مشکلات اجتماعی و انزوای اجتماعی

دانلود پایان نامه
(انتظار این که نیازهای فرد برای امنیت، ثبات، محبت، همدلی، درمیان گذاشتن احساسات، پذیرش و احترام به شیوه‌ای قابل پیش‌بینی ارضاء نخواهند شد. طرح‌واره‌های این حوزه به طور معمول در خانواده‌هایی به وجود می‌آید که بی‌عاطفه، سرد، مضایقه‌گری، منزوی، تندخو، غیر قابل پیش‌بینی یا بدرفتار هستند.)
1ـ رهاشدگی/بی‌ثباتی
بی‌ثباتی یا بی‌اعتمادی نسبت به دریافت محبت و برقراری ارتباط با اطرافیان، به طوری که فرد احساس می‌کند افراد مهم زندگی‌اش نمی‌توانند حمایت عاطفی و تشویق لازم را به او بدهند، زیرا این افراد از لحاظ هیجانی، بی‌ثبات، غیر قابل پیش‌بینی (برای مثال “ناگهان عصبانی می‌شوند”)، اعتماد ناپذیر و نامنظم‌اند. فردی که چنین طرح‌واره‌ای در ذهنش شکل گرفته باشد، معتقد است هر لحظه امکان دارد افراد مهم زندگی‌اش بمیرند یا انی که او را رها کنند و به فرد دیگری علاقمند شوند.
2ـ بی‌اعتمادی/بدرفتاری
انتظار این که دیگران به انسان ضربه می‌زنند، بدرفتارند، انسان را سرافکنده می‌کنند، دروغ می‌گویند و دغل‌کار و سودجو هستند. چنین انتظاری باعث می‌شود فرد وقایع پیرامون را به گونه‌ای خاص ادراک کند: آسیبی که به فرد وارد نموده‌اند، عمدی بوده و یا این که در نتیجه بی‌مبالاتی و غفلت مفرط پدید آمده است. ممکن است فرد احساس کند همیشه یک نفر موجودی او را می‌دزدد و یا حق او را می‌خورد.
3ـ محرومیت‌ هیجانی
انتظار این که تمایلات و نیازهای فرد به حمایت عاطفی به اندازه کافی از جانب دیگران ارضاء نمی‌شوند.
سه نوع محرومیت مهم وجود دارد که عبارتند از:
الف) محرومیت از محبت : فقدان توجه، عطوفت یا همراهی
ب) محرومیت از همدلی : درک نشدن، به حرف دل فرد گوش ندادن، عدم خودافشایی یا درمیان نگذاشتن احساسات با دیگران.
ج) محرومیت از حمایت : نداشتن منبع قدرت، جهت‌دهی یا راهنمایی نشدن از سوی دیگران.
4ـ نقص/ شرم
احساس این که فرد مهمترین جنبه‌های شخصیت‌‌اش، انسانی ناقص، نامطلوب، بد، حقیر و بی‌ارزش است یا این که در نظر افراد مهم زندگی‌اش، فردی منفور و نامطلوب به حساب می‌آید. همچنین این طرحواره، حساست بیش از حد نسبت به انتقاد، طرد، سرزنش، کم‌رویی، مقایسه‌های نابجا، احساس ناامنی در حضور دیگران و حس شرمندگی در ارتباط با عیب و نقص‌های درونی را در بر می‌گیرد. این نقاط ضعف ممکن است شخصی (تکانه‌های خشم، تمایلات جنسی غیر قابل پذیرش، خودخواهی) یا عمومی باشند (ظاهر جسمی نامطلوب و مشکلات اجتماعی).
5ـ انزوای اجتماعی/ بیگانگی
احساس این که، فرد از جهان کناره‌گیری کرده و یا دیگران متفاوت است یا این که به جامعه و گروه خاصی تعلق خاطر ندارند.
حوزه دوم: خودگردانی و عملکرد مختل
(انتظاراتی که فرد از خود و محیط دارد با توانایی‌های محسوس او برای جدایی، بقاء و عملکرد مستقل یا انجام موفقیت‌آمیز کارها تداخل می‌کنند. طرحواره‌های این حوزه به طور معمول در خانواده‌هایی به وجود می‌آید که اعتماد به نفس کودک را کاهش می‌دهند، گرفتارند، بیش از حد از کودک محافظت می‌کنند یا این که نتوانسته‌اند کودک را به انجام کارهای بیرون از خانواده تشویق کنند.)
6ـ وابستگی/ بی‌کفایتی
اعتماد به این که فرد نمی‌تواند مسئولیت‌های روزمره را (مثل مراقبت از دیگران، حل مشکلات روزانه، قضاوت خوب، از عهده تکالیف جدید برآمدن و تصمیم‌گیری صحیح) بدون کمک قابل ملاحظه دیگران، در حدّ قابل قبولی انجام دهد. این حالت اغلب به صورت درماندگی ظاهر می‌شود
7ـ آسیب‌پذیری نسبت به ضرر یا بیماری
ترس افراطی از این که فاجعه نزدیک است و هر لحظه احتمال وقوع آن وجود دارد و این که فرد نمی‌تواند از آن جلوگیری کند. ترس‌ها بر یک یا چند جنبه متمرکزند: الف) حوادث پزشکی مانند حمله‌های قلبی و ابتلا به ایدز، ب) وقایع هیجانی مانند دیوانه‌شدنه چ) سوانح محیطی مانند گیر افتادن در آسانسور، قربانی جنایت شدن، سقوط هواپیما و زمین‌لرزه.