چرا جدیدترین موبایل های هوشمند پس از ۲ سال منسوخ می شوند؟

سوال بزرگی که می تونه ذهن رو به خود مشغول سازه اینکه به چه دلیل ما مجبوریم موبایل جدید بخریم؟ پس از یه مدت، چیپست به کار رفته در تلفن هوشمندمون از کار می افته و باعث بی مصرف شدن بقیه بخشای سخت افزاری می شه؟ کارایی که تا دیروز با اون به آخرسر رسونده بودیم رو امروز نمی تونیم انجام بدیم؟

سرعت پیشرفت سخت افزار و قابلیتای نرم افزاری، در موبایلای امروزی بسیار بالاست؛ وقتی اقدام به خرید گوشی موبایل جدیدی می کنیم، تمایل داریم تا از این موضوع خاطر جمع باشیم که به یه وقتی، از همه جهت خیالمون از واسه موبایل جدید راحت میشه. در بیشتر مواقع، این مدت دست کم ۲ ساله اما یه بازه وقتی ۳ ساله، بسیار ایده آل تر به نظر می رسه.

سخت افزار به کار رفته در گوشی موبایل، باید به شکلی طراحی شده باشه که دست کم ۲ سال -بدون مشکل- کاربر رو همراهی کنه؛ از طرف دیگه انتظار میره که پشتیبانی نرم افزاری هم تا ۳ سال ادامه داشته باشه. (ارائه پچای مربوط به مسائل امنیتی و باگا) اما در بیشتر مواقع، پیامی روشن و انگار از طرف سازنده اسمارت فون ارائه نشده و خریداران نمی دونن تا چه مدت از جدیدترین پرچمداری که خریدن، پشتیبانی می شه. در ادامه با سایت ما همراه باشین.

در زمان فعلی، بدیش اینه سازندگان موبایلای هوشمند خیلی خود رو موظف به ارائه بروز رسانیای اساسی و جدید نمی بینن؛ گوگل، خط ارائه اندروید رو مشخص ساخته، اندروید ۵ از سال گذشته در اختیار بسیاری قرار گرفته، در حال کار کردن روی ۵.۱ه و نسخه ۵.۲ هم در دست ساخت.

این در حالیه که تعداد بالایی از موبایلای هوشمند کمی قدیمی تر از یه سال، بازم از نسخه های قبلی اندروید استفاده کرده و شانس بروز رسانیشان به نسخه ۵ در حد صفره. حتی خود گوگل هم این وسط اشاره داشته که بروز رسانیای امنیتی هم واسه موبایلای اندرویدی قدیمی متوقف می گردن.

یه مثال می زنیم؛ سونی اعلام کرده بود که تموم موبایلای خونواده Z به اندروید ۵ بروزرسانی می شن؛ اما این وسط خبری از اکسپریا T2 Ultra و C3 نیس که تلفنای جدید و با سخت افزاری مناسب حساب می گردن.

در حالی که فروش موبایلای اندرویدی بالا رفته و این پلتفرم، بر بازار اسمارت فونا مسلط شده، باحال اینجاس که سود به وجود اومده به وسیله فروش موبایلای اندرویدی، کاهش زیادی داشته. همین موضوع باعث می شه تا سازندگان و تولیدکنندگان در چگونگی صرف بودجه خود تجدید نظر کنن؛ اینکه چقدر از درآمد رو میشه به پشتیبانی از سخت افزار فعلی (در صورت بروز مشکل) اختصاص داد و چقدر رو به بخش پیشرفت و تحقیقات، معادله ای بسیار مشکله.

این مطلب را هم بخوانید :
نگاهی به اپلیکیشن «آخرین خبر»؛ در لحظه به روز باشید

میشه کم شدن سود به وجود اومده به وسیله موبایلای اندرویدی واسه سازندگان رو به وجود اومده به وسیله کم بودن سرعت بروز رسانیای اندروید و هم اینکه نبود دریافت بروزرسانی در موبایلای قدیمی دونست؟

این مشکلات، فقط گریبان گیر اندروید و تولید کنندگان این دسته از موبایلا نیستن؛ اپل هم با این مشکل درگیره. (البته جدا از بخش مالی.) با اینکه آیفون ۴s از iOS ۸ پشتبانی به عمل می آورد، اما کارکرد بسیار خوبی از خوب بر جای نمی ذاره. این موضوع فقط بیان کننده این یادآور از طرف اپله: «اگه می خواین از تموم امکانات iOS به شکل کامل و بهینه استفاده کنین، وقتشه آیفون جدیدتری بخرین.»

نیاز کاربران با هم فرق داره، از همین رو نمیشه گفت که سخت افزاری که امروز در تلفنای هوشمند استفاده کرده می شه، چه وقتی قدیمی حساب می شه. از طرف دیگه جواب دقیقی واسه این سوال وجود نداره که چه وقتی، سخت افزار به کار رفته، واسه اجرای جدیدترین پلتفرم «کنه» حساب می شه. شاید پروژه Ara بتونه پاسخی منطقی به این سوال دهد ولی بدیش اینه بازم این پروژه رو در افق دور دست میشه دید.

سوال مهم اینه که وقتی که سخت افزار به کار رفته تو یه اسمارت فون، فقط کمتر از یه سال عمر داشته باشه و روی بقیه اسمارت فونای هم رده، جدیدترین پلتفرم به شکلی روان اجرار می شه، چه بهونه ای واسه «نه» گفتن بهآپدیت هست؟

بدیش اینه سازندگان به طرف هدفی پیش می رن که در آخر، ۲ سال جدیدترین و عالی ترین پرچمدارشان رو از دید نرم افزاری پشتیبانی کنن؛ چه بخواین چه نخواهید، بعد از این مدت از طرف اونا کهنه و بی اعتبار شده حساب می گردید. سازنده ای که بگه به مدت مشخصی از زمان، از موبایل خود به شکل کامل پشتیبانی می کنه، حتما از طرف کاربران محبوب تر هم می شه. حالا خوبیش اینه مایکروسافت تونسته به بقیه تولید کنندگان و البته کاربران نشون بده که میشه با سخت افزاری معمولی، عملکردی روان و بهینه داشت؛ به نظر ما، وقتشه تا بقیه سازندگان هم در این مورد، به اهالی ردموند ملحق شن.

 

بروز رسانی: در این مقاله در سایت فوربز اشاره شده بود که موبایلای هوشمند اکسپریا T2 Ultra و C3 از سونی، به اندروید ۵آپدیت نمی شن؛ اون طور که مشخصه، سونی تازگیا اعلام کرده که هر دو تلفن هوشمند رو به اندروید آبنبات چوبی مجهز می کنه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *