مرگبار ترین آزمایش‌ های علمی آمریکا + عکس

نگاهی به تاریخ علمی آمریکا نشون می دهد وجود نگاه های ناجور و بی عدالتی آمیز نسبت به آدم در جامعه آمریکا باعث شده محققان و محققان این کشور از آدم ها، به خصوص مشکی پوستان و اقشار ضعیف به عنوان موضوعات آزمایش های بحث انگیز استفاده کنن.

این آزمایش ها، مواردی مانند آلوده کردن از قصد آزمودنی ها به مریضی های مرگبار یا ضعیف کننده، قرار دادن افراد در برابر اسلحه های زیستی یا شیمیایی، قرار دادن افراد در برابر آزمایش های تشعشعات، تزریق مواد شیمیایی سمی و رادیواکتیو، آزمایش های مربوط به روش های اعتراف گیری و شکنجه، آزمایش روی داروهای از این رو به اون رو کننده هوشیاری و موارد دیگری مثل این رو در برمی گیرد.

خیلی از این آزمایش ها روی کودکان، افراد مریض و افراد دارای ناتوانی های ذهنی و در پوشش درمان پزشکی انجام شده. در خیلی از این تحقیقات علمی قسمت بزرگی از آزمودنی ها افراد فقیر، کمترین های قومی و زندانیان بوده ان.

پول و پله و سرمایه این آزمایش ها بوسیله دولت آمریکا ـ به خصوص سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، ارتش آمریکا و شرکت های فدرال یا نظامی ـ تأمین می شد. این آزمایش ها معمولاً به صورت بسیار پنهونی انجام می شدن و در خیلی از موارد اطلاعات مربوط به اونا تا چندین سال پس از انجام این آزمایش ها افشا نمی شدن.

آزمایش های غیراخلاقی آمریکا درخشش های قانونی، حرفه ای و اخلاقی گسترده ای در میان جامعه علمی داشت و خیلی از سازمان ها و موسسات سیاست گذاری خواهان اون شدن که به کار گیری آزمودنی های انسانی در آزمایش ها با رعایت قوانین قانونی و اخلاقی انجام شه.

چیزی که در زیر می خونید خلاصه ای از آزمایش های علمی مرگباریه که در آمریکا روی آزمودنی های انسانی انجام شده. زیر هر کدوم از عناوین، آزمایش هایی آمده که در آمریکا روی آزمودنی های انسانی انجام شده ان.

– آزمایش های جراحی

* بنیانگذار  علوم زنان، از برده های آفریقایی واسه آزمایش استفاده می کرد

در دهه ۱۸۴۰، «ماریون سیمز» که از اون به عنوان بنیانگذار علوم زنان یاد می شه آزمایش هایی در مورد جراحی روی زنان برده آفریقایی، بدون بیهوشی انجام داد. این زنها بیشتر به خاطر عفونت هایی که بعد از این آزمایش ها به اونا گرفتار می شدن فوت می شدن. (نقل از کتاب «وقتی پزشکان می کشن»، نوشته پرپر و سینا)

 

«ماریون سیمز» آزمایش هاش رو روی زنان برده آفریقایی انجام می داد.

ایشون واسه آزمودن نظریه اش درباره علتهای تشنج آرواره در نوزادان، آزمایش هایی انجام داد که در اونا سوزن های کفاشی رو در دور و بر استخون های جمجمه زنان برده حرکت داد.

* به کار گیری زنان سرطانی به عنوان آزمودنی

یکی دیگه از کارشناسان که سابقه انجام اینجور آزمایش هایی داره «روبرتو بارتلو» است؛ در سال ۱۸۷۴، یه زن خدمتکار ایرلندی پیش دکتر «روبرتز بارتلو» اومد تا سرطانش رو درمان کنه. بارتلو که فرصتی واسه تحقیق به دست آورده بود سر ایشون رو باز کرد و سوزن های الکترودی رو داخل ماده مغز ایشون جاسازی کرد. ایشون این آزمایش رو به این صورت توصیف می کنه:

«بارتلو»، دکتر ارتش آمریکا بود که به خاطر وصل کردن جریان الکتریکی به مغز یه مریض سرطانی بوسیله دانشکده پزشکی فیلادلفیا مورد تشویق هم قرار گرفت.

«وقتی اون سوزن به ماده مغز اون رسید، اون از درد زیاد در ناحیه گردنش شکایت کرد. واسه اینکه عکس العمل های دلخواه بیشتری تولید کنم، شدت جریان برق رو افزایش دادم… در قیافه اش حالتی که انگار عذاب شدیدی می کشید ظاهر شد و شروع به گریه کرد. کمی بعد دست چپش باز شد، انگار که می خواست چیزی که در روبریش قرار داشت رو در آغوش بگیره؛ چشماش در حالی که مردمک های اون به طور کامل گشاد شده بودن، ثابت موند؛ لبهایش آب شده بودن و دهنش پر از کف بود. نفس هاش خس خس می کرد. هوشیاری اش رو از دست داد و سمت چپ بدنش شروع به تشنج کرد. تشنج اون پنج دقیقه زمان برد و پس از اون به کما رفت. بیست دقیقه بعد به هوش اومد و گفت که احساس ضعف و سرگیجه داره». (نقل از کتاب «سرسپرده علم: آزمایش های انسانی در آمریکا قبل از جنگ جهانی دوم») 

* آزمایش پونکسیون کمری روی کودکان بدون رضایت والدین

در سال ۱۸۹۶، دکتر «آرتور ون ورث» دست به انجام آزمایش های پونکسیون کمری (گرفتن مایع مغزی ـ نخاعی) روی ۲۹ کودک بدون رضایت والدین اونا زد. این آزمایش ها در بیمارستان کودکان در بوستون از ایالت ماساچوست انجام شد تا مضر بودن یا نبودن این اقدام مشخص شه. (نقل از کتاب، «کودکان به عنوان آزمودنی های تحقیق»، ص ۱۱ نوشته گوردین و گالانتز، ۱۹۹۴)

 

آزمایش های پانکسیون کمری که روشی تشخیصی واسه به دست آوردن نمونه ای از مایع مغزی ـ نخاعی مریض تلقی می شه، بوسیله پزشکان آمریکایی مورد سوء استفاده قرار گرفت.

 

* آزمایش های اصلاح نژاد دکتر استانلی

 

دکتر «لئو استانلی» در فاصله سال های ۱۹۱۳ تا ۱۹۵۱ که جراح زندان دولتی «سن کونتین» در ایالت کالیفرنیا بود دست به انجام آزمایش های بزرگی روی صدها نفر از زندانیان این زندان زد. ایشون بیضه های زندانیان مرد اعدام شده رو به زندانی های در قید زندگی پیوند می زد. ایشون هم اینکه آزمایش هایی در مورد اصلاح نژاد انجام داد و در همین زمینه زندانیان زندان نامبرده رو عقیم کرد. استانلی به فکر بود آزمایش های اون مردان پیر رو جوون کرده و با کنترل جرم باعث می شه افراد غیراصلح تولید مثل نکنن». (منبع)

– آزمایش روی عامل های مریضی زا و عامل های جنگ زیستی

در تاریخ آمریکا نمونه های زیادی از آزمایش روی اینجور عواملی دیده می شه؛ ما مهمترین این آزمایش ها رو ذکر می کنیم، با این توضیح که این موارد همه آزمایش های غیراخلاقی در این بخش روی آدم ها رو در بر نمی گیرند.

* آزمایش های طاعون و بری بری روی زندانیان

 

در سال ۱۹۰۰ پزشکان ارتش آمریکا در فیلیپین، پنج زندانی رو به طاعون گرفتار کردن؛ اونا هم اینکه در ۲۹ زندانی دیگه «بری بری» ساختن. ۶ سال بعد هم یکی از استادان دانشگاه هاروارد به نام «ریچارد استرانگ» ۲۴ زندانی فیلیپینی رو به مریضی وبا گرفتار کردن تا روی اونا آزمایش بکنن. ۱۳ نفر از این آزمودنی ها فوت کردن.

* آزمایشای سل و سفلیس روی کودکان و مشکی پوستان  

در سال ۱۹۰۸ هم سه نفر از محققان ایالت فیلادلفیا ده ها کودک رو به سل گرفتار کردن که منتهی به نابینایی دائمی تعدادی از اونا، مریضی های دیگه و تورم چشم در بسیاری دیگه از اونا شد. در آزمایش های اونا از این کودکان به عنوان «مواد مورد آزمایش» یاد شده (نقل از کتاب «به نام کودکان»، ص ۱۰۴؛ نوشته کوتر، ۱۹۹۲)

در سال ۱۹۱۱ یکی از پزشکان «مرکز تحقیقات پزشکی راکفلر» ۱۴۶ مریض این بیمارستان رو به سفلیس گرفتار کردن. والدین بعضی از کودکانی که بدون اطلاعشان در این آزمایش به عنوان آزمودنی استفاده شده بودن از این دکتر شکایت کردن.

بین سالهای ۱۹۳۲ تا ۱۹۷۲ سازمان بهداشت عمومی آمریکا در مطالعه ای بالینی موسوم به «آزمایش سفلیس در تاسکگی» ۴۰۰ مرد مشکی پوست از طبقات محروم جامعه که به مریضی سفلیس گرفتار بودن رو واسه مطالعه روی این مریضی انتخاب کرد. محققان در این آزمایش به این افراد چیزی درباره مریضی شون نگفتند. در سال ۱۹۴۷ داروی پنی سیلین به عنوان درمان این مریضی شناخته شد اما محققان این آزمایش از دادن این دارم به این افراد دوری کردن تا اثرات مریضی سفلیس بر بدن آدم رو بخونن. در سال ۱۹۷۲ که این تحقیقات به پاپان رسید، تنها ۷۴ نفر از این افراد زنده بودن.

پزشکان در حال خون گرفتن از یکی از آزمودنی های غیرمطلع تاسکگی هستن.

* آزمایش مالاریا روی زندانیان

در مطالعه دیگری موسوم به «تحقیقات مالاریا در بازداشتگاه استیتویل» که در دهه ۱۹۴۰ شروع شد محققان اداره بهداشت دانشگاه شیکاگو با همکاری ارتش آمریکا و وزارت خارجه این کشور اثرات مریضی مالاریا رو بررسی کردن. در این آزمایش ها که ۲۹ سال به طول رسید ۲۹ نفر از این زندانیان به طور از قصد به مالاریا گرفتار شدن. (نقل از کتاب «بیگانگان در بستر: گذشته چگونگی تاثیرگذاری قانون و اخلاق زیستی بر تصمیم گیری های پزشکی»، نوشته راثمن، ۱۹۹۲)

 

این عکس در تاریخ ۱۲ ژانویه سال ۱۹۶۱ در روزنامه شیکاگو سان به چاپ رسید و زیر اون نوشته شده بود: «یکی از متهمان که خودشو در برابر مریضی مالاریا قرار داد روی تخت بیمارستانی در استیتویل نشسته س و قرصی می خورد تا شاید مریضی اش درمان شه».

 

* آزمایش های مرگبار در گواتمالا و معذرت خواهی ۶۰ سال بعد

بین سالهای ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۸ محققان آمریکا در مطالعه ای در گواتمالا از روسپی های مریض واسه گرفتار کردن افراد زندانی، بیماران آسایشگاه های روانی و سربازان گواتمالایی به سفلیس و بقیه مریضی های آمیزشی استفاده کردن تا اثرات پنی سیلین واسه درمان این مریضی ها رو بخونن. در این مطالعه نزدیک به ۷۰۰ نفر از این زندانی ها که بعضی از اونا کودکان یتیم بودن به مریضی گرفتار شدن.

 

سه نفر از آزمودنی هایی که در تحقیقات پزشکی آمریکا در گواتمالا به مریضی گرفتار شدن

پول و پله و سرمایه این تحقیق رو «وزارت بهداشت عمومی»، «موسسه ملی بهداشت و سلامت» و «هیئت بهداشت و سلامت هوادار آمریکا» (که حالا «موسسه بهداشت آمریکا» در «سازمان بهداشت جهانی» است) و دولت گواتمالا تأمین کردن. «جون چارلز کارتر» که سرپرستی این تیم تحقیق رو بردوش داشت به خاطر این این تحقیقات رو در گواتمالا انجام داد که به ایشون اجازه انجام این آزمایشات در آمریکا داده نمی شد.(نقل از کتاب «کشور هرز: دری به طرف تنها ابرقدرت جهان»، نوشته ویلیام بلوم، ۲۰۰۶)

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه فعلی آمریکا در ۱ اکتبر سال ۲۰۱۰ از مردم گواتمالا به خاطر انجام این آزمایش ها معذرت خواهی کرد.

* آزمایش های جنگ بیولوژیک سازمان سیا

در سال ۱۹۵۵ سازمان سیا دست به انجام آزمایشاتی در مورد جنگ بیولوژیک زد؛ در این آزمایش ها سیا مبادرت به منتشر کردن باکتری مشکی سرفه در بیرون خلیج تامپا، در ایالت فلوریدا کرد. این اقدام باعث شد مریضی مشکی سرفه در این شهر مسری شده و دست کم ۱۲ نفر رو به کشتن بده. (نقل از کتاب «کشور هرز: دری به طرف تنها ابرقدرت جهان»، نوشته ویلیام بلوم، ۲۰۰۶)

در فاصله سالهای ۱۹۵۶ و ۱۹۵۷ آزمایش های اسلحه های بیولوژیک ارتش آمریکا در شهرهای «ساوانا» در ایالت «جورجیا» و «آوون پارک» در ایالت فلوریدا انجام شدن. در این آزمایش ها محققان ارتش آمریکا میلیون ها پشه آلوده رو در این دو شهر رها کردن تا ببینن این پشه ها می تونن باعث انتشار مریضی های تب زرد و تب دنگی شن یا خیر.

بر اثر این آزمایش ها صدها نفر از ساکنان این دو شهر به مریضی هایی مانند شکل های جور واجور تب ها، مشکلات تنفسی، جنین های مرده، انسفالیت و تیفوئید گرفتار شدن. بعد محققان ارتش در لفافه کارشناسان بهداشت وارد این دو شهر شدن و شروع به عکسبرداری و انجام آزمایشای پزشکی روی قربانیان کردن. چندین نفر از فرادی که به مریضی گرفتار شده بودن، به خاطر این آزمایش ها جون باختن. (نقل از کتاب «طاعون یازدهم: سیاستهای جنگ شیمیایی و زیستی»، نوشته کول، ۱۹۹۶)

آزمایشای علمی آمریکا مطالب باحال روز