مرز بین عشق و نفرت چیست؟

فرق عشق و نفرت

رابطه بین عشق و نفرت پیچیده نیس اما درک اونم کار راحتی نیس.

یه مدار مغزی برابر در هر دوی این احساسات درگیره — اما نفرت واسه عقلانیت حفظ ظاهر می کنه.

براساس تحقیقی که در اون پایه بیولوژیکی عشق و نفرت کشف شد، مشخص شد که این دو در مغز آدم رابطه ای نزدیک با هم دارن.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ دانشمندانی که ذات فیزیکی نفرت رو بررسی می کنن، فهمیدن که بعضی از مدارهای عصبی که در مغز مسئول اون هستن، همونایی هستن که در زمان احساسات عاشقانه استفاده می شن. این در حالیه که عشق و نفرت دقیقاً دو قطب مخالف هم هستن.

در این تحقیق از یه اسکنر مغز واسه کشف مدارهای عصبی که افراد در زمان نگاه کردن به عکس کسی که میگن از اون متنفر هستن فعال می شه، استفاده شد. این تحقیق مشخص کرد که «مدار نفرت» زمینه های اشتراکی با «مدار عشق» داره.

یافته های این تحقیق می تونه توضیح بده که به چه دلیل هم عشق و هم نفرت می تونه منتهی به رفتارای افراطی شه — هم قهرمانانه و هم از روی دشمنی.

نفرت معمولاً شور از روی دشمنی در نظر گرفته می شه که در دنیایی بهتر باید کنترل شده و از بین بره. اما واسه بیولوژیست، نفرت احساسیه که به اندازه عشق مهمه.

نفرت هم مثل عشق بعضی وقتا غیرمنطقیه و می تونه منتهی به رفتارای قهرمانانه یا از روی دشمنی شه. اما چیجوری دو احساس به طور کاملً مخالف می تونن یه رفتار برابر بسازن؟

این تحقیق روی ۱۷ نفر که اعلام نفرت شدید نسبت به یه فرد خاص رو گفته بودن انجام شد. فرد مورد نفرت واسه بیشتر اون یه معشوق قدیمی یا یکی از رقبای کاری بود اما نفرت یکی از خانومای داوطلب نسبت به یه شخص سیاسی معروف بود.

این مطلب را هم بخوانید :
مذاکرات بغداد به دور سوم کشیده شد

محققان فعالیت مدارهای عصبی مغز رو که در زمان نگاه کردن فرد به عکسای اون افراد مورد نفرت، فعال می شد رو بررسی کردن.

اونا فهمیدن که مدار نفرت شامل بخشایی از مغزه که پوتامن و اینسولا نامیده می شه و در قشر زیرین اون قرار گرفته. پوتامن مداریه که در درک توهین و انزجار دخالت داره و هم اینکه می تونه بخشی از سیستم حرکتی درگیر در فعالیتای جسمی باشه.

پوتامن و اینسولا به طور زیادی هر دو در عشق هم فعال هستن که تعجبی نداره. پوتامن هم اینکه می تونه در آماده سازی اعمال خشن در مورد عشقی هم درگیر باشه.

تحقیقات قبلی نشون داده که اینسولا هم می تونه در عکس العملای به محرکای مضطرب کننده اثر داشته باشه و هم نگاه کردن صورت هم فرد مورد علاقه و هم فرد مورد نفرت می تونه شامل اینجور سیگنال اضطراب بیاری باشه.

یه فرق کلی بین عشق و نفرت در این واقعیته که بخش بزرگی از قشر مخ –که مربوط به قضاوت و دلیل آوردن آوریه– در عشق غیرفعال می شه، درصورتیکه فقط بخش کوچیکی از اون در نفرت غیرفعاله.

به خاطر اینکه نفرت احساسی همه گیر مثل عشقه، ممکنه تعجب آور باشه. در عشق، عاشق معمولاً کمتر انتقادی و قضاوتی درمورد فرد موردعلاقه خود برخورد می کنه، و این در حالیه که زمینه نفرت، فرد واسه آسیب زدن و انتقام گرفتن، شدیداً قضاوتی عمل می کنه.

جالبه که فعالیت بعضی از این ساختارها در عکس العمل به صورت مورد نفرت از نظر شدت به طور کاملً  متناسب با نفرت عنوان شده و درنتیجه باعث می شه وضعیت ذهنی نفرت، به طور کاملً عینی قابل اندازه گیری باشه. یافته های این تحقیق می تونه در پرونده های جنایی هم مفاهیمی به دنبال داشته باشه.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

عشق مردمون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *