلی چاپلین، جانی دپ، جک لمون، دیوید داو چونی، کامل هنکس، پاتریک سوآیزی و بقیه بازیگران اشاره کرد. البته عکس اینم اتفاق افتاده و بعضی زنان در سینمای جهان نقش مردا رو بازی کردن، اما نتونسته جذابیت چندانی واسه مخاطب داشته باشه. چون دیدن یه مرد با لباس و چهره و گریم زنونه واسه مخاطب در سینما جذاب تره.

cinema

از راشت سپند امیرسلیمانی، مهران رجبی و امیرحسین رستمی

درسینما و تاتر و تلویزیون ما هم این اتفاق بارها رخ داده. هرچند در تلویزیون به دلیل یه سری محدودیتا کمتر تماشاگر اون بودیم و برخلاف اون در تاتر بیشتر بازیگران تونسته ان توانایی هاشون در بازیگری رو با اجرای اینجور نقشی نشون بدن. در تلویزیون واسه اولین بار در برنامه« خنده بازار» مخاطبان تماشاگر حضور یه مرد با لباس و چهره زنونه بودن. یکی از بازیگران این برنامه در یکی از آیتما که مربوط به یکی از شبکه های ماهواره ای بود، با هیبت زنونه ظاهر شد که به دلایلی این اتفاق تکرار نشد و بعضی آیتمای اون حذف شد. اما سینما از این قانون مستثنی نبوده و بارها بازیگران بسیاری رو در این نقش دیده ایم. البته اکبر عبدی در این مورد گوی سبقت رو از بقیه ربوده و رکورد بازی در این نقش رو در سینمای ایران کسب کرده. عبدی در چهار فیلم «آدم برفی»، «افراطیا»، «خوابم میاد» و «خواب زده ها» با ظاهر به طور کامل زنونه در این فیلما حضور پیدا کرده و بازی و گریمش مورد توجه تماشاگران هم قرار گرفته. به خصوص این اواخر در فیلم «خواب زده ها» به کارگردانی فریدون جیرانی دو نقش رو بازی کرده که بسیار مورد استقبال قرار گرفته. اگر در مصاحبه تلویزیونی هم بیان کرد وقتی رضا عطاران این پیشنهاد رو به ایشون داد، با چهره زنونه گریم شده و با چندین نفر برخورد داشته تا عکس العمل مردم رو ببینه و چون موفق بوده و کسی هم متوجه این اتفاق نشده، در فیلم «خوابم میاد» با عطاران همکاری کرده و وقتی که مهمون برنامه «هفت» بود، در مورد اینکه به چه دلیل نقش زنا به ایشون پیشنهاد می شه،گفت: «یکی از دلایل این اتفاق می تونه کمبود بازیگر زن در مقطع سنی مادران باشه. اما من نمونه زنایی رو که در فیلمای خود بازی کردم هم در جامعه خود دیده ام و اونا در واقعیت هستن».

بعد از بازی عبدی در فیلم «آدم برفی» و بازتابی که داشت، خیلی از بازیگران جسارت حضور در این نقش رو پیدا کرده و با چهره به طور کامل زنونه مقابل تصویر ظاهر شدن. ولی هیچ کدوم نتونستن موفقیت عبدی رو در این مورد به دست بیارن.

بازیگرانی چون مهران رجبی در تله فیلم «آخر خلاف»، سپند امیر سلیمانی در تله فیلم«کلاه گیس»، نادر سلیمانی در فیلم«پسر تهرونی»، امیر حسین رستمی در تله فیلم «مرد خاکستری»، مهران غفوریان در آیتم مجموعه «شوخی کردم»، فرهاد آئیش در فیلم «مکس»، جواد رضویان در فیلم «کلاهی واسه باران»، امین حیایی در فیلم «مزاحم»، حسین کمک در فیلم «معادله»، مجید صالحی در فیلم «شاخه گلی واسه عروس»، سعید پور صمیمی در فیلم «قانون بازی»، رامین ناصر نصیر در تاتر«کرگدن» و بازیگران دیگری که مثل بقیه نقش یه خانوم رو بازی کردن، از جمله ارژنگ امیر فضلی، سیاوش قاسمی و رضا شفیعی جم. این اواخر هم محسن تنابنده در مجموعه «ابله» که قراره وارد شبکه نمایش خونگی شه به پیشنهاد کمال تبریزی جواب داده و با هیبت یه پیرزن ظاهر شده.

خوابم میاد

کاوه سماک باشی: به توانایی خودم اعتماد دارم

شاید پرداختن به این موضوع کار تازه ای نباشه. پس خواستیم در این گزارش نگاه متفاوتی داشته باشیم. از این رو با بعضی بازیگران در این باره صحبت کردیم که هنوز فرصت بازی در اینجور نقشی براشون پیش نیامده. از جمله کاوه سماک باشی که تازگیا به سریال «میکائیل» پیوسته و قراره با سیروس مقدم همکاری کنه. ایشون در گفتگو با بانی فیلم گفت: «بدیش اینه تا حالا اینجور نقشی به من پیشنهاد نشده. اما اگه فرصت این کار واسه من جفت و جور شه، صد در صد قبول می کنم و شدیدا از این پیشنهاد استقبال می کنم. چون فکر می کنم اگه بازیگر علم این کار رو داشته باشه، شک نداشته باشین این تجربه براش سکوی پرتابه. به نظر من بازی در اینجور نقشایی مثل راه رفتن روی لبه تیغه».

ایشون هم اینکه در ادامه در تکمیل صحبت هاش گفت: «من به تواناییای خودم اعتماد دارم و مطمئنم از پس اینجور نقشی حتما بر میام. البته راهنمایی کارگردان کار خیلی مهمه. کارگردان باید علم و بینش این کار رو داشته باشه. در کنار اون نویسنده هم خیلی مهم و تاثیر گذاره، چون نویسنده س که شخصیت رو خلق می کنه و بعد از اون گریم نقش خیلی مهمی رو بازی می کنه. من تازگیا عکسی از آقای تنابنده دیدم که گریم اینجور نقشی رو دارن و آقای اسکندری هنرمندانه ایشون رو گریم کردن. پس گریم واسه باورپذیری نقش به بازیگر خیلی کمک می کنه و از همه مهمتر توانایی بازیگره که تا چه حد باشه. اگه با علم و بینش و توانایی اون رو داشته باشه هم واسه خودش و هم واسه مخاطب باورکردنی می شه».

ایشون در آخر درباره بازیگرانی که تا حالا این نقش رو بازی کردن گفت: «با احترام به همه هنرمندانی که تا امروز این نقش رو بازی کردن باید عرض کنم که به نظر من وقتی یه بازیگر یکی- دو بار این نقش رو بازی کرد، نوبت بازیگران دیگه س که خود رو آزمایش بزنن و کارگردانا باید این فرصت رو در اختیار بقیه قرار بدن و به بازیگر اعتماد کنن».

