پول الکترونیکی و شبکه جهانی اینترنت

دانلود پایان نامه
6) به کارگیری بانک‌‌های تحت نفوذ پولشویان.
7) به کارگیری حسا ب‌‌های کارگزاری قابل پرداخت‌ این حسا ب‌‌ها دیداری هستند که بانک‌‌ها و شرکت‌‌های خارجی نزد یک بانک امریکایی افتتاح می کنند و از طریق این حساب‌‌ها به مشتریان خارجی خود خدمات ارائه می‌دهند.
8) استفاده از بانک کارگزارو حساب کارگزاری. بانک کارگزار بانکی است در خارج از کشور که به نمایندگی از طرف بانک اصلی، که خود دفتری در خارج از کشور ندارد، عمل می کند. حساب کارگزاری (حسابی است که یک بانک یا مؤسسه مالی نزد بانکی در خارج از کشور باز می کند و در این حساب سپرده گذاری کرده، همچنین پرداخت‌‌هایی از طریق این حساب به طرف‌‌های معامله خود در خارج از کشور انجام می‌دهد.
9) به کارگیری پول الکترونیکی و بانکداری اینترنتی.کارت‎‌های هوشمند که به آن‌ها پول الکترونیک آف‎لاین هم گفته می‎شود و در قالب کارت‎‌های اعتباری بدهی یا حتی ساده‎ترین شکل آن‌ها یعنی کارت‎‌های تلفن ظهور یافته‌اند. به این کارت‎‌ها از آن جهت پول الکترونیک آف‎لاین گفته می‌شود که نقل و انتقال وجوه به ‌وسیله آن‌ها از طریق دستگاه‎‌های خاصی نظیر خودپرداز‌ها صورت می‌گیرد و شبکه بانکی و مؤسسات فیزیکی کشور در گام اول به سوی برقراری نظام پولی و بانکی الکترونیک از آن‌ها استفاده می‎کنند و همان‌طور که می‎دانیم، هم‎اکنون این کارت‎‌ها و سیستم‎‌ها در جامعه ما رواج زیادی یافته‌اند.
10) بانکداری اینترنتی:یا آن‎لاین که حتی به اندازه کارت‎‌های هوشمند هم وجود خارجی ندارد، و به طور کلی برای فضای تبادل اطلاعات طرح ‎ریزی شده است. برای دسترسی به وجوه آن‎لاین لازم است پیشاپیش نزد مؤسسه اعتباری یا بانکی که از این فناوری برخوردار است، وجه یا اعتباری سپرده شود. سپس یک شماره اعتباری در اختیار مشتری قرار می‎گیرد که می‎تواند از طریق رایانه شخصی خود از منزل یا اداره یا هر جای دیگر با اتصال به یک شبکه ارائه‎دهنده خدمات اطلاع‎رسانی رایانه‎ای و متعاقب آن شبکه جهانی اینترنت، اقلام مورد نیاز خود را تهیه کند و برای پرداخت وجه فقط آن شماره را در اختیار سایت مورد نظر قرار دهد که آن سایت نیز به طور خودکار به سایت بانک یا مؤسسه مربوطه متصل می‎شود و وجه موردنظر را به حساب خود منتقل می ‎کند.
11) به کارگیری وثیقه بانکی در ترتیبات اخذ وام .
12) استفاده از مؤسسات مالی و بانکی برون مرزی.
13) سوء استفاده از اعتبار اسنادی به ترتیب ذیل:
الف) واردات کالا بیش از ارزش واقعی؛
ب) صادرات کالا کمتر از ارزش واقعی؛
ج) اعتبار صوری (عدم ورود کالا) ؛
14) سوء استفاده از ضمانت نامه [14] .
موارد مشکوک به پولشویی در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری
بر اساس آیین نامه ضد پولشویی بانک مرکزی از جمله موارد مشکوک به پولشویی از طریق بانک‌‌ها و مؤسسات اعتباری که لازم است به مراجع ذی صلاح گزارش داده شود عبارت اند از:
وجود انواع حساب به نام مشتری در بانک یا مؤسسه اعتباری واحد در یک منطقه
افتتاح حسا ب‌‌های متعدد و سپرده گذاری در آن‌ها
گردش عملیات بسیار بالای حساب که تناسبی با حرفه مشتری نداشته باشد
سپرده گذاری به دفعات و برداشت یکجا و عمده
ارائه چک‌‌های ظهرنویسی شده متعدد به بانک برای وصول به حساب مشتری
مراجعات متعدد به صندوق امانات بانک
پیشنهاد رشوه برای انجام عملیات مشکوک
امتناع مشتری از ارائه اصل مدارک هویتی
بروز وقفه در ارائه مدارک ثبتی شرکت