مردم نوروز ۹۲ کجا رفتند؟

منوچهر جهانیان در گفت و گو با خبرنگار جامعه فارس گفت: از ۲۸ اسفند ماه تا ۱۶ فروردین ماه که زمان انجام ۳ دوره سفرهای نوروزی مردم بود ۸۵ میلیون و ۶۳۹ هزار نفر در سراسر استانهای کشور اقامت شبونه داشتن که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل، رشد ۳۵،۴ درصدی رو نشون میده.

به گزارش توریستا به نقل از فارس ؛ رئیس ستاد تسهیلات سفرهای کشور، استانهایی که گردشگران و مسافران، بیشترین اقامت شبونه رو در اونا داشتن به ترتیب مازندران، خراسان رضوی، فارس، گیلان، اصفهان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، یزد و کرمانشاه اعلام کرد.

جهانیان تشکیل جشنواره های گردشگری در ۳۱ استان کشور رو عامل موثری در رونق سفرهای مردم در نوروز دونست و اضافه کرد: این جشنواره ها علاوه بر معرفی فرهنگ، سنن، آداب و رسوم اقوام جور واجور ایرونی، موجب ایجاد انگیزه واسه سفر به شهرها و استانهای کمتر شناخته شده گردید و موندگاری مردم در سفرها رو بیشتر کرد.

ایشون از استقبال خوب مردم از خاص برنامه های عزاداری مربوط به ایام فاطمیه در کل کشور هم خبر داد.

معاون گردشگری کشور از تشکیل ۱۰۰۰ نمایشگاه صنایع دستی همزمان با ایام نوروز در سراسر کشور هم خبر داد و گفت: این نمایشگاه ها با ظرفیت دست کم ۵۰ هزار غرفه، علاوه بر معرفی هنرهای سنتی استانها باعث ایجاد بازار مناسبی واسه تولیدکنندگان و هنرمندان صنایع دستی کشور شد.

جهانیان اندازه رضایتمندی مردم از اقدامات ستاد تسهیلات سفرهای استانی رو ۹۵ درصد اعلام کرد و گفت: بخش خصوصی هم با ارائه تخفیف در خدمات از ۱۰ تا ۴۰ درصد باعث رونق در سفرهای نوروزی امسال شد.

ایشون از رشد ۹۱ درصدی سفر به مناطق کمتر شناخته شده در کشور هم خبر داد و گفت: به دنبال تشکیل نمایشگاه هایی چون صدای عشایر، سفر به مناطق دهاتی در نوروز امسال هم رشد ۱۰۰ درصدی یافت و باعث ایجاد درآمد و رونق اقتصادی ساکنان روستاها شد.

رئیس ستاد تسهیلات سفرهای کشور درباره اندازه موندگاری مردم در سفرها هم گفت: میانگین موندگاری مسافران در سال گذشته ۲،۱ روز بود که امسال به ۳،۷ روز رسید.

جهانیان طولانی ترین موندگاری مسافران نوروزی رو واسه استانهای خراسان رضوی، مازندران، فارس، کیش، قشم و گیلان اعلام کرد و گفت: کمترین ماندگاریا رو هم واسه استانهای کهگیلویه و بویراحمد، البرز، ایلام، زنجان و انزلی بوده.