بازی، گریم، لباس

مهدی امینی خواه که این روزا سرگرم بازی در تله فیلم« الیما» است، در این باره به «بانی فیلم» گفت: «این حقیقت رو نمیشه رد کرد که ما بازیگرای خوب و توانای خانوم کم نداریم. اما تو یه سری مواقع نمیشه از وجود خانمای بازیگر تو یه کاری استفاده کرد و یا شرایط فیلمنامه و فضای کار به گونه ایه که باید یه مرد ایفاگر نقش یه زن باشه. پس کارگردان بهتر می دونه از بازیگر مرد واسه اون نقش استفاده کنه. مثلا در فیلم «شاخه گلی واسه عروس» که من هم در اون بازی کردم، در سکانسی از فیلم مجید صالحی با گریم و لباس زنونه بازی داشت که خوب هم بازی کرد. پس بعضی سکانسای یه فیلم و یا در بعضی فیلمنامها این اتفاق افتاده که اصلا هم اتفاق بدی نیس و بازیگر می تونه در اینجور شرایطی توانایی اش رو در بازیگری به تصویر بکشه. البته در بقیه کشوررا این اتفاق بیشتر میفته و در تاتر و سینما و تلویزیون مخاطبان تماشاگر اینجور بازی از بازیگران مورد علاقه شون بوده و هستن. اما در کشور ما به دلیل یه سری شرایط این اتفاق کمتر رخ داده». امینی خواه هم اینکه در ادامه در مورد بازیگرایی که تا حالا این نقش رو اجرا کردن، گفت:« از بین کارایی که من در این مورد دیدم، اکبر عبدی بیشتر از بقیه این نقش رو بازی کرده و موفق هم بوده. چون ایشون توانایی اجرای اینجور نقشی رو داشتن. بعضی دوستان هم بودن که با اینجور نقشی ظاهر شدن که بد نبوده، اما اکبر عبدی از همه بهتر بازی کرده». ایشون در آخر درباره حضور خودش در اینجور نقشی توضیح داد: «واسه من هنوز این فرصت پیش نیامده تا اینجور نقشی رو تجربه کنم. اما اگه پیشنهاد شه، شک نداشته باشین قبول می کنم. چون بسیار نقش متفاوتیه و تجربه باحال واسه هر بازیگریه. البته بازی در اینجور نقشایی به سه عامل نیاز داره. بازی، گریم و لباس. یعنی در کنار توانایی یه بازیگر، چهره پردازی و طراحی لباس به بازیگر کمک می کنه تا با ایجاد این فضا بتونه از پس نقشی که به ایشون سپرده شده، خوب بر بیاد و اگه یکی از این سه عامل نباشه، اون اتفاق خوبی که باید واسه بازیگر بیفته و واسه مخاطب هم باور پذیر باشه، نمی افته».

سعید عالم زاده: عبدی، انیشتین هنره!

سعید عالم زاده یکی از کارگردان هاییه که در یکی از ساخته هاش از بازیگرش خواست که با ظاهر زنونه در بخشی از فیلم ظاهر شه. ایشون در این باره به بانی فیلم گفت:«من در بخشی از تله فیلم (کلاه گیس) به دلیل اینکه قرار بود سپند امیر سلیمانی چهره اش رو عوض کنه تا شناخته نشه، این بازیگر رو با ظاهر زنونه نشون دادم. اما فقط در بخشی از کار این اتفاق افتاد و من با اینکه بعضی کارگردانا در طول فیلم از یه بازیگر مرد واسه اجرای نقش یه زن استفاده می کنن، مخالفم. به نظر من در سینما و تاتر ما در هر سن و سالی بازیگر حرفه ای خانوم هست و لزومی نداره که بازیگر مرد رو با گریم زنونه مقابل دوربین ببریم. به نظر من کسائی هم که این کار رو انجام میدن، می خوان استفاده تبلیغاتی کنن تا در فروش فیلم اثر داشته باشه». عالم زاده که این روزا مشغول مونتاژ تله فیلم «اسم رمز، خیانت» با موضوع جاسوسیه، ادامه داد:« از بین بازیگرانی که در این نقش حضور داشتن من اکبر عبدی رو به یاد دارم. عبدی منو ناخودآگاه به یاد انیشتین میندازه. چون بعد از مرگ انیشتین فهمیدن که اون فقط از بخشی از مغزش استفاده می کرده. به نظر من عبدی هم فقط بخشی از استعدادش رو در هنر نمایان کرده و هنوز بخشای مهم دیگری هست که هنوز کشف نشده. من از زمان (محله برو بیا) اون رو به یاد دارم و بعد هم که وارد سینما شد، تا امروز تونسته ثابت کنه که بازیگر فوق العاده با استعدادیه و نقشا رو اونقدر بازی می کنه که تو ذهن تماشاگر می مونه». ایشون درپایان گفت:«با وجود اینکه اکبر عبدی تونسته نقش زنان رو خوب اجرا کنه، اما بازم تاکید می کنم که کارگردانا نباید این کار رو بکنن. بهتره به جای این کار از بازیگران خانوم دعوت به همکاری کنن. البته بعضی وقتا پیش میاد که استفاده داستانی می کنن. مثل کاری که من در فیلم (کلاه گیس) انجام دادم».

فرزندان ستاره های بزرگ هالیوود+عکس

عکس العمل هنرمندان به درگذشت داوود رشیدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *