مرفه‌ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۵

موسسه پژوهشی لگاتوم هر ساله اسامی کشورای برتر رو براساس شاخص رفاه معرفی می کنه. اندیشکده لگاتوم واسه معرفی مرفه ترین کشورها تحقیقات زیادی رو انجام می دهد.

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، شاخص رفاه لگاتوم رتبه بندی هرساله موسسه پژوهشی لگاتومه که درباره سطح رفاه در ۱۴۲ کشور جور واجور منتشر می شه. لگاتوم از سال ۲۰۰۷ این گزارش رو منتشر می کنه و محققان اون، شاخص رفاه رو براساس ترکیبی از وضعیت کشورها در هشت بخش جور واجور تعریف کرده ان. سطح رفاه در کشورها با مقایسه وضعیت اون ها در هشت بخش اقتصاد، فرصت های کار و کاسبی، حکومت داری، آموزش، سلامت، امنیت و ایمنی، آزادی های فردی و سرمایه اجتماعی سنجیده می شه.

اندازه دارایی های کشور از جمله عوامل شاخص رفاهه، اما موسسه لگاتوم فاکتورهای دیگری رو هم در رتبه بندی خود دید کرده. جالبه بدونین رتبه ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۰۷ و در سال ۲۰۱۵ هم ۱۰۶ بوده و بهداشت و آموزش، فقط بخش هایی هستن که ایران در اون در نیمه بالایی جدول قرار گرفته. موسسه لگاتوم به طور خاص ۸۹ عامل رو رتبه بندی اش به کار می گیرد.

لگاتوم ۱۴۲ کشور رو بررسی کرد و یافته های زیر به دست اومد.

۲۶. جمهوری چک: این کشور در اروپای مرکزی واقع شده و در سال جاری میلادی سه پله صعود کرده. جمهوری چک از نظر شاخص اقتصادی به جایگاه بسیار خوب سیزدهم صعود کرد، اما از نظر شاخص سرمایه اجتماعی جایگاه خوبی به دست نیاورد.

۲۵. اسلوونی: این کشور هم مثل جمهوری چک جایگاه خوبی (۵۸ از ۱۴۲) از نظر آموزش به دست آورد. با این حال، اسلوونی یه پله سقوط کرد.

۲۴. اسپانیا: اسپانیا در سال های گذشته همیشه جایگاهی بین ۲۰ تا ۲۶ رو داشته. این کشور به دلیل آب و هوای خوب خود، مقصد شماره یه گردشگران بریتانیاییه. دو شاخص آموزش و آزادی های اجتماعی باعث شد تا اسپانیا به بیست و پنج کشور برتر جهان راه پیدا کنه.

۲۳. مالت: هرچند شاخص آموزش در مالت رتبه ای بهتر از ۴۲ پیدا نکرد، اما شاخص های دیگه کمک کرد تا این کشور جایگاه سال گذشته خود رو حفظ کنه.

۲۲. فرانسه: این کشور نسبت به سال گذشته یه پله سقوط کرد. شاخص سلامت فرانسه در رتبه هشتم جهان قرار داره، اما شاخص سرمایه اجتماعی پایین باعث شد تا این کشور از فهرست بیست کشور برتر خارج شه.

۲۱. تایوان: این کشور از نظر ایمنی و امنیت رتبه بسیار خوب ششم رو به دست آورد.

۲۰. هنگ کنگ: مردم هنگ کنگ از نظر شاخص ایمنی و امنیت در وضعیت بسیار خوبی به سر می برند. این کشور هم اینکه از نظر فرصت های پیشرفت شغلی جزو ۱۰ کشور اول قرار داره.

۱۹. ژاپن: شاخص سلامت در ژاپن رتبه هفت رو بین ۱۴۲ کشور به دست آورده. با این حال، مردم ژاپن از نظر آزادی های فردی در رتبه ۳۳ قرار دارن که باعث شده آمار کلی اون کمی سقوط کنه.

۱۸. بلژیک: این کشور در تموم شاخص ها رتبه زیر ۲۵ به دست آورد و از نظر شاخص سلامت هم رتبه دهم رو به دست آورد. این کشور در رده بندی کلی یه پله سقوط کرد.

