مدت زمان درگیر شدن دختران در روابط جنسی

این روزا در خیابونا، پارکا و اماکن تفریحی پسران و دختران بسیاری رو در حال تردد می بینیم، خیلی از اونا در پیوند دوستی با یکدیگرند، پیوندی که به باور خیلی از جامعه شناسا می تونه منشاء بی اعتمادی و شک در جامعه باشه، عده دیگری می گن که اینجور رابطه هایی می تونه در انتخاب همسر آینده اثر داشته باشه، اما چیزی که مسلمه اینه که اولین نتیجه روابط ناسالم بین دختر و پسر و شکسته شدن قبح اینجور روابطی در جامعه، باعث ایجاد روحیه بی‏اعتمادی نسبت به همسر آینده س و این تصور آزار دهنده در فرد شکل می‏گیرد که اون قبل از این، اینجور رابطه‏ای رو تجربه کرده یا خیر؟ بنا به گفته روانشناسان، این بی‏اعتمادی و شک هیچ وقت فرد رو رها نمی‏کنه و آخرسر، بنیان محکم خونواده رو به خطر می‏اندازد.
طبق آخرین تحقیقات، آدمایی که قبل از ازدواج اینجور روابطی با هم داشته‏ان، پس از ازدواج هم در حل مشکلات خود عاجزند؛ چون که نسبت به همدیگه بسیار بدبین هستن.

 

دوستی دختر و پسر
براساس تعاریف جامعه شناختی، نمیشه هر ارتباطی رو “دوستی دختر و پسر” نامید، “دوستی دختر و پسر” یعنی رابطه ای که بین دو جنس مخالف ایجاد میشه و در این رابطه، محبت، صمیمیت، عشق و علاقه قلبی خاص هست و از این رو، رابطه دو کودک یا رابطه تحصیلی یا رابطه معلم با شاگرد و مانند اون، که واسه اهداف خاصیه، نمی تونه در تعریف بحث دوستی “دختر و پسر” بگنجد.

انگیزه های رابطه با جنس مخالف

وعده ازدواج

یکی از بهانه های رابطه بین پسران و دختران وعده ازدواج از ناحیه پسره و معمولا با این وعده ها پسران با دختران رابطه پیدا می کنن. واقعا، دختر و پسر با طرح موضوع “ازدواج” با همدیگه رفاقت کرده، تلاش می کنن نیازای عاطفی همدیگه رو برآورده کنن، اما حقیقت امر اینه که این وعده ها در حدّ خیال بافی می مانند و جامه عمل نمی پوشند.

انگیزه جنسی

از انگیزه های دیگه رابطه دختر و پسر بهره بری جنسیه. این پدیده در میان اقشاری از جامعه که از دید رشد فکری و فرهنگی در نابودی شدیدی هستن، بیشتر دیده می شه. این افراد واسه ارضای غرایز جنسی خود، همه ارزشای خانوادگی و فردی خود رو قربونی می کنن و دست به رفتاری میزنن که واسه بیشتر مردم، بسیار پست تلقّی می شه.
رابطه جنسی بین دختر و پسر، مشکلات زیادی رو واسه دختر، که قربونی اصلی این رابطه س به دنبال می آورد. اشتغال ذهنی درباره این موضوع که نکنه این رابطه واسه اون در آینده مشکل ساز باشه، تعادل روانی اونو به راه چشم گیری بر هم می زنه و فشار روانی زیادی بر اون تحمیل می کنه.
اینجور دخترائی در ازدواج با مشکل روبه رو می شن و حاضر به ازدواج نیستن و وقتی که با فشار خونواده روبه رو می شن و تن به ازدواج میدن، همیشه نگران افشای رابطه گذشته خود هستن و از اینکه همسرشون از رابطه مخفی اونا در گذشته خبردار شه رنج می برن.

جذابیت، قدرت، خیالی کودکانه

یکی دیگه از انگیزه های دوستی با جنس مخالف اینه که پسران، داشتن دوست دختر رو یه قدرت اجتماعی واسه خود تصور می کنن و دختران هم داشتن یه دوست پسر رو یه جاذبه فردی و اجتماعی واسه خود هستش.
اما طول نمی کشه که پی میبرن این قدرت نمایی و جاذبه ارائه شده به قیمت از دست دادن خیلی از جاذبه ها و قدرتای اجتماعی و شخصیتی دیگه تموم شده، در نتیجه، دوستیا به پایان می رسن و حسرت از دست دادن شرافت و با ارزشی خود، دنیایی از اختلاف رو در درون دختر و پسر باقی میذاره.

پناهگاهی نا امن

دختران و پسرانی که مورد بی محبتی در خونواده قرار می گیرن و از وضعیت روانی و اجتماعی خود ناراضی هستن، از راه ایجاد روابط مخفی با جنس مخالف، درصدد کسب رضایت و یا یعنی، به دنبال پیدا کردن شرایطی هستن که واسه اونا خیال راحت و رضایتمندی بیشتری جفت و جور کنه و پناه بعضی وقتا واسه جبران کمبود محبت خود جفت و جور کنن.
اطمینان خاطری که دختران و پسران از راه ایجاد دوستی بین خود جستجو می کنن هیچ وقت به دست نمیاد، چون این روابط پنهونی و به دور از چشم خونواده صورت میگیره. به خاطر همین، دختر و پسر باید وقت و توان زیادی صرف کنن تا بتونن زمینه این رابطه رو جفت و جور کنن و تحمل ترس و اضطراب مستمری که دو طرف باید تحمّل کنن تا این روابط از چشم آشنایان مخفی بمونه، رضایتمندی و آرامشی رو که به دنبال اون هستن خنثی می کنه.

رابطه جنسی در اوایل دوستی

براساس یافته های یه تحقیق که در مناطق شمالی پایتخت انجام شده، بیشتر دختران طی شش ماه الی یه سال اول رابطه خود باجنس مخالف، درگیر روابط جنسی می شن.
بیشتر نزدیک به اتفاق دخترائی که رابطه دوستی دراز مدت با پسران دارن در شروع رابطه دوستی بر خلاف تصورشون درگیر روابط جنسی خواسته یا بیشتر ناخواسته می شن.
این در حالیه که تقریبا همه دختران مورد مطالعه در اول ایجاد رابطه دوستی تصور می کردن که از درگیری جنسی محفوظ بوده، مهارت و قدرت کافی رو در کنترل و هدایت روابط و دوستی دارن.
در بخش دیگری از این مطالعه اومده بیشتر نزدیک به اتفاق اونا در شروع روابط دوستی با پسران بر این باور بودن که اونا خیلی زرنگ تر از اون هستن که دوستشون بتونه از اونا سوء استفاده جنسی کنه.
یکی از دلیلای درگیر شدن دختران در روابط جنسی برداشت نادرست اونا از روابط دوستی با پسران عنوان شده. مثلا انگیزه و هدف بیشتر دختران از ایجاد رابطه دوستی با جنس مخالف جلب پشتیبانی و عاطفه گزارش شده، در حالی که در پسران، ایجاد روابط جنسی انگیزه و هدف اصلی رابطه دوستی بوده.

چگونگی آشنایی دختر و پسر

طبق یه نظر سنجی انجام شده از دختران و پسران در مورد چگونگی آشنایی، اندازه تمایل به دوستی، مکان دوستیابی و اطلاع والدین؛۶۱ درصد پسرها فکر می کنن که روابط با دوستان دختر خود رو به شکل مقطعی ادامه میدن و ۵۰ درصد دخترها هم به قطع رابطه در صورت احساس بازیچه بودن از طرف پسرها بیان تمایل کردن.
براساس این گزارش ۵۹ درصد پسرها پارک و مراکز تفریحی رو مکان دوستیابی عنوان و فقط دو درصد خیابون رو محل مناسبی دونسته ان.
در مورد اطلاع والدین از دوستیا،۸۱ درصد دختران اعلام داشتن دور از چشم والدین خود با پسرها رابطه داشته و ۱۰ درصد گفتن که مادرانشون باخبر هستن و فقط سه درصد به اطلاع کامل والدین خود اشاره کردن.
تحقیقات غیر رسمی در ایران نشون میده که بیشتر دخترها قصدشون از دوستی با پسرها ارضاء نیازای عاطفی، احساسی و پرکردن تنهاییه و انگیزه اصلی اکثریت پسران کامجویی و سوء استفاده بوده که با روند موسوم به “مخ زنی” و دادن وعده ازدواج انجام میشه.

ایران ناز رابطه