مروری کوتاه بر تاریخچه پورشه؛ به مناسبت ۷۰ سال سرعت، فناوری و مهندسی

نام پورشه، خودروهای اسپرت و مسابقه ای رو تو ذهن تداعی می کنه. "رودستر شماره ۱" اولین مدل از سری ۳۵۶ پورشه، ۷۰ سال پیش درست در اینجور ماهی یعنی ماه ژوئن سال ۱۹۴۸ میلادی ساخته شد. پورشه حالا یکی از سود ترین کمپانیای خودروسازی دنیاس. تمرکز این شرکت عموماً بر طراحی و ساخت خودروهای اسپرت و لوکس معطوفه. دفتر مرکزی و کارخانه تولیدی اصلی این شرکت در ایالت بادن-وورتمبرگ آلمان قرار داره.همه چیز از ۸ ژوئن سال ۱۹۴۸ شروع شد. رودستر شماره ۱ اولین مدل از سری ۳۵۶، اتومبیلی دو درب و بدون سقف و پنجره ای بود که عنوان اولین خودروی تولیدی این شرکت رو از اون خود کرد.

باحال بدونین پونزده سال بعد "رودستر شماره ۱" هنگام بارگیری تو یه هواپیما از ارتفاع سقوط کرد و تا حد زیادی خراب شد، اما پورشه این خودرو خاص رو فراموش نکرد و حالا پس از بازسازی کامل، این خودرو در موزه پورشه در شهر اشتوتگارت نگهداری می شه.فردیناند آنتون ارنست پورشه یا فری پورشه شخصىه که بدون اون نه سری ۳۵۶ وجود داشت و نه سری های بعدی و نه حتی  ۹۱۱ای معروف. اون طی پنج دهه ساخت خودروای اسپرت رو پیشرفت داد. شاید بشه بزرگ ترین وظیفه اونو طراحی، ساخت و پیشرفت فولکس واگن قورباغه ای دونست. هیتلر کسی بود که دستور این کار رو به نخبه صنعت خودروسازی داد.اولین پورشه تنها چند سال پس از جنگ جهانی یعنی در زمان محرومیت و ریاضت های اقتصادی ساخته شد. با در نظر گرفتن این موارد به نظر نمی رسید که خودروهای اسپرت و لوکس مناسب فروش در اون زمان باشن. با این حال و کم کم خودروی فری پورشه در بازارهای جور واجور جای خود رو پیدا کرده و تونستن به فروش خوبی دست پیدا کنن.

اولین مدل از سری ۳۵۶ خودرویی بدون سقف با قدرت ۳۵ اسب بخار بود. معروف ترین جانشین اون سری ۹۱۱ه که ساخت اون در دهه ۱۹۶۰ شروع شد و تا امروز ادامه داره.باحال بدایند ۵۰ سال زمان برد تا تولیدات پورشه به یه میلیون برسه اما پس از اون تولید این شرکت شتاب فوق العاده ای گرفت طوری که در سال ۲۰۱۷ بیشتر از ۲۲۵ هزار پورشه تولید شد. فروش پورشه در ده سال گذشته سه برابر شده.

هم اینکه در سال ۲۰۱۷ بیشتر از ۹۷ هزار پورشه مدل ماکان (شاسی بلند و دارای دو دیفرانسیل) و حدود ۶۴ هزار دستگاه پورشه کاین به مشتریان تحویل داده شده.امروزه شرکت "پورشه اس ای" بزرگ ترین سهام دار گروه صنعتی فولکس واگن بوده و به عنوان یه بازوی سرمایه گذاری فعالیت می کنه. اما شرکت سهامی پورشه که خودروهای این برند رو تولید می کنه به عنوان یکی از نام های تجاری گروه صنعتی فولکس واگن شناخته می شه.از نکات منفی که چندسال گذشته دامن این برند مشهور رو گرفته میشه به رسوایی ماجرای تقلب در خودروهای دیزلی فولکس واگن اشاره کرد. به دلیل دستکاری سیستم امتحان آلاینده موتور بعضی مد ل های پورشه، واسه این شرکت هم پرونده قضایی تشکیل شده.در همین زمینه در سال ۲۰۱۷ وزارت راه و ترابری آلمان در مورد ماجرای تقلب در خودروهای دیزلی مجوز تولید بعضی مدل های پورشه کاین رو به خاطر تقلب در سیستم های امتحان آلاینده لغو کرد.

به رغم رسوایی ماجرای تقلب در خودروهای دیزلی فولکس واگن، در سال گذشته میلادی پورشه فروش بالایی داشته. این شرکت یکی از سود آورترین شرکت های خودروسازی دنیاس.

باید توجه کرد که تولیدکنندگان خودروهای اسپرت نمی تونن فقط به مدل های قبلی خود افتحار کنن، پس میلیاردهای دلار در مورد فناوری های جدید سرمایه گذاری کرده و تلاش می کنن که که اجناس جدیدی رو راهی بازار کنن. پورشه هم از این قانون مستثنی نبوده و بخاطر این فعالیت می کنه.انتظار می رود در سال ۲۰۱۹ این شرکت یه مدل برقی رو هم وارد بازار کنه. خودرویی که شنیده می شه پس از شارژ باطری می تونه تا ۵۰۰ کیلومتر فاصله رو طی کنه.

مدیران این شرکت اقرار کردن که با وجود رسوایی ماجرای تقلب در خودروهای دیزلی و قیمت های بالا شکلای جور واجور مدلا، شکستن رکورد فروش در سال میلادی جاری واسه اونا چیزی دور از انتظار نیس.