پایان نامه درباره داعش/:تاریخچه شکل گیری داعش

گروه تروریستی داعش که برخی آن را به عنوان جانشین گروه القاعده در خاورمیانه بویژه در عراق و سوریه می دانند،این روزها بیش از هر گروه و فرقه تروریستی بر سر زبان ها است و از آن به عنوان خشن ترین گروه تروریستی در منطقه یاد می کنند.

اگرچه این فرقه ترویستی از زمان جنگ تکفیری و سلفی ها در عراق و اقدامات ترویستی و اعمال وحشیانه و ضد بشری در رسانه های محافل سیاسی و افکار عمومی مطرح شده است اما نام این گروه در سال 2014 و 2015 با تصرف شهر موصل عراق و برخی مناطق دیگر استان نینوا ناگهان در صدر اخبار رسانه های جهان قرار گرفت.

داعش که خود را حکومت اسلامی عراق و شام (به عربی: الدولة الاسلامیة فی العراق والشام) می نامد،در اوایل سال های جنگ عراق تاسیس شد. در سال 2004 متعهد به وفاداری و حمایت از القاعده و به عنوان القاعده عراق مشهور شد.

در 15 اکتبر 2006 این گروه به یک سازمان فراگیر برای گروه های شورشی عراق تحت عنوان حکومت اسلامی عراق تبدیل شد. داعش یک گروه مسلح تروریستی است که اندیشه تکفیری را پیشه کرده است و هدف سازمان دهندگان آن نیز بازگرداندن چیزی است که آنان آن را خلافت اسلامی و اجرای شریعت می نامند و عراق و عراق نیز جولانگاه عملیات داعش است. بر این اساس در این فصل در تلاش هستیم که سیر تکوین این گروه تروریستی را از ابتدا تبیین و تحلیل نماییم.

 

4-2 تاریخچه شکل گیری:

(«در واپسین ساعات ۹ ژوئن ۲۰۱۴ (شب ۲۰ خرداد) نیروهای شبه نظامی(داعش) کنترل بیشتر مناطق شهر موصل مانند پادگانهای نظامی و فرودگاه را به دست گرفتند. حدود ۱۳۰۰ نیروی شبه نظامی و مسلح در مقر دولتی استان نینوا مستقر شدند. در پی این حمله ۵۰۰۰۰۰ نفر از ساکنین موصل خانه‌های خود را ترک کردند. نوری مالکی نخست وزیر عراق در پی این تجاوز خواستار عزم ملی مردم برای مقابله با نیروهای داعش شد. نوری مالکی گفت تجاوز به موصل نتیجه یک توطئه بزرگ است. وی همچنین گفت: «تروریست‌ها با استفاده از توطئه‌هایی که در داخل انجام شد توانستند موصل را اشغال کنند و ارتش با قدرت سلاح به این مسئله پایان خواهد داد»

«داعش» یا همان دولت اسلامی عراق و شام« الدولت الاسلامیة فی العراق و الشام»، این عنوان کامل آن است که با جمع حروف اول کلمات آن در مناطق تحت سیطره در سوریه باختصار «داعش» خوانده می¬شود. داعش گروهی مسلح با اندیشه¬های سلفی و جهادی است و در زمره گروه¬های تروریستی قرار دارد. سازمان‌دهندگان داعش هدف از عملیات¬های تروریستی خود را بازگشت به «خلافت اسلامي و اجراي شريعت»عنوان کردند و عراق و سوريه را به مرکز فعالیت و جولانگاه خود تبدیل نمودند. داعش را می¬توان مولود نامبارک تهاجم نظامي ارتش آمريکا و انگليس به عراق نامید که با شعار مبارزه با آمريکا تلاش کرد با دامن زدن به تبليغات دروغين مذهبي و مظلوم‌نمايي، به¬عنوان جایگزین نيروهاي اشغالگر آمريکايي در عراق به آمال خود مشروعیت و تاسیس دولت به¬اصطلاح اسلامی شام و عراق رسمیت ببخشد. خروج آمریکا از عراق، بحران سوریه، تغییر میدان فعالیت داعش از عراق به سوریه و نزدیکی دیدگاه¬های آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی در خصوص دولت بشار اسد، فصل مشترکی در روابط این گروه تروریستی با این کشورها گشود.

داعش قديمي‌ترين تشکيلات در بين همه گروه‌هاي مسلح برجسته در سوريه و در منطقه است. ريشه‌هاي تشکيل آن به سال 2004ميلادي باز مي‌گردد، زماني که ابومصعب زرقاوي( نام اصلی وی أحمد فاضل النزال الخلایله است، تروریست بنیادگرای اردنی¬الاصل که در افغانستان اردویی برای تعلیم شبه‌نظامیان راه انداخت و سال 2006 به عراق رفت) سرکرده القاعده در عراق گروهي به نام «جماعت توحيد و جهاد» تشکيل داد. زرقاوي که رياست اين گروه را به عهده داشت با القاعده به رهبري اسامه بن‌لادن بيعت کرد و نماينده القاعده در اين منطقه شد. اواخر سال 2006ميلادي رسانه¬ها از تشکیل يک گروه نظامی با نام دولت اسلامی عراق به رهبری ابو عمر بغدادی خبر دادند که دربرگيرنده و نماد همه شبکه‌ها و تشکيلات بنيادگرای فعال در عراق بود. شبکه القاعده که در زمان اشغال عراق از سوی آمريکا به عنوان يک گروه جهادي ضد نيروهاي آمريکايي مطرح بود، موفق شد با جذب تعداد زیادی از جوانان عراقي مخالف حضور آمریکا، قدرتمندترين گروه شبه‌نظامی را در عراق تاسیس نماید. زرقاوی در سال میلادی2006 بدست نظامیان آمریکایی به قتل رسید و یکی از اعضای ارشد این گروه بنام «ابوحمزه مهاجر» رهبری این گروه را بدست گرفت. ابوحمزه که یکی  از اعضای حزب اخوان المسلمین بود، سال ۱۹۸۲ به جهاد اسلامی مصر پیوست و در سال ۱۹۹۹میلادی به افغانستان رفت و تحت آموزش نیروهای القاعده، تولید مواد منفجره را فرا گرفت. المهاجر برای توسعه داعش تلاش فراوان کرد و عملیات¬های مختلفی علیه نیروهای آمریکایی طراحی کرد تا اینکه در آوریل 2010 در حمله مشترک نیروهای عراقی و آمریکایی همراه با «ابوعمر بغدادي» یکی دیگر از فرماندهان ارشد این گروه به قتل رسید.

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

علل شکل گیری داعش در عراق در سال های 2010 تا 2014