۱۷. سنگاپور: بلژیک جای خود رو امسال به سنگاپور داد. این کشور از نظر شاخص اقتصادی در رتبه اول قرار گرفت.

۱۶. اتریش: این کشور در دو بحث جزو ده کشور برتر قرار گرفت: سلامت و کارآفرینی (و فرصت های شغلی). با این حال، جایگاه اتریش در سال جاری میلادی یه پله نزول پیدا کرد.

۱۵. بریتانیا: این کشور دو پله سقوط کرد.

۱۴. آلمان: براساس شاخص رفاه لگاتوم، آلمان دارای پنجمین اقتصاد برتر در دنیاس که باعث شده واسه چهارمین سال متوالی در جایگاه چهاردهم قرار گیرد.

۱۳. لوکزامبورگ: شهروندان این کشور از اندازه بالای آزادی های فردی و سلامت بهره می برند. اقتصاد خوب لوکزامبورگ باعث شد تا این کشور از جایگاه ۱۶ در سال ۲۰۱۴ به رتبه ۱۳ در سال جاری صعود کنه.

۱۲. ایسلند: ایسلند در اقیانوس اطلس واقع شده و در سه شاخص آزادی های فردی، ایمنی و امنیت، فرصت های شغلی و کارآفرینی رتبه زیر پنج رو به دست آورده. البته تموم این مسائل نتونست مانع سقوط یه پله ای این کشور شه.

۱۱. آمریکا: این کشور از نظر بهداشت رتبه اول رو بدست آورد، اما شاخص ایمنی و امنیت آمریکا رتبه ۳۳ رو به دست آورد.

۱۰. ایرلند: ایرلند در سال جاری میلادی دو پله صعود کرد.

۹. فنلاند: شاخص اقتصادی این کشور رتبه ۳۳ و شاخص اعمال قوانین هم رتبه پنجم رو بدست آورد.

۸. هلند: این کشور در رتبه بندی سال جاری یه پله صعود کرد. سه شاخص آموزش، سلامت و آزادی های فردی در هلند جایگاه بسیار خوبی به دست آورد.

۷. استرالیا: استرالیا واسه سومین سال پشت سر هم رتبه هفتم رو بدست آورد.

۶. کانادا: اندازه آزادی های فردی در کانادا در بالاترین سطح خود قرار داره. جالبه بدونین رتبه کانادا نسبت به سال گذشته میلادی یه پله نزول پیدا کرد.

۵. سوئد: این کشور از بالاترین اندازه فرصت های شغلی و کارآفرینی بهره می برد که همین مسئله باعث صعود یه پله ای این کشور نسبت به سال گذشته میلادی شد.

۴. نیوزیلند: انسجام بالای اجتماعی و اتحاد مردم باعث شده تا نیوزیلند صاحب بالاترین اندازه سرمایه اجتماعی در جهان باشه. این کشور هم اینکه لقب مرفه ترین کشور غیراروپایی رو هم یدک می کشد.

۳. دانمارک: مردم دانمارک از بالاترین اندازه اجرای قوانین، بالاترین سطح آموزشی و اندازه بالای سرمایه اجتماعی بهره می برند. اگه دانمارک شاخص ۱۶ پزشکی رو کسب نمی کرد، ممکن بود در کل رتبه اول رو به دست بیاره. با این حال، رتبه این کشور یه پله صعود کرده.

۲. سوئیس: سوئیس واسه سومین سال متوالی رتبه دوم رو بدست آورد. اقتصاد سوئیس رتبه دوم و از نظر نظارت بر اعمال قوانین هم رتبه اول رو کسب کرده.

۱. نروژ: نروژ در شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده و بالاترین شاخص رفاه لگاتوم رو از اون خود کرده. نروژ در هفت سال گذشته همیشه رتبه اول رو کسب کرده. جالبه بدونین نروژ تنها کشوریه که در هر کدوم از شاخص ها رتبه زیر ۱۰ رو کسب کرده.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

فرادید