مرگ عجیب و بی‌سروصدای کودکان تهرانی/عکس

۳هفته و ۳مرگ واسه کودکان زیر ۳سال. این آماریه که بخش مراقبتای خاص بیمارستان کودکان خیابون شریعتی میده. گذارتون به بیمارستان لقمان که بیفته آمار از اینم بالاتر میره و تعداد بچهایی که مرگ رو از بطری های رنگارنگ شوینده های شیمیایی سرکشیده ان، دو رقمی می شه.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: پسر بچه ۳ساله ای که هفته گذشته در بیمارستان کودکان خیابون شریعتی بستری شده بود، خیلی بی سر و صدا مرد. مثل بچه های دیگری که در ۲۰روز گذشته با مشکل مشابهی بستری شده بودن: سوختگی دستگاه گوارش با چاه بازکن معروف «ص» که شباهت زیادش به بطری یکی از نوشیدنی های معروف، دردسرساز شده.

ماجرا از اونجا شروع شد که تو یه هفته دو مورد مشابه از مسمومیت گوارشی و سوختگی سطحی پوست به بخش ICU بیمارستان کودکان به درد بخور گزارش شد. وجه شباهت هر دو مورد، چاه باز کن معروفی بود که بچه ها اون رو به جای شربت سر کشیده بودن و وقتی چند روز بعد سومین مورد مشابه تکرار شد، کادر پزشکی بیمارستان کودکان خیابون شریعتی به فکر پیگیری افتادن.

نتیجه ای، پرستار بخش مراقبتای خاص بیمارستان کودکان خیابون شریعتی میگه: «موارد زیادی از این مسمومیت گزارش شده و دلیل اصلی اون شباهت بسته بندی ها و جذابیت رنگ زرد و نارنجی واسه بچه ها بوده که باعث شده مایع چاه بازکن «ص» رو به جای شربت و آبمیوه سر بکشن.» مایعی شدیدا قلیایی که به محض بلعیده شدن شروع به تخریب می کنن و حتی مراجعه یه ساعته بعد از حادثه هم کمکی به نجات کودک نمیکنه.

نتیجه ای می گوید: «شوینده ها، سفید کننده ها و چاه بازکن ها ترکیبات قلیایی قوی دارن که وقتی خورده می شن، سوزانندگی زیادی ندارن. یعنی مثل اسیدها نیستن که کودک بعد از خوردن کمی از اون، مایع رو بیرون بریزه. به خاطر همین حجم خیلی از مایع خورده می شه و به سرعت بافت های مری رو سوزونده و دستگاه گوارش رو سوراخ می کنه.»

این مطلب را هم بخوانید :  مدل موی سر مردانه سری ۲۰۱۲

 

کودک سه ساله هفته گذشته در اثر سوختگی گوارشی جون باخت/ عکس: امین خسروشاهی

شویندها و سفیدکننده ها قلیایی خطرناک ترین مواد شوینده هستن که از مواد اسیدی مثل جوهرنمک هم خطرناک تر عمل میکنن. جوهرنمک ممکنه سطح مخاط رو بسوزونه و سوختگی منتشر و بزرگی در دستگاه گوارش بسازه اما قلیاها بافت رو سوراخ می کنن و در بعضی موارد راه های هوایی رو متورم می کنن و کودک به دلیل کمبود اکسیژن از بین میره. هر چی PH شوینده بالاتر باشه آسیب بیشتره و خوردن مقدار کمی از اونم می تونه سطح تماس رو نابود کنه.

نتیجه ای میگه که یه مدت قبل وقتی موارد این چنینی زیاد شد یکی از پرستاران بیمارستان با شرکت تولید کننده چاه بازکن «ص» تماس گرفته و این مورد رو اطلاع داده: «بعد از اون این شرکت بسته های جدیدی با درِ پِرسی پیچی تولید کرد اما اینم کمکی به کاهش مسمومیتا نکرد. شاید چون رنگ بسته بندیا هنوز واسه بچه ها جذابه یا چون مادرها در بطریا رو به اندازه کافی سفت نمی بندند.»

نتیجه ای میگه که بیمارستان کودکان خیابون شریعتی مشغول جمع بیاری اطلاعات درباره موارد مشابه دیگه بیمارستان ها هستش تا موضوع رو از راه وزارت بهداشت پیگیری کنه.

noindex

